Най-големите столици в света преживяват повече изключително горещи дни от всякога, според ново проучване, в което се казва, че опасната тенденция се дължи на високите температури в Азия, докато климатичната криза се влошава.
20-те най-гъсто населени градове на планетата – заедно с населението им от повече от 300 милиона души, отбелязват 52% скок в броя на дните, в които температурите превишават 35 градуса по Целзий през последните три десетилетия, според анализ на Международния институт за околна среда и развитие (IIED).
От Буенос Айрес в Аржентина до френската столица Париж и египетския Кайро - проучването установява, че с всяко изминало десетилетие, докато генерираните от човека емисии на парникови газове се увеличават, големите столични градове регистрират все повече и повече изключително горещи дни. А това представлява заплаха за човешкото здраве, икономиката и инфраструктура.
„Изменението на климата не е само бъдеща заплаха – то вече се случва и се влошава“, казва старши изследователят от IIED Тъкър Ландесман.
„Само за едно поколение е регистрирано тревожно увеличение на броя на дните на екстремни горещини, засягащи някои от най-големите столични градове в света – влошени от ефекта на градския топлинен остров“ - той се получава, когато градовете заменят естествената земя с пътища и сгради, които задържат повече топлина.
Азиатските градове, които съставляват около половината от най-гъсто населените столици в света, отбелязват някои от най-големите повишения на температурата – тенденция, която е очевидна от последните горещи вълни из целия континент - от Югоизточна Азия до Китай и Индия.
Азия е уникално уязвима на климатични рискове поради голямото си население, бедността и дела на хората, живеещи в ниско разположени райони, податливи на наводнения, покачване на морското равнище и други природни бедствия.
Най-горещите градове
Ню Делхи оглавява класацията на най-горещите градове, регистрирайки 4222 дни над 35 градуса по Целзий през последните три десетилетия - повече от всеки друг анализиран град. Между 2014 г. и 2023 г. малко под половината (44%) от дните в индийската столица отговарят на този праг, в сравнение с 35% от 1994 до 2003 г. и 37% от 2004 до 2013 г.
Столичният регион става все по-горещ. В края на май в една част от Делхи температурата достига 49.9 градуса по Целзий – най-високата регистрирана в града, което натоварва електрическата мрежа и захранването на страната. Топлината се задържа и през нощта, лишавайки от качествена почивка жителите.
„Живеем в този квартал от 40 години, но никога не сме виждали лято като това“, казва пред CNN Каляни Саха, 60-годишен жител на Lajpat Nagar в Югоизточен Делхи. „Имаме вода само веднъж на ден и тя е адски гореща. Не можете да се къпете в нея, освен ако не напълните кофа и не я оставите да изстива.“
Шофьор на рикша от Делхи посочва пред CNN, че има по-малко пътници, тъй като хората избират таксита с климатик вместо транспорт на открито. „Тялото ми не може да го понесе, но трябва да продължа да карам колело“, казва 39-годишният Сагар Мандал. „Ние сме свикнали с физически труд, не се оплакваме от това. Но тази жега не е нормална, нещо трябва да се промени“.
В столицата на Индонезия Джакарта е регистриран един от най-големите скокове в броя на дните с температура над 35 градуса по Целзий през последните 30 години - от 28 дни между 1994 г. и 2003 г. до 167 дни от 2014 г. до 2023 г.
Сеул в Южна Корея и Пекин в Китай също претърпяват значително покачване в броя на изключително горещите дни. През 2018 г. в Сеул са регистрирани 21 дни с температура над 35 градуса по Целзий - повече от предходните 10 години, взети заедно. Броят на дните над 35 градуса в Пекин се е увеличил с 309% от 1994 г.
Градовете страдат и от по-дълги горещи периоди, тъй като светът не успява да постигне климатичните цели и да ограничи достатъчно емисиите. През октомври 2023 г. Джакарта преживява 30 последователни дни с температура над 35 градуса по Целзий - повече, отколкото през целия период между 1994 и 2003 г.
Смъртоносни горещини
Екстремните горещини могат да бъдат смъртоносни, особено за уязвимите групи, които може да нямат достъп до хладни пространства. Между 11 и 19 юни в Делхи са регистрирани 192 смъртни случая сред бездомното население, свързани с жегата, което е рекорд, в сравнение със същия период през последните пет години, според доклад на неправителствената организация Center for Health Development India.
Малките деца, възрастните хора и бременните са изложени на по-висок риск по време на горещи вълни, които могат да имат опустошително въздействие и върху работещите навън – те прекратяват работа и остават вкъщи без заплащане или работят при опасни условия.
Топлината нанася вреди и на икономиките, увреждайки посевите и добитъка и намалявайки производителността на труда, особено на места без климатици, тъй като работниците се нуждаят от повече почивки.
Екстремната топлина натоварва и инфраструктурата, включително магистрали, пътища, електрически кабели и железопътни линии, причинявайки прекъсвания на веригата за доставки и на тока.
Според проучване на Dartmouth College от 2022 г., екстремните горещини са стрували на световната икономика трилиони долари от началото на 90-те години на миналия век, като най-бедните страни в света с най-ниски емисии понасят тежестта на въздействието им.
„Отговорът на екстремните горещини ще изисква смели действия от политиците, включително сериозни инвестиции за адаптиране към тази нова реалност“, посочва Ландесман от IIED.
„За много градове не липсата на знания, капацитет или ресурси пречи на широкомащабните действия за справяне с изменението на климата, а по-скоро липсата на политическа воля и инструменти за управление.“
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Amazon инвестира в три нови ветропарка в Гърция
преди 2 минЗащо подводните кабели примамват саботьорите?
преди 11 минНадеждата на Европа в производството на батерии за електромобили обяви фалит
преди 15 минКакво представлява дефлацията и по-лоша ли е от инфлацията?
преди 1 часЦената на биткойна докосва $100 000
преди 1 часНовата кадастрална система тръгва до края на годината
преди 2 часаПрочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgБългария ще научи своя съперник в Лига на нациите
dsport.bgПред Спалети се откри шанс да промени каноните на защитната игра
dsport.bgД-р Маринова за доброкачествените заболявания на гърдата
9meseca.bg11 прости детайла, с които банята ви ще изглежда като 5-звезден хотел
idei.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg