Стойността на марката на Tesla е паднала с 26% за 2024 г., което е второ поредно годишно понижение, като сред факторите за това са застаряващата гама от превозни средства и „антагонизмът“ на главния изпълнителен директор Илон Мъск, според консултантската компания Brand Finance.

Стойността на марката на Tesla вече възлиза на 43 млрд. долара, в сравнение с 58.3 млрд. долара в началото на 2024 г. и 66.2 млрд. долара в началото на 2023 г., посочват от компанията в своята годишна класация. Toyota може да се похвали с най-скъпата автомобилна марка - 64.7 млрд. долара, а Mercedes е на второ място с 53 млрд. долара.

Базираната в Лондон Brand Finance, провежда потребителски проучвания и анализира хиляди финансови данни за хиляди компании, разглеждайки приходи, лицензионни споразумения, маржове на печалба и други, за да оцени паричната стойност на техните марки. Оценките включват корпоративните марки и подмарки, свързани с отделни продуктови линии.

Като част от тазгодишната класация, Brand Finance е анализирала отговорите на 175 000 участници в проучването в световен мащаб, в това число около 16 000 души, които са споделили своите възгледи относно Tesla.

Резултатите показват, че начинът, по който потребителите гледат на Tesla, е много различен от оценката на Уолстрийт.

Цената на акциите на Tesla скочи с 63% през миналата година, достигайки рекордно ниво през декември, след като инвеститорите изкупуваха акциите след изборната победа на Доналд Тръмп. Мъск допринесе с 277 млн. долара за изборната победата на Тръмп и други кандидати на Републиканската партия и се очаква да упражнява влияние в новата администрация в полза на своите компании.

Когато става въпрос за по-широката общественост, политическата реторика на Мъск и неговата публично поведение си има и своите недостатъци, казва Дейвид Хейг, главен изпълнителен директор на Brand Finance.

“Има хора, които смятат, че той е чудесен, но и много, които са на противоположното мнение”, казва Хейг. “Ако купувате електромобили, неговата личност е много вероятно да окаже влияние върху това дали да купите или не кола на неговата компания, но това е само един от многото фактори.”

Резултатите на Tesla по ключови показатели, като „обмисляне“, „репутация“ и „препоръка“, са се понижили навсякъде на основните пазари, където управлява компанията има заводи и продава своите автомобили (САЩ, Европа и Азия), установява Brand Finance.

Tesla обаче запазва висок резултат от 90% в категорията „лоялност“ в САЩ. Това означава, че клиентите, които вече са притежавали автомобил Tesla, е вероятно да продължат да го управляват в следващите 12 месеца. Резултатът на компанията в категорията „препоръки“ обаче пада от 8.2 до 4.3 от 10 възможни точки.

Хейг казва, че понижаващите се резултати и стойност на марката на Tesla са признак, че “привличащата сила на компанията отслабва.” По негови думи, има риск “Tesla да не може да продава толкова много продукти и на толкова високи цени, както го е правила преди.”

Обезпокоителните признаци вече са налице. Доставките на Tesla за 2024 г. намаляват с около 1% до 1.79,млн. автомобила, въпреки че търсенето на електромобили нараства в световен мащаб. В САЩ пазарният дял на Tesla при електромобилите пада от 55 на 49% за година, според данни на Cox Automotive.

Индексът на силата на марката на Tesla също се понижава от малко над 80 до малко под 65, според Brand Finance. Този резултат показва колко добре се справя една марка спрямо своите конкуренти по нематериални показатели.

“Ако Tesla не представи изцяло нова гама от продукти, които наистина ще въодушевят клиентите и ако не смекчи част от антагонизма, породен от нейния ръководител, на нея ще се гледа като преминала своя пик и ще започне да върви надолу”, казва Хейг.