
Имотният пазар в Германия се възползва от ерата на евтините пари, което доведе до бум в сектора, продължил цяло десетилетие.
В последните месеци новините от имотния пазар в най-голямата европейска икономика не са никак обнадеждаващи. Най-голямата компания в сектора Vonovia отчете загуби за милиарди евро, а темповете на новото строителство в страната намаляват с близо 50%.
Защо трябва да ни вълнува Германия?
Проблеми на имотния пазар в последните месеци се отчитат в САЩ, Швеция и други, но Германия засяга всички ни, тъй като това е най-голямата икономика на Стария континент и също така най-големият пазар за инвестиции в имоти в Европа.
Имотният сектор съставлява 1/5 от немската икономика, а в него са заети около 10% от работещите в страната.
Колко лошо е положението?
През първото полугодие на 2023 г. се отчита спад от 47% на новото строителство в Германия спрямо средните му стойности за последните две години. Издадените разрешителни за строеж на нови сгради пък се понижават с 27% от началото на годината.
Цените на имотите отчетоха най-силното си понижение, откакто се води подобна статистика в Германия. Спадът за първото тримесечие е от 6.8% спрямо година по-рано, като данните за второто тримесечие се очакват през септември.

„Настоящата криза в сектора ще продължи още известно време“, казва пред Ройтерс главният изпълнителен директор на Bulwiengesa Свен Карстенсен .
На какво се дължи този спад?
Основната причина за понижението е бързото покачване на лихвите от страна на Европейската централна банка, която цели понижение на инфлацията на Стария континент.
Сериозно повишение се отчита и при разходите за строителство, а търсенето на офиси и търговски площи намаля през пандемията. Войната в Украйна пък направи имотния пазар рисков за чуждестранните купувачи.
„Ако сте инвеститор от Близкия изток, Германия ви изглежда доста близо до Украйна. Според тях, по-добре е парите да се вложат в Азия или САЩ, но не и в Германия, казва Флориан Швалм, консултант на EY.
Какво следва?
Населението на Германия отчете ръст от милиони мигранти и бежанци от Украйна. Страната си е поставила за цел да изгражда по 40 000 нови жилища на година, за да задоволи търсенето, но за момента не се справя с постигнато на тази цел.
Ето защо на 25 септември ще се проведе среща с канцлера Олаф Шолц, на която ще присъстват политици и представители от имотния сектор, като ще се търсят решения на проблемите в сектора.

През миналата седмица министърът на жилищното настаняване, благоустройството и строителството Клара Гейвиц предложи допълнителни данъчни облекчения за новоизградените сгради, с което да се подпомогне имотния пазар.
Президентът на германската имотна федерация Андреас Матнер пък е на мнение, че временно трябва да се премахнат данъците върху сделките с имоти и да се предложат нисколихвени заеми за покупка на жилища.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
ИНТЕРИОРНИ ВРАТИ HÖRMANN
Калкулатори
Най-ново
Ryanair ще увеличи размера на безплатния ръчен багаж
преди 1 часБлизо 400 000 евро за жилище в София: Това са цените на имотите в българските градове
преди 1 часВ първи квартал в София боклукът се събира в затворени зелени острови
преди 3 часаТози град на хълм е една от най-малките (и най-необичайните) страни в Европа
преди 3 часаЕК започва ревизия на „Гърция 2.0“
преди 3 часаПо-голямата част от света живее в застой: Къде е България сред 170 държави?
преди 4 часаПрочети още
Ето ги младите лекари! Тошко Йорданов се обърна към тях!
darik.bgБуруджиева: Тошко Йорданов сгафи! Опияняването от собствената реч е болест!
darik.bgИскрен Митев: Отлив в ПП имаше и преди, но не заради корупция!
darik.bgНа живо: Григор Димитров взе първия сет срещу Корентен Муте
dsport.bgВ Испания публикуваха видео как изглежда Ламборгинито на Жота след фаталната катастрофа
dsport.bgПрез летния сезон ли е време за гърне - признаци на готовност според Франсоаз Долто
9meseca.bg