В днешно време поддръжниците на златото имат поводи за радост.

До неотдавна те се асоциираха с хора, които притежават собствени генератори за електричество, купчини таблетки за пречистване на вода и запаси от консерви за няколко години. А сега имиджът им е просто на хитри инвеститори, пише The Economist.

От началото на 2023 г. цената на жълтия метал се повиши с близо 60% в долари. Това е повече от който и да е от водещите световни борсови индекси, включително американския S&P 500.

Но дори и "златните ентусиасти" са склонни да гледат на пламенния интерес към среброто като на ексцентричен. За търговците това е „златото на бедните“ или „металът на дявола“.

В продължение на години тези прозвища бяха оправдани от слабата възвръщаемост на среброто и високата му волатилност. 

Дяволският метал все още не е за хора със слаби сърца, но през последната година той почти успяваше да поддържа темповете на златото и дори надминава възвръщаемостта му през последните пет. 

Каква е връзката между златото и среброто?

Логиката предполага, че цената на среброто трябва да се движи подобно на тази на златото. Той също е рядък и красив метал и затова е бил използван за изковаване на бижута и монети от хилядолетия.

Тази отдавна установена роля на запас от стойност му придава привлекателност като инвестиционно убежище. 

Както при златото, фиксираното количество сребро в земната кора то превръща в потенциална защита срещу инфлацията. Но последните покачвания на двата метала идват на фона на тревогите на инвеститорите от геополитическия хаос и постоянно растящите цени на останалите стоки и активи. 

По този начин двата метала преодоляха друга историческа тенденция - цените им да падат, когато реалните лихвени проценти се покачват и обратно, тъй като не генерират доход.

Но различните нива на добив и индустриално търсене водят до това, че съотношението между цената на среброто към златото се променя постоянно. 

В дългосрочен план това генерира десетилетия на разочарование за "сребролюбците". През по-голямата част от 70-те години на миналия век е трябвало да продадете 30-40 унции сребро, за да си купите една унция злато. Днес ще ви трябват около 90.

Отново на мода

Спекулантите също имат лоши спомени от "метала на дявола". След глобалната финансова криза от 2007-2009 г. колебливото промишлено търсене и фокусът върху активите-убежища доведоха до силни колебания в цената на среброто. 

За известно време то играеше ролята на разширен, но по-волатилен "залог" върху златото - връзка, ценена от хеджфондовете, които го използваха като лост за увеличаване на своята възвръщаемост.

Тази връзка обаче се разпадна към края на 2010 г., което накара търговците, разчитащи на нея, да загубят много пари, тъй като среброто внезапно излезе от мода сред инвеститорите.

Сега то отново е на мода. Централните банки прекараха години в изграждането на своите златни резерви. През септември руската информационна агенция Интерфакс съобщи, че нейното правителство скоро ще започне да купува и сребро.

Миналата година беше първата от 2021 г. насам, в която сребърните борсово търгувани фондове отбелязват нетен приток на средства. 

Търсене и предлагане

Тази година търговците в Ню Йорк изтощиха златните трезори в Лондон поради опасения, че вносът на ценния метал в САЩ може да бъде изправен пред мита в бъдеще.

Те "награбиха" среброто още по-бързо - всъщност, в толкова големи количества, че разликата в трансатлантическата цена оправдава товаренето на сребърни кюлчета на търговски полети.

Нещо повече, разширяващата се пропаст между търсене и предлагане изглежда вероятно ще поддържа еуфорията на пазара. Годишното предлагане на сребро, движено от минното производство и рециклирането, леко се е свило през последното десетилетие, според изследователската организация Silver Institute.

През същия период индустриалното търсене е нараснало с повече от 50%, което се дължи до голяма степен на използването на сребро за производството на слънчеви панели. 

Вносът в Китай, който произвежда големи количества от тях, се е увеличил. Тъй като капацитетът за добив не може да бъде разширен бързо, дисбалансът трябва да продължи да повишава цената на среброто за известно време.

Тъй като светът става все по-нестабилно място, е трудно да си представим, че търсенето на активи-убежища от страна на инвеститорите скоро ще спадне. Междувременно, стимулите за правителствата да съхраняват стойност на места извън обсега на Чичо Сам нарастват.

Това е голяма причина централните банкери да купуват толкова много злато напоследък. Някои може да се изкушат, по примера на Доналд Тръмп, да включат и криптовалути в своите резерви. А други със сигурност ще погледнат към среброто, което му дава историческия шанс да се върне отново на мода.