
Докато четете това, се огледайте. Още ли сте в леглото? Има ли купчини дрехи и кутии с храна, разпръснати навсякъде?
Имате ли трохи от чипс по чаршафите си? Нарушили ли сте рутината си повече пъти, отколкото можете да преброите? И вероятно дори не ви пука?
Ако е така, може би вече сте в „режим гоблин“ – термин, избран от Oxford за „дума на годината“ за 2022 г.
Според Oxford University Press (OUP) – издателите, които стоят зад Оксфордския речник на английския език, жаргонният термин се отнася до тип поведение, което е „неизвинително, самовлюбено, мързеливо, или мърляво обикновено по начин, който отхвърля социалните норми или очаквания ” – качества, станали познати на мнозина по време на локдауните.

Социалните медии доскоро ни представяха идеализирани версии на идеалния ден - от събуждане в 5 сутринта и пиене на зелено смути до водене на дневник, изпълняване на упражнения и планиране на седмичното меню.
Тази епоха обаче вероятно е на път да изчезне. На нейно място идва режимът на гоблина – обратното на това да се опитвате да самоусъвършенствате себе си, посочва CNN.
За първи път през 2022 г. думата на годината е избрана от обществеността. Група лексикографи от OUP дават избор между три варианта: „гоблин режим“, „метавселена“ и „#IStandWith“.
„Гоблин режим“ триумфира, събирайки 318 956 гласа – 93% от общия брой. „Метавселена“ заема третата позиция, а „#IStandWith“ се нарежда на трето място.
Каспър Гратвол, президент на Oxford Languages на OUP, казва, че „нивото на ангажираност с кампанията е пълна изненада“.
„Като се има предвид годината, която току-що изживяхме, „режим гоблин“ резонира с всички нас, които се чувстваме малко претоварени в този момент. Облекчение е да признаем, че невинаги сме идеализираните личности, които ни насърчават да представяме в Instagram и TikTok“, допълва той.

Възходът на „режима на гоблина“
Терминът е използван за първи път през 2009 г., но става популярен в социалните медии по-рано тази година, когато фалшива новина твърди, че рапърът Йе, известен преди като Кание Уест, и Джулия Фокс са се разделили, след като тя е „минала в режим гоблин“.
„Терминът стана популярен през следващите месеци, тъй като COVID-ограниченията се облекчиха в много страни и хората се осмелиха да напускат домовете си по-редовно“, според OUP.

„Изглежда той улови преобладаващото настроение на отхвърляне на идеята за връщане към „нормален живот“, на бунта срещу все по-недостижимите естетически стандарти и неустойчивия начин на живот, изложени в социалните медии.“
Популярността на термина може да бъде свързана и с разрастването на нови социални медийни сайтове, като BeReal, в който потребителите се приканват веднъж на ден на случаен принцип да публикуват снимка на това, което правят. Той буквално казва „Сбогом“ на внимателно подбраните изображения в социалните медии и „Здравей“ на гоблин режима.
Сред най-ярките примери за употреба на израза е цитат от The Guardian: „Режимът гоблин е като да се събудите в 2 часа сутринта и да влезете в кухнята, облечени само с дълга тениска, за да си направите странна закуска, като например топено сирене върху солети.“
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
България се изкачва в класация на най-влиятелните паспорти през 2025 г.
преди 6 часаСелото, в което всички снимат за YouTube
преди 6 часаПет признака, че е време да смените работата си
преди 6 часаБрутна и нетна заплата - какво трябва да знаем?
преди 7 часаЗа десетилетие: Светът е похарчил $8.5 трлн. за IT устройства
преди 8 часаСпад в акциите на Nike, Adidas и Puma заради митата спрямо производствените им центрове в Азия
преди 8 часаПрочети още
Орбан прие Нетаняху въпреки заповедта за арест на съда в Хага
darik.bgКитай и ЕС готвят реципрочни мерки срещу митата на Тръмп
darik.bgТурското правителство глоби Meta заради отказ да блокира акаунти, свързани с протестите
darik.bgНа живо: Левски удвои срещу ЦСКА 1948, Алекс Колев пропусна дузпа
dsport.bgЛудогорец се отърси от загубата на „Лаута“ с три безответни гола срещу Крумовград
dsport.bgНова детска книга на български за Международния ден на детската книга: „Пазителят на Луната“ от Зошенка
9meseca.bg