В Канада влезе двегодишна забрана за купуването на жилища от страна на някои чужденци.
Тя има за цел да облекчи ситуацията на един от най-недостъпните жилищни пазари в света.
През лятото на 2022 г. средната цена на жилищата в Канада е 777 200 канадски долара (568 000 долара) или повече от 11 пъти над средния доход на домакинствата след данъци.
Някои хора разкритикуваха забраната, заявявайки, че не е ясно какъв ефект ще окаже тя върху жилищния пазар в страната.
Жителите, които нямат канадско гражданство, съставляват по-малко от 6% собствениците на жилища в Онтарио и Британска Колумбия, където, според официалната статистика, цените на имотите са най-високи.
От 1 януари се забранява на хора, които не са канадски граждани или не живеят постоянно в Канада, да купуват жилищни имоти, а всеки, който наруши забраната, ще бъде глобяван с 10 000 канадски долара.
В края на декември, малко преди забраната да влезе в сила, канадското правителство обяви някои изключения, в това число за международни студенти, които пребивават в страната поне от пет години, бежанци и хора с временни разрешителни за работа.
В свое изявление министърът по жилищните въпроси Ахмед Хюсеин заяви, че забраната има за цел да обезкуражи купувачите да гледат на жилищата като на стока вместо като на място, в което се живее и създава семейство.
"Посредством тези законодателни промени ние предприемаме действия, за да гарантираме, че жилищата са собственост на канадци за благото на всички, които живеят в тази държава," казва Хюсеин.
И макар цените на имотите в Канада да се понижиха леко през 2022 г., те остават много по-високи, в сравнение с преди десетилетие.
Те са с 48% по-високи през миналата година, в сравнение с 2013 г., когато средната цена на жилищата е 522 951 канадски долара.
Междувременно, средният доход на домакинствата в Канада не успява да следва темпа на поскъпването на имотите. Последните данни сочат, че средният доход на домакинствата след данъци се е повишил с 9.8% в периода 2015 – 2020 г.
Тези данни показват, че жилищният пазар в Канада е един от най-недостъпните в света, като страната изпреварва по този показател Нова Зеландия и САЩ, според анализа на Statista на съотношенията цени на имоти/жилища.
Средната цена на жилищата в два от най-големите канадски градове – Торонто и Ванкувър, надхвърля 1 млн. канадски долара, като те често попадат в класации на десетте най-недостъпни градове в света по отношение на имотите.
Нова Зеландия прие сходни законодателни промени през 2018 г., забранявайки на чужденците да купуват имоти на фона кризата в страната с достъпността на жилищата.
Цените на имотите с отчетена инфлация обаче продължават да се покачват в Нова Зеландия след влизането в сила на забраната.
Други страни приложиха различни мерки, за да ограничат собствеността на жилища от страна на чужденци, в това число определяйки специални ограничени зони, в които хора, които не са жители на страната, нямат право да купуват имоти или пък наложиха допълнителни такси за чуждестранни купувачи на жилища.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Кои са най-добрите държави за създаване AI стартъпи?
преди 1 часAmazon инвестира в три нови ветропарка в Гърция
преди 1 часЗащо подводните кабели примамват саботьорите?
преди 1 часНадеждата на Европа в производството на батерии за електромобили обяви фалит
преди 1 часКакво представлява дефлацията и по-лоша ли е от инфлацията?
преди 2 часаЦената на биткойна докосва $100 000
преди 3 часаПрочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgНово 20: Манчестър Сити получава наказанието си през март
dsport.bgБългария ще научи своя съперник в Лига на нациите
dsport.bgД-р Маринова за доброкачествените заболявания на гърдата
9meseca.bg11 прости детайла, с които банята ви ще изглежда като 5-звезден хотел
idei.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg