Някога френските училища са ценили хранителната стойност на виното. То толкова често се сервирало на деца, че през 1956 г. се наложило правителството да забрани консумацията на вино в училищните столове. Мярката била валидна само за децата под 14-годишна възраст.
 
До ден днешен Франция е най-големият производител на вино в света. За френската трапеза бутилката вино е това, което за германската магистрала е бързото шофиране - ежедневие, национално право и лично удоволствие.

Но ситуацията вече не е точно такава, пише The Economist. През 2022 г. приблизително 10% от французите са консумирали вино всеки ден, докато през 1980 г. този дял е бил около 50%. През 1960 г. французите са изпивали средно по 116 литра на човек. Между 2000 и 2018 г. това  количество се свива от 28 до едва 17 литра. Чашата с вино е все по-рядка гледка на обедната маса на французите. 

Какво се случва? 

Причините не могат да се търсят само в цената. Бутилка Бордо все още може да се намери във всеки френски супермаркет за под 3 евро. Някои селски кооперации продават местни продукти направо от винарните за 1.90 евро на литър, което е по-евтино от пресен портокалов сок. По-логичното обяснение е, че тенденцията към увеличаване на консумацията на бира е предизвикателство към средиземноморските навици. Все повече французи твърдят в анкетите, че предпочитат бирата пред виното. Пивото, включително и бутиковите му "крафт" вариации, представлява повече от половината от целия алкохол, закупен във френските супермаркети. Дори в Южна Франция някои кафенета вече сервират наливна вносна белгийска или немска бира.

Най-важното е, че младото поколение, което е по-загрижено за здравето си, като цяло пие по-малко алкохол. Една четвърт от французите на възраст между 18 и 34 години казват, че въобще не употребяват алкохолни напитки. Цели 39% от хората под 35 години казват, че не пият вино, докато същото важи само 27% от хората над 50 години. 

Безалкохолните и слабоалкохолните напитки се разпространяват все по-бързо. В опит да "говори" на поколението Z, като възприеме неговите "кодове", алкохолният гигант Pernod Ricard провежда маркетингова кампания със слогана „buvez plus…d’eau!“ (от френски - "пий повече...вода!").

Качество за сметка на количество

Разбира се, въпреки всички тези негативни за виното тенденции, френските енофили и вносители поддържат предлагането на изисканите вина. Потреблението на висококачествено вино остава силно, но спадът в търсенето на по-евтините разновидности има широки последици за Франция и нейната икономика. 

Миналото лято правителството отпусна 200 милиона евро за закупуване на излишните вина от нисък клас, които производителите не могат да продадат. В някои райони фермерите изкореняват напълно някои от лозовите си насаждения. 

Може да се окаже, че по-ниската консумация на алкохол може да подобри здравето на французите, но не непременно настроението им или пейзажите на провинциална Франция.