През 2023 година най-важните технологични тенденции ще бъдат свързани с инструментите за проектиране на чипове, базирани на изкуствен интелект, безплатния видео стрийминг, поддържан от реклами, сливанията и придобиванията в сектора на видео игрита и ръста в броя на сателитите в орбита.  Това показват прогнозите на консултантската фирма Deloitte, цитирани от VentureBeat. 

Нарастващата инфлация и лихвените проценти, забавянето на икономическия растеж и спадащото потребителско доверие са сред водещите глобални теми, според Deloitte. 

Консолидация в гейминг индустрията

Икономическите условия водят до възстановяване на технологичните продажби и ръст на консолидацията в сектора на видео игрите, тъй като много от потенциалните цели за придобиване са много по-евтини от преди година.

Deloitte прогнозира, че през 2023 г. броят на сливанията и придобиванията на компании за видеоигри ще продължи да се увеличава с около 25%, а пазарът, свързан с виртуалната реалност, ще генерира 7 милиарда долара приходи в световен мащаб, което би било 50% увеличение спрямо 2022 г. 

С нарастването на популярността на VR, 90% от тези приходи вероятно ще дойдат от продажбата на устройства и слушалки, като през 2023 г. се очаква да бъдат продадени 14 милиона единици, всяка от които е със средна цена от 450 долара. Останалата част се пада на VR съдържанието – главно игри, но също и някои корпоративни приложения, което може да генерира приходи от малко над 1 милиард долара. 

Виртуалната реалност обаче ще трябва да извърви дълъг път, за да настигне другите цифрови устройства. Само смартфоните имат пет милиарда потребители по света, а още толкова използват компютри, таблети и телевизори. Дори интелигентните високоговорители, които са сравнително нови устройства, вероятно ще се похвалят с потребителска база от над 500 милиона единици до края на 2023 г. 

Със своите 22 милиона потребители, очаквани през 2023 г., VR остава доста по-назад

Що се отнася до растежа през 2023 г., анализаторите на Deloitte прогнозират, че проблемите по веригата за доставки, които задържат индустрията на конзолните игри, са започнали постепенно да намаляват. Този празничен сезон би могъл да определи дали недостигът е довел до трайна загуба на продажбите на конзоли или все още има задържано търсене, което може да бъде задоволено сега, когато предлагането на пазара се завръща. 

Безплатен стрийминг с реклами и спортни събития

Deloitte прогнозира, че основните услуги за стрийминг, които до този момент са били без реклами и са разчитали основно на абонаментни планове, ще добавят опции за безплатно съдържание.  

Въпреки че абонаментите без реклами не изчезват, Deloitte очаква, че до края на 2023 г. основните услуги за видео "on demand" в развитите пазари вероятно ще стартират нови планове, финансирани от реклами. До края на 2024 г. половината от тези доставчици вероятно сще пуснат и безплатни услуги за телевизионни програми, поддържани от реклами. А до 2030 г. Deloitte очаква повечето абонаменти за онлайн видео услуги да бъдат частично или изцяло финансирани от реклами.

Междувременно, доставчиците на стрийминг услуги инвестират милиарди долари в предаване на спортни събития на живо. Те са закупили права върху спектър от спортни мероприятия в опит да привлекат, задържат и "монетизират" публиката си.

Deloitte прогнозира, че през 2023 г. стрийминг платформите може да похарчат повече от 6 милиарда долара за придобиване на спортните права на най-големите световни пазари.

Apple, например, се ангажира да похарчи най-малко 2.5 милиарда долара за екслузивните права за всеки мач от американската футболна лига Major League Soccer през следващите 10 години чрез специално приложение за Apple TV.

Производителите на чипове се обръщат към изкуствения интелект и материалите от ново поколение

В производството и проектирането на чипове изкуственият интелект се използва все по-често, увеличавайки както скоростта на операциите, така и тяхната ефективност. Deloitte прогнозира, че водещите производители на полупроводници ще инвестират 300 милиона долара във вътрешни и външни инструменти за изкуствен интелект за проектиране на чипове през 2023 г. Очаква се сумата да нараства с 20% годишно през следващите четири години, за да надхвърли 500 милиона долара през 2026 г.  

