
Роман Еберхартер е управител на австрийска компания за производство на матраци и мебели за спалня, член на Австрийската търговска камара и още няколко асоциации.
Той е сред топ лекторите на конференцията „Кръгова икономика и екодизайн в мебелната индустрия – предизвикателства и възможности“.
Събитието ще се проведе на 3 октомври 2024 г. и се организира от Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия (ИАНМСП) и Браншовата камара на дървообработващата и мебелната промишленост (БКДМП).
Вижте какво заяви той в аванс преди събитието за екипа на Darik Business Review:

Представете накратко себе си и организацията, която представлявате.
Основната ми работа е като управляващ директор на Betten Eberharter в Австрия. Произвеждаме матраци, пружинни легла и мебели за спалня и търгуваме с текстил.
Аз съм почетен член на Австрийската търговска камара (Austrian Chamber of Commerce) в областта на търговията с мебели и наскоро станах председател на Австрийския алианс за матраци (Austrian Mattress Alliance)
Предстои конференцията „Кръгова икономика и екодизайн в мебелната индустрия – предизвикателства и възможности“, която ще се проведе на 3 октомври 2024 г., организирана от ИАНМСП и БКДМП. Вие ще участвате в събитието, кои ще бъдат основните теми, по които ще разговаряте с българските мебелни фирми?
По време на конференцията ще коментирам предизвикателствата на кръговата икономика за малки и средни предприятия. Ще се опитам да дам конкретни примери, за да обсъдя възможностите и перспективите пред бизнеса. Ще покажа и примери за добри практики в световен мащаб.
Какви са международните перспективи пред предстоящата трансформация към кръгова икономика и глобалните тенденции?
Кръговата икономика се възприема все по-сериозно и се разглежда като ключ към екологичната трансформация. По-специално в сектора на мебелите и матраците вече има някои държави, които са поели ролята на пионери - както в ЕС, така и извън него.
Въпреки това сме едва в началото на едно дълго пътуване и трябва да се направи много на всички нива.

Какво ще изискват новите разпоредби на ЕС за екодизайн и устойчивост?
Смятам, че те ще променят правилата на играта. Надявам се обаче тези правила да не се изродят във вид покровителство спрямо компаниите (особено малки и средни предприятия) или да се превърнат в бюрократични чудовища.
Кои са основните предизвикателства, пред които трябва да се изправят дървообработващият и мебелният сектор по отношение на устойчивостта и екодизайна?
Трябва да преосмислим ситуацията - да преминем от линейна към кръгова система в икономиката, да проектираме продуктите с идеята да са устойчиви, да създадем нови бизнес модели, като например да предоставим възможности за наемане на мебели, ремонт, повторната им употреба и т.н.
Цялата тази трансформация предлага големи възможности, но и очертава и предизвикателства. Тези компании и участници в индустрията, които успеят да се справят с това още сега, ще оцелеят и се развият по-лесно в бъдеще.
Какви са последиците за предприятията от мебелния и дървообработващия сектор?
Смятам, че някои компании ще изчезнат от пазара и ще се появят нови.
Какво трябва да се обмисли предварително?
В момента имаме нужда от застъпничество за бизнеса на всички нива. Но не бива да отричаме всички практики дотук, трябва да пресеем и оставим важните и доказано работещи. Трябват ни правила, които са екологично разумни, икономически осъществими и социално приемливи.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !