Червената медоносна пчела джудже е създала за първи път колония в Европа, установиха учени.

Видът пчели Apis florea, който произхожда от Азия, предизвика безпокойство сред местни пчелари и природозащитници, които се опасяват от потенциално опустошителния им ефект върху местните пчелни популации, пише The Guardian.

“Притеснително е, че пчелите Apis florea са открити в Малта,” казва пред The Guardian Дейв Гоулсън, преподавател по биология в Университета на Съсекс, който не е участвал в проучването.

“Apis florea вероятно ще се конкурира за цветен прашец и нектар с нашите местни опрашители, които вече са в упадък като група насекоми. Много вероятно е също така тези пчели да пренасят множество болести, към които европейските пчели да имат малка устойчивост.”

Предишни проучвания показват, че видът червено джудже бавно разширява територията си от Азия към Близкия изток и Североизточна Африка, но досега никога не е съобщавано за негово присъствие в Европа.

“Ако са открити в Малта, това е първият случай на медоносна пчела в Европа, която не е от вида западна кошерна пчела, или Apis mellifera,” казва Франсис Ратниекс, британски ентомолог и почетен преподавател по пчеларство в Университета на Съсекс, който не е участвал в проучването.

След като колонията, съставена от над 2 000 възрастни печали, е открита на клон от дърво, са извършени ДНК тестове, за да се установи вида. Веднага след като е определен като Apis florea, колонията е премахната и унищожена.

Учените обаче подозират, че група пчели вече са били напуснали кошера, за да изградят нова колония.

Близостта на колонията до свободното пристанище Бирзебуга, което е основният товарен център в Малта, предполага, че насекомите може да са пристигнали на търговски плавателен съд.

“Това е един от основните и по-бързи маршрути, по които различни подвидове на Apis mellifera, както и други пчели, оси и други летящи насекоми, могат да се придвижат от своите местни ареали към по-отдалечени места,” казва Хулиана Рангел, преподавател по пчеларство в Тексаския университет A&M, която не е участвала в проучването.

Рангел казва, че това е поредният пример за нарастващите температури вследствие на климатичната криза, които водят до разпространението на видове до необитавани преди от тях територии.

Учените смятат, че меките зими в Малта и други южни европейски държави са благоприятни за оцеляването на тези инвазивни видове.