Служителите на британската Kellanova - компанията-майка на Kellogg и Pringles, могат да не работят след 12 часа на обяд в петък до септември.

Скорошно вътрешно проучване установи, че 2/3 от тях биха искали да не работят в последните часове от работната седмица, при положение че са отработили допълнителни часове през предходните дни.

Отделно от това, „петъчният ефект“ е добре проучен и от редица университети, които показват, че голяма част от хората работят по-малко в този ден.

Ето защо от компанията обявява пред служителите, че тези, които искат да започнат уикенда си по-рано, ще трябва да наваксат тези часове през седмицата. Още от 2021 г. над 500 служители на Kellogg вече не провеждат срещи в петък следобед, именно заради намалената продуктивност.

Безсмислени ли са вече петъчните работни дни?

Петъчните лежерни летни дни не са нещо ново в индустрията. Концепцията датира от 60-те години на миналия век в Ню Йорк, когато се смятало, че редица изпълнителни директори си тръгвали по-рано от работа, за да се насочат към Хамптънс.

В последните десетилетия към тази тенденция се присъединяват и други големи компании, сред които L’Oréal, Asos, Nike и др. За други компании в петъчните дни служителите могат да работят от дома си.

И все пак, според мнозина ръководители, хората им използват свободата от пандемията и масово не работят в следобедните часове.

Бившият кмет на Ню Йорк и милиардер Майкъл Блумбърг пък е на мнение, че служителите, работещи извън офисите, масово играят голф в петък следобед. Според проучване на Станфордския университет, това наистина е така, тъй като около 16 часа в петък голф игрищата масово са заети.

Напоследък се прокрадва идеята за четиридневна работна седмица, тъй като срещите в петък не водят до желания резултат, а мейлите е много вероятно да не бъдат прочетени.