Слънчевите панели, разположени на покрива на един от най-големите пазари за храни в света, ще бъдат използвани за задвижването на електрическите автобуси в Мексико Сити.

Това ще помогне на новия президент на страната да постигне целта си за увеличение на използването чиста енергия в зависимата от изкопаеми горива държава.

Президентът Клаудия Шейнбаум, която встъпи в длъжност тази седмица, обяви инсталирането на слънчеви панели на покрива на хранителния пазар с площ от 327 хектара (3.27 млн. кв. м) през 2022 г., когато все още беше кмет на мексиканската столица.

На покрива на огромния комплекс вече са инсталирани хиляди слънчеви панели в рамките на проект, който се изпълнява на два етапа. Първият етап е завършен, а панелите на покрива вече захранват избрани части от пазара, намалявайки сметките му за електричество.

По време на втория етап, който се очаква да започне през януари - след допълнителни ремонтни работи и тестове, електроенергията ще бъде насочвана към градския транспорт на столицата.

Зелената политика на Шейнбаум

По време на предизборната си кампания Шейнбаум обеща да подсили държавните петролни и електрически компании, като в същото време инвестира 13.6 млрд. долара в нови проекти за генериране на електроенергия, в това число и слънчеви електроцентрали.

Едва 31% от електроенергията, произвеждана в Мексико, идва от чисти източници. Страната изостава, в сравнение с други държави в региона, като Бразилия и Колумбия, които генерират над 80% и близо 70%, респективно, от електроенергията си от зелени производители, според Администрацията за международна търговия на САЩ.

Инсталираните 32 100 фотоволтаични модула на хранителния пазар в Мексико Сити се очаква да генерират 26.5 гигаватчаса електричество годишно. Слънчевата енергия вече се използва за намаляване на сметките за електричество на пазара с около 3 млн. песо (155 325 долара) годишно.

След като започне вторият етап на проекта, над 300 автобуса ще бъдат задвижвани от електричество, генерирано от панелите на пазара. Това ще помогне на мексиканската столица да намали емисиите от въглероден диоксид с 13 000 тона годишно, според Хосе Алберто Валдес, който отговаряше за устойчивата енергия в града при управлението на Шейнбаум.

Енергийният отдел ще продава електроенергията на транспортния отдел, а приходите ще бъдат използвани от хранителния пазар за намаляване на разходите за поддръжка.

Валдес не предостави прогнози за приходите от енергийните сделки, тъй като все още се провеждат тестове, но заяви, че отделът по транспорт очаква да спестява най-малко по 18 млн. песо (923 000 долара) годишно.

Всички разрешителни за начинанието със слънчевите панели са предоставени, заяви Валдес, допълвайки, че трябва да бъде създадена нова компания, която да търгува с електроенергия.

Това проправя пътя за разрастването на проекта и ще позволи на повече държавни сгради да инсталират панели и да продават електричество на електропреносната мрежа.

След първоначалната инвестиция от 400 млн. песо (20.5 млн. долара), градските власти е трябвало да вложат още 200 млн. песо (10.2 млн. долара) в хранителния пазар, за да гарантират, че панелите са добре защитени срещу земетресения.

Известно официално като Central de Abasto, емблематичното съоръжение отваря в 4 сутринта всеки ден. С капацитет за около 100 000 тона продукти, това е основното място за търговия на едро и дребно в мексиканската столица, като там се продават храни за около 1 млрд. песо (51 млн. долара) всеки ден.

Въпреки че редица държавни сгради в Мексико Сити имат инсталирани слънчеви панели, което е помогнало за намаляване на сметките им за електричество, много отдели твърдят, че не разполагат с бюджета, за да обновят своята инфраструктура.

За Валдес това представлява пропусната възможност за дългосрочни спестявания.

“Всички обновяваме автомобилните си паркове, нали? В повечето случаи инсталирането на слънчеви панели е дори още по-евтино. Повечето хора просто не виждат ползите, тъй като те не са непосредствени.”