
На все повече места по света градове и села се строят и разширяват в територии, застрашени от наводнения. Тази тенденция може да увеличи риска от нарастване на човешките и икономическите щети в резултат на изменението на климата, пише списание Nature.
"Във време, когато населените места би трябвало да се адаптират към изменението на климата, много страни, всъщност, бързо увеличават своята уязвимост. Това е тревожна тенденция, особено на фона на зачестяващите наводнения в световен мащаб“, казва икономистът на Световната банка Юн Рентшлер, който ръководи проучването.
Рентшлер и неговите колеги установяват, че общата територия на всички населени места по света - от селата до мегаполисите, се е разширила в световен мащаб с 85.4% в периода между 1985 г. и 2015 г.
Въпреки това, развитието в районите, изложени на най-големи опасности от наводнения, където покачването на водата може да достигне до над 150 сантиметра, се разширява със 122%, изпреварвайки значително разрастването на останалите региони.
В изследването е взет предвид рискът от наводнения в резултат на покачване на реките, проливни дъждове, както и крайбрежни наводнения, причинени от бурни вълни и промени в морското равнище.

Около 36 500 квадратни километра, или приблизително 6% от цялата разработена земя, влиза в категорията с много висока опасност от наводнения
Други 76 400 квадратни километра попадат в графата с висока опасност, където покачването може да е с между 50 и 150 сантиметра.
Въпреки че, според учените, излагането на наводнения е значително в световен мащаб, регионът на Източна Азия и Тихия океан е най-уязвим. През 2015 г. около 18.4% от всички населени места в района са били предразположени към наводнения, което е най-високият дял в световен мащаб.
Северна Америка и Субсахарска Африка са с най-нисък риск - съответно 4.5% и 4.6% от населените места.
Темповете на нарастване на риска обаче са най-фрапиращи в Китай. През трите десетилетия от 1985 г. до 2015 г. обхватът на населените места в най-високата категория на опасност от наводнения се е увеличил повече от три пъти.
Работата потвърждава резултатите от предишни проучвания, пише още изданието. Ю Конджян, основател на базираната в Пекин фирма за ландшафтна архитектура Turenscape, предлага концепция за т .нар. "градове гъби", която може да помогне за предодвратяване или поне ограничаване на щетите от наводнения.
Тя предвижда замяна на бетонните повърхности със зелени пропускливи площи, които могат да абсорбират вода. Ю Конджян изчислява, че през трите десетилетия преди 2010 г. 70% от новото строителство в Китай е било в речни равнини или в други зони с висок риск от наводнения.
По думите му, наред с други причини, в Китай земята в зони на наводнения е по-евтина за придобиване от местните власти, отколкото тази в по-нискорискови региони, следователно е и по-изгодна за строителните предприемачи.

Развитието на заливните равнини се движи главно от недостига на земя, казва Рентшлер
Той смята, че в много райони голяма част от безопасната земя, подходяща за застрояване, вече е заета, което налага урбанизацията на райони, които преди това са били избягвани именно поради риск от наводнения.
"Страните са изправени пред компромиси между икономическите възможности и риска от бедствия“, отбелязва той, като подчертава, че това е фактор за разширяването на големите пристанищни градове, крайбрежните общности и туристическите центрове в крайбрежните райони, застрашени от наводнения.
Той добавя, че развитието в рисковите зони може да е „неинформиран избор“, когато оценката на риска от наводнения е лоша или градоустройствените разпоредби са неадекватни.
Констатациите на документа също така поставят акцент върху необходимостта светът да ускори адаптирането към въздействието на изменението на климата.
"Кметовете на градовете и местните власти играят решаваща роля в нашия отговор на изменението на климата", казва още икономистът.
Той и колегите му планират да продължат да наблюдават климатичния риск и тенденциите в урбанизацията по света, като се надяват да идентифицират високорисковите развития на ранен етап и да публикуват не само предупреждения, но и истории за успешни практики в адаптацията към климатичните промени.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Berkshire Hathaway разпродава банковите си инвестиции
преди 30 минДългите работни часове променят структурата на мозъка?
преди 42 минСтотици културни обекти у нас с вход свободен за Европейската нощ на музеите
16.05.2025$13.6 млн.: Продадоха най-скъпата картина на жива жена художник
16.05.2025Хиляди сериозни пукнатини: Собственици на апартаменти в луксозен небостъргач в Ню Йорк съдят предприемачите
16.05.2025Кои са най-богатите британци през 2025 г.?
16.05.2025Прочети още
След срещата в Истанбул: Делегациите се договориха за размяна на пленници
darik.bgЕвровизия 2025 г.: Часове остават до грандиозния финал на песенния конкурс
darik.bgИндия обмисля план за намаляване на водоснабдяването на Пакистан
darik.bgЧелси изкова минимален успех над Манчестър Юнайтед, който може да има огромна стойност
dsport.bgБарселона отпразнува подобаващо успешния сезон (ВИДЕО)
dsport.bgПолезни бактерии борят стреса и синдрома на раздразненото черво
9meseca.bg