Митата на президента на САЩ Доналд Тръмп разпалиха пожари на световните фондови пазари, но означавали ли това, че вървим към рецесия?

Първото нещо, което трябва да се подчертае, е, че това, което се случва на фондовите пазари, не едно и също с това, което се случва с икономиката – падащите цени на акциите не винаги означават икономически проблеми занапред.

Понякога обаче означават.

Много големи спадове в стойността на фондовите пазари, като сегашните, означават, че има фундаментална преоценка на бъдещите печалби на компаниите, които съставляват фондовите пазари по света.

Това, което пазарите съвсем разумно очакват, е, че увеличените мита ще означават спад в печалбите.

Това не значи, че рецесията е неизбежна, но вероятността очевидно е много по-висока, отколкото преди Доналд Тръмп да обяви най-тежките и широкообхватни мита от век насам.

Смята се, че една икономика е в рецесия, когато всичко, което гражданите и правителството харчат или изнасят, се свива в две поредни тримесечия.

В периода октомври – декември 2024 г. британската икономика, например, нарасна с минималните 0.1%, а последните месечни данни показват, че тя се е свила също с толкова през януари.

Първите оценки за това как се е справила икономиката през февруари ще бъдат публикувани в края на седмица, така че има още доста време, за да се каже дали състоянието й отговаря на тази дефиниция.

Въпреки това, в кървавата баня на срива на фондовия пазар има някои особено сериозни и тревожни жертви. Банките често са считани за проксита на икономиките и тяхното представяне на фондовия пазар може да бъде индикатор.

Други предупредителни знаци дават не фондовите, а стоковите борси. Цените на медта и петрола са считани за барометри за състоянието на световната икономика. И двете суровини поевтиняват с по над 15%, откакто Тръмп „хвърли бомбата“ с митата.

В историята не е имало много наистина глобални рецесии.

30-те години на миналия век, периодът след Голямата финансова криза и паниката около пандемията от COVID-19 са три редки примера за това, кога човечеството е ставало свидетел на синхронизирани спадове в големите икономики.

Все още се смята за малко вероятно да видим нещо от подобен мащаб този път, но шансовете за рецесия в САЩ, Великобритания и ЕС бяха завишени значително от повечето икономически анализатори.