Преди време той беше важна част от всяка кухня, но подобно на корковите тапи - причината за неговото съществуване, някои вече обявяват “смъртта на тирбушона”, след като кухненският уред изгуби битката с капачките на винт и по-младите потребители, които не знаят как да го използват.

Забравете за музиката или модата, оказва се, че притежанието на тирбушон е нещото, което разделя младите и старите, сочи ново проучване.

Едва 27% от британците на възраст между 18 и 24 г. притежават тирбушон, докато при хората на възраст над 65 г. този дял възлиза на 81%, сочи доклад за годишните потребителски тенденции на компанията за търговия с домакински стоки Lakeland.

Според проучването, може да има няколко причини за намаляващата популярност на джаджата, която преди време беше такъв символ на обществено положение, че потребителите можеха да похарчат между няколко и няколкостотин паунда за нея, в това число и фактът, че повече млади хора избягват алкохола.

През 2011 г. 18% от хората на възраст между 16 и 24 години казват, че не са консумирали алкохол през последните 12 месеца, сочат данни на британската Национална здравна служба (NHS). Десетилетие по-късно този дял от младите е 28%. Има също така доказателства, че поколението Z и милениелите не се интересуват толкова от виното, колкото предходните поколения.

В доклада е очертано увеличаващото се разпространение на бутилки с капачки на винт и дори на виното в кенчета в супермаркетите. В резултат на това “все повече и повече млади хора просто не знаят как да използват тирбушон, а ако не знаете как да го използват, защо ви е да го имате?”

И докато тирбушонът излиза от мода, търговецът на дребно, известен с променящи играта джаджи, като кутиите за банани и ножовете за авокадо, казва, че в кухнята има нови звезди. Сред тях са продуктът Scrubbies, или малки керамични гъби за почистване на бутилки за многократна употреба, както и “ергономични рендета за чесън”.

Има добра новина и за хората, които имат събиращи прах пекарни машини за хляб, които изглежда “ отново са на мода”. Популярността им напоследък се дължи на търсещите нови хобита по време на пандемията.

Експертите на Lakeland Обаче казват, че на фона на опасенията относно ултрапреработените храни, “хората искат да приготвят и пекат храната си сами, за да могат да контролират какво точно влиза в нея”.