Разбуждайки се, убедени, че е време за ставане, се обръщате към часовника, само за да установите, че е 3 часа сутринта. Това е същият час, в който сте се събудили снощи. И предната вечер.

Ако ви звучи познато, то е защото се случва на много хора. Събуждането на няколко пъти през нощта е естествено явление, често възникващо поради етапите на съня, през които човек преминава всяка нощ.

Тези събуждания обикновено продължават от няколко секунди до няколко минути, посочва CNN. Ако обаче се случват твърде често в рамките на една нощ или трудно заспивате след тях, това може да е проблем. Ето какво, според експертите, може да помогне за решаването му.

Защо се събуждате?

Архитектурата на съня се отнася до четирите му етапа, през които хората преминават през нощта на интервали от около 90 до 120 минути, казва неврологът д-р Брандън Питърс-Матюс.

Цикълът започва с лек сън, който преминава в по-дълбок и след това в най-дълбокия, който се появява в третия етап, често наричан бавновълнов (с намалена активност на мозъчните вълни), казва Питърс-Матюс.

По време на четвъртия етап, известен като сън с бързо движение на очите (REM), мозъчната активност се повишава до нива, които почти достигат нормалните в будно състояние - след този етап хората често се събуждат естествено и след като заспят отново, цикълът стартира отначало.

„Тъй като обикновено си лягаме в приблизително едно и също време, тези цикли са с почти еднаква продължителност и може да се събудим по едно и също време през нощта“, казва Питърс-Матюс.

Повечето от тези събуждания са кратки и се забравят, но „може да има един или два цикъла през нощта, в които поглеждаме часовника си, за да сме наясно с времето“.

Събуждането на няколко пъти през нощта обикновено не е разрушително за здравето, стига да заспивате отново в рамките на около 5 до 10 минути, смята директорът на програмата за поведенческа медицина на съня в Кливланд д-р Мишел Дреруп.

От друга страна, когато хората установят, че се събуждат няколко пъти в рамките на един час, това може да доведе до фрагментиране на цикъла на съня и да не се стигне до дълбоката му фаза, посочва Дреруп. Тези чести събуждания могат да бъдат признак на нарушения на съня, като сънна апнея или никтурия.

Когато хората естествено се събуждат през нощта, е по-вероятно да си спомнят, че това се е случило през втората й половина. Тогава те обикновено са в по-дълъг REM етап - лек сън, докато първата половина на нощта се характеризира с по-дълги етапи на дълбок сън.

Често емоционалната реакция на човек към събуждането може да представлява предизвикателство, посочва Питърс-Матюс и допълва, че именно тя може да доведе до развитие на вторично безсъние.

„Ако някой се събуди през нощта и първото нещо, което прави, е да погледне часовника и той го накара да се почувства разочарован, разстроен или тревожен – това е проблематично“, посочва ученият.

Сова или чучулига?

Циркадният ритъм на човек, или вътрешният му биологичен 24-часов часовник, също може да играе роля, казва неврологът д-р Кати Голдщайн.

Вашият циркаден ритъм казва на тялото кога е време за сън, като съответства на миналите ви цикли на сън-събуждане и излагане на светлина през целия ден.

Ако този ритъм бъде нарушен или цикълът сън-събуждане се промени много, тялото няма да има добра представа кога получава висококачествен дълбок сън, посочва Голдщайн.

„Циркадният ритъм е нашият вътрешен биологичен часовник, той отчита времето, в което сме будни и в което спим, така че тялото ни да прави това, което трябва, в точното време на деня,“ казва Голдщайн.

Циркадните ритми и структурата на съня се променят с възрастта, като при напредването й леките фази зачестяват.

Тези цикли могат да превърнат някого в сова или чучулига, казва Голдщайн, както и да причинят трудности при спазването на работен график, който не е в съответствие с биологичния цикъл на индивида, което води до сънливост през деня.

Често, въпреки че някой се събужда рано за работа, заспиването във време, което му позволява да получи достатъчно сън, може да бъде предизвикателство.

Нещо повече, много сови си лягат късно през уикенда, което може да доведе до сънливост, известна като „социален джетлаг“, и да отслаби циркадния ритъм - вероятно водейки до по-малко дълбок сън и повече събуждания, казва Голдщайн. Но има начини да се движите по вътрешния си часовник.

Какво да направите, ако не можете да заспите отново?

Заспиването и събуждането по едно и също време всеки ден, както и излагането на естествена светлина в светлата половина на денонощието и затъмняването на изкуствените светлини през нощта, ще помогнат за укрепване на вашата циркадна амплитуда - върховете и спадовете на цикъла, казва Голдщайн, което води до по-спокоен сън.

Може да е полезно и да приемате много ниска доза мелатонин - не повече от половин милиграм, няколко часа преди сън, което ще ви помогне да заспите по-рано, добавя експертът.

Най-важното нещо, което трябва да направите, ако се събудите посред нощ, е да не гледате часовника, съветва Питърс-Матюс. „Ако алармата не се включва, не е време за събуждане. Няма значение колко е часът. Трябва да се преобърнете, да се настаните удобно и да заспите отново“.

Ако не го направите в рамките на 15 минути, най-добре е да станете от леглото, според Дреруп. Тя препоръчва да се отдадете на някаква тиха дейност, която ще ви помогне отново да заспите, например медитация или слушане на музика.

„Нашите мозъци са силно асоциативни - ако останем в леглото будни дълго време, те ще започват да го свързват с дейности извън съня, така че ставането от леглото прекъсва тази асоциация“, посочва ученият.

Също така е важно да се гарантира, че не се събуждате от външни дразнители, като например заради партньора ви по легло. „Оптимизирането на средата за сън е важно. Понякога това означава да заключвате домашните любимци извън спалнята и да намалите шума, светлината и температурата.“

Но ако събуждането е естествено причинено от вашата архитектура на съня и не засяга начина, по който функционирате на следващия ден, няма за какво да се тревожите, завършва Голдщайн.