Лорън Куеч и Тим Кавел са преподаватели по психология в Университет на Арканзас, специализиращи в детска психология.

Наскоро издават книга на име “Достатъчно добри родителски грижи: План от 6 точки за по-добри отношения с вашето дете.”

Заглавието и съдържанието на книгата, според Кавел, имат за цел да се противопоставят на често използваната фраза “ефективни родителски грижи.”

“Ние застъпваме тезата, че митът за ефективните родителски грижи понякога може да бъде бреме за родителите,” казва той. “Изглежда наистина несправедливо, защото не оценява много фактори, по-конкретно в културен и семеен контекст.”

В “Достатъчно добри родителски грижи” авторите отчитат, че полагането на родителски грижи е не само трудно, но и изненадващо, като има много случаи, в които ви се иска да кажете “Обичам децата си, но ...”

Често ръководените от науката книги, които събират и синтезират данни в кратки пасажи за това как да бъдете ефективни родители, не отчитат реално колко много вие, като родители, ще сбъркате.

“Достатъчно добрият родител само по естеството на своите усилия ще се провали,” казва той. “Той или тя няма да задоволи нуждите на детето си, но това е възможност детето да научи някои неща само. Достатъчно добрите родители подаряват на децата си подарък, който ще им помогне да се учат.”

Действия, като ограничаването на времето пред екрана или преподаването на втори език на детето, може да бъдат страхотни, но може също така да отнемат фокуса от това, което Куеч и Кавел смятат, че е най-важното нещо при полагането на родителски грижи – научаването да общувате с детето.

“Тук става въпрос за управление на отношенията, а не за управление на поведението”, казва Кавел.

За да помогнат на родителите в изграждането на добри отношения с децата им, Куеч и Кавел определят шест стълба, които се фокусират върху връзката между тях.

Ето ги и тях:

1. Цели

При всяко други начинание в живота вероятно имате лични цели. При децата обаче много родители вземат предвид само това, което те искат децата им да постигнат.

В книгата си Куеч и Кавел препоръчват да помислите какво искате да постигнете вие като родители.

При това положение, когато се питате дали се справяте добре, няма да се сравнявате с книгите, които сте чели или с това, което виждате при други родители. Можете да се равнявате по собствените си цели.

Не се водете по цел, която няма логика, докато детето ви расте, казва Куеч.

“Може да имаме идея за това как искаме да се държим като родители и да говорим за това,” казва тя, “но когато, всъщност, стигнете до този момент, вашите деца ще се включат със своя собствен темперамент и въпреки че сте мислели, че държите нещата под контрол, може би не е точно така.”

По-вероятно е вашите цели да се променят с времето. “Това е една продължаваща дискусия,” казва тя.

2. Здраве

Подобно на целите, тук става въпрос за вашето здраве, а не за това на детето. Куеч и Кавел смятат, че е важно човек да поддържа добро физическо здраве, но да набляга и на грижите за емоционалното си здраве.

Практикуването на осъзнатост преди и след като ви се роди дете е от ключово значение за това да се справяте добре като родител.

3. Структура

Подходящ ли е за деца начинът, по който е организиран животът ви днес? Какви правила и ритуали имате? Това са неща, за които трябва да обмислите още преди да ви се роди дете.

“Хаотичен ли е животът ви или пък предоставя усещане за сигурност?”, пита Кавел. След като ви се роди дете, вероятно ще трябва да направите някои промени в начина, по който живеете, но е добре да сте наясно в каква структура въвеждате детето.

4. Приемане

Когато полагате усилия да разбирате и обичате детето си, а не се опитвате да го отклонявате от това, което иска да бъде, вие предавате едно послание за приемане. Когато едно дете се чувства прието, то не се пита къде стои до вас или колко много го цените.

“Родителите обикновено имат изградена предварителна представа за детето,” казва Кавел. “Смятаме, че то ще представлява нещо определено, а след това то се появява. Нека открием кое е това дете и дали можем да влезем в ритъм с него.”

5. Сдържаност

Някои деца са по-непослушни от други. Родители, които налагат прекалено много наказания, може да развалят отношенията си с детето, но родителите с прекалено мек подход може да изгубят неговото уважение.

Освен контролирането на детето, което е непослушно или умиротворяването му, има и трета възможност - сдържане. Сдържане означава да общувате с него такова, каквото е. Действайте избирателно по отношение на битките, които искате да водите.

В едно изречение можете да съчувствате на детето си за това, че не иска да ходи на училище и в същото време да наложите правилото, че трябва да излезе през вратата.

6. Водете

Воденето се намира концептуално между приемането и сдържането. Това се отнася до родителя, който моделира ценности, които желае детето му да притежава, но не се намесва, ако поведението на детето противоречи на тези ценности.

Това е особено важно за родителите на по-големи деца, които експериментират със собствената си самостоятелност.

Всичко е въпрос на това как да изградите отношения.

Внедряването на тези стълбове в полагането на родителски грижи няма да има никакви краткотрайни ефекти, казва Кавел.

Приемането на истеричния изблик на детето ви в хранителния магазин няма да направи така че той да приключи по-скоро.

Ако действате осъзнато, това може да не ви осигури необходимото количество търпение, за да се справяте с капризно малко дете.

В крайна сметка, “не бихте искали да се жертва на лошо поведение, без значение каква връзка имате, а да сте родител не е по-различно.”

Ако се фокусирате обаче върху това какво се случва между вас и вашето дете, вместо върху това как би трябвало да изглеждат родителските грижи, според книгите, това ще помогне на детето ви да се чувства ценено и независимо.

“Тук не става въпрос да знаете много за родителските грижи, а за това как да изградите отношенията с вашето дете”, казва Кавел.