Настоящата 2025 г. стартира много по-силно за имотния пазар от миналата.
Една от причините за това са очакванията за приемането на еврото, както и напливът от хора, които искат да инвестират преди цените да са се повишили още повече. Това коментира в ефира на Дарик радио Емил Цолов, управител на Стемоник Инвест.
"Цените на имотите в момента изглеждат високи, на фона на стандарта на живот у нас, особено в София. Но съпоставени с тези в Букурещ, Белград или Солун, те все още са много по-достъпни", коментира още експертът.
Разликата между София и останалите градове в страната се увеличава
Според Емил Цолов, "ножицата" между цените на жилищата в столицата и останалите региони в България продължава да се разширява.
"Една от причините е, че в София бюрокрацията е по-голяма и строителството става по-бавно, а от друга страна - и земята е по-скъпа. В допълнение, и работната ръка е по-скъпа, което със сигурност се отразява на имотния пазар."
Той даде за пример Пловдив, където все още може да се намерят имоти ново строителство на цена от 1200 евро на квадратен метър.
"Не е пресилено да се каже, че в София понякога оформянето на всички необходими документи отнема повече време от самото строителство", каза още управителят на Стемоник Инвест.
По думите му, се наблюдава сериозен ръст на т. нар. сделки "на зелено", преди завършването на строителството и акт 16.

Как ще се отразят на пазара новите законодателните промени?
Според Емил Цолов, идеята да се въведе данък добавена стойност върху продажбите на имоти за период под 5 години има за цел да се "изсветли" бизнесът на строителните фирми, но тя също ще доведе до известно поскъпване на имотите.
"Покупката на апартаменти с краткосрочна инвестиционна цел (т. нар. "флипване) ще стане по-трудно, а физическите лица ще бъдат обложени с ДДС в случай на продажба след по-малко от 5 години."
Какви имоти се търсят най-много?
"Винаги, когато един нов проект се пусне за продажба "на зелено", двустайните апартаменти са първите, които се продават. Те са най-подходящи за инвестиция, но са и по-достъпни от тристайните", заяви Цолов.
По думите му, традиционно апартаментите на първите и последните етажи не са толкова търсени. Другият тип имоти, които трудно се намират в София и обикновено се купуват сравнитено бързо, са четиристайните апартаменти.
Той каза още, че търсенето е съсредоточено основно в южните квартали на столицата.

С колко ще поскъпнат жилищата през 2025 година?
Управителят на Стемоник Инвест прогнозира, че средно за страната ръстът в цените тази година вероятно ще бъде между 10% и 12%. В София всичко зависи от това как ще се движи предлагането.
"В момента се строят много големи нови сгради, които са скъпи за изграждане. Ситуацията зависи и от това дали България ще влезе в еврозоната от началото на 2026 година".
Той е на мнение, че икономиката е силно зависима от строителния бранш, а банките не могат да си позволят рязко вдигане на лихвените проценти, защото това означава да сложат "клон в спиците" на целия пазар.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Историята на Рудолф Дизел - изобретателя на дизеловия двигател
18.03.2025Втори шанс за превзетия от туристи райски остров в Малта
18.03.2025Стартъп създава глобална технологична платформа за рециклирана дървесина
18.03.2025Банкнотите в обращение у нас отново под 30 млрд. лв.
18.03.2025Revolut vs. Paysera vs. Wise - как да изберем платежна сметка?
18.03.2025Alphabet води преговори за придобиването на Wiz срещу над $30 млрд.
18.03.2025Прочети още
Блокираните в космоса астронавти на НАСА поеха към Земята
darik.bgРазпръсна ли Вучич протестиращи със звуково оръжие? (ВИДЕО)
darik.bgОсем пострадали при инцидента в РСМ са в болници у нас
darik.bgАтанас Фурнаджиев: Проблемът не е в това колко чужденци играят, проблемът е в това да играят българи
dsport.bgАтанас Фурнаджиев: Аз лично съм „за“ намаляване на отборите в Първа лига
dsport.bgБезплатни лекарства за децата поискаха организации
9meseca.bg