
Смяната на времето, която обикновено наричаме "местене на часовника", се извършва два пъти в годината - в последната неделя на март и в последната неделя на октомври.
През тази година преминаването към лятно от зимно часово време трябва да се случи довечера - в нощта на 29 срещу 30 март трябва да преместим часовниците с час напред.
Общоприетата причина да се прави това е спестяване на енергия. През по-дългите летни дни местенето на часовника ни дава възможност да използваме по-малко изкуствено осветление и да пестим енергия.
Връщането към зимното часово време, което тази година ще се случи на 26 октомври, пък ни осигурява повече светлина в сутрешните часове, когато най-много хора стават за работа или училище.

За и против
В наши дни обаче все по-често се водят дискусии дали смяната на лятно със зимно часово време спестява енергия и дали е необходимо да продължим да го правим.
Изследвания показват, че тези действия водят до до нарушаване на биолотичния ритъм на организма, носещи ни проблеми със съня и здравето.
През 2018 г. Европейският съюз поде инициатива, в рамките на която повече страни решиха да спрат със смяната на часовото време заради негативните му отражения върху човешкия организъм. COVID пандемията обаче прекрати дебатите коя точно време да се въведе окончателно.
В началото на тази година дискусията отново беше повдигната, но за отпадане на сезонната смяна на часовото време не беше постигнат консенсус. Засега Европейската комисия не е оттеглила предложението, но смята, че законопроекти, по които няма решение пет години, трябва да отпаднат.
Кои държави не сменят часовото време?
През последните години редица държави се отказаха от лятното часово време и останаха на зимно. Сред тях са Казахстан, Киргизстан, Ирак, Пакистан, Бангладеш, Грузия, Армения, Египет, Азербайджан и Русия.
Държавите, които се отказаха от зимното часово време, за да останат на лятно, са Аржентина, Беларус, Чили, Турция и Севернокипърската турска република, Сингапур, Узбекистан и част от Малайзия.
През 2007 г. Венецуела пък беше въведена собствена часова зона, която измести времето с половин час назад. Канадската провинция Нюфаундленд също има половин час разлика с останалите провинции, разположени по атлантическото крайбрежие на страната.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Печалбата на родните банки падна с 46 млн. лв. за два месеца
преди 6 часаКристин Лагард: Борбата с инфлацията е ежедневна битка
преди 8 часаРасте инвеститорският интерес към сделките MEGA
преди 9 часаКитай инжектира $69 млрд. в четири държавни банки
преди 10 часаКое е най-недооцененото естествено чудо на Европа?
преди 11 часаЕксперт: Много внимавайте на кого доверявате парите си
преди 11 часаПрочети още
AI в Холивуд - враг или най-добър приятел?
darik.bgЧерни облаци за Орбан: Новият германски канцлер с идеи как да озапти „грешния“ Виктор
darik.bgХуманитарна криза в Мианмар след труса, ООН зове за още помощ
darik.bgЗингаревич обяви каква част от акциите си продава, Ботев Пловдив се нуждае от 10 милиона евро
dsport.bgЗаради отвличане и рекет - арестуваха бивши футболисти на Локомотив и Ботев Пловдив
dsport.bgКак лятното часово време ни влияе и как да се адаптираме по-лесно?
9meseca.bg