Новите технологии могат да дадат възможност на производителите на чипове да прекрачат границите на т. нар. "закон на Мур", да спестят време и пари и дори да пренесат по-старите дизайни на чипове в съвременната ера. През 1965 г. почетният председател на Intel Гордън Мур прогнозира, че броят на компонентите на един чип може да се удвоява на всеки две години. В продължение на десетилетия тази зависимост беше валидна, което доведе до огромен технологичен напредък. Редица производители обаче казват, че лесният напредък вече е изчерпан и трябва да се търсят нови възможности. 

Като направят дизайна на чиповете експоненциално по-бърз с помощта на изкуствения интелект, компаниите за полупроводници могат да преминат отвъд настоящите предизвикателства на пазара и да се съсредоточат върху това, което следва, се посочва в анализа на Deloitte. 

Полупроводниците със свръхзаряд, изработени от материали с висока мощност, извеждат разработката на чипове на ново ниво. Замествайки силиция, тези материали (предимно галиев нитрид и силициев карбид) са подходящи за по-високи напрежения, нива на производителност и устойчивост, необходими за все по-често срещани приложения като батериите за електрическите автомобили, суперефективните зарядни устройства за битова електроника, мощните слънчеви панели, модерните военни приложения, космическите технологии и ядрената енергия.

Deloitte прогнозира, че пазарът на чипове, изработени от полупроводникови материали с висока производителност, може да достигне общо 3.3 милиарда долара през 2023 г., което е почти 40% повече от 2022 г. Очаква се ръстът да се ускори до близо 60% през 2024 г., което вероятно ще генерира приходи от над 5 милиарда щатски долара.

Сателитите ще трябва да се борят за място в претъпканото небе

Deloitte прогнозира, че повече от 6000 широколентови сателита ще бъдат в ниска околоземна орбита до края на 2023 г. поради внедряването на все повече комерсиални сателити за данни, които осигуряват високоскоростен интернет до всяко кътче на света. Те биха могли да съставят две работещи съзвездия, осигуряващи високоскоростен интернет на почти милион абонати от всички части на планетата.

Само Starlink има повече от 2600 сателита в космоса, а Amazon планира да постави 3236 сателита в орбита.

Ако всяка организация, която в момента планира да изгради собствено сателинто "съзвездие", успее да постигне целите си,  до 2030 г. ще има между 7 и 10 оперативни мрежи с общо 40 000 до 50 000 сателита, обслужващи повече от 10 милиона крайни потребители. Този растеж вероятно ще изисква повече защита на общите блага на космоса, включително засилено индустриално сътрудничество, подобряване на сателитното обслужване в орбита и премахване на космическите отпадъци.

Какво още ще се случи през 2023 година в технологичния сектор?

Deloitte прогнозира, че разходите за стоки и услуги в социалните медии ще надхвърлят 1 трилион долара в световен мащаб през 2023 г., нараствайки с 25% годишно, а броят на хората, които пазаруват по този начин, ще надхвърли два милиарда. Пазарът на социалната търговия вече надминава традиционната електронна търговия. 

5G мрежите са готови да предизвикат драстична промяна, на фона на която предишния напредък в безжичните технологии (2G, 3G и 4G) ще изглежда бавен. Deloitte очаква броят на мобилните мрежови оператори, инвестиращи в 5G мрежи, да се удвои от повече от 100 оператора през 2022 г. до поне 200 до края на 2023 г. Deloitte очаква скоро на пазара да излязат и 5G телефони с цена от под 100 долара за брой.  

Виртуалното производство също става реално. Инструментите и техниките на виртуалното производство трансформират филмите и киното, увеличават гъвкавостта, съкращават производствените срокове и извеждат в реално време компютърно генерирани изображения и визуални ефекти от постпродукцията към декорите от реалния живот. Deloitte прогнозира, че пазарът на инструменти за виртуално производство ще нарасне до 2,2 милиарда долара през 2023 г. - с 20% повече от очакваното.