Инвестициите в европейски технологични стартъп компании се очаква да паднат с още 38% тази година, според данни на компанията за рисков капитал Atomico.
Финансирането за подкрепените с рисков капитал стартъпи в Европа се очаква да намалее от 83 млрд. долара през 2022 г. до 51 млрд. долара през 2023 г., посочват от Atomico.
Дори и на фона на пазарния спад обаче, набраното финансиране в Европа е на път да запише третата си най-висока годишна стойност.
Понижение на финансирането се дължи основно на оттеглянето на американски инвеститори - те бяха основен двигател на финансирането в Европа, като няколко щатски фонда за рисков капитал отвориха офиси на Стария континент, за да увеличат инвестициите си в региона.
Спадът във финансирането идва след брутална година за технологичната индустрия през 2022 г. — инвестициите в непубличните технологични стартъп компании в Европа намаляха с 22% - до 83 млрд. долара през 2022 г., в сравнение със 106 млрд. долара през 2021 г, според Atomico.
Анализът е ограничена версия на доклада за полугодието от страна на базирания в Лондон фонд, който инвестира в компании, като Stripe, Klarna и Graphcore.
От Atomico посочват, че има известни признаци на “устойчивост” в технологичната индустрия на Европа, в това число и факта, че общата пазарна стойност на публичните и непубличните компании се е върнала над нивото от 3 трлн. долара, достигнато през 2021 г.
Междувременно, финансирането на компании в ранен стадий на развитие отбелязва по-малък спад, в сравнение с това на по-развитите, посочват от Atomico.
Финансирането на компании, които набират по-малко от 15 млн. долара, пада до 8.2 млрд. долара през първото полугодие на 2023 г., в сравнение с 10.3 млрд. долара за същия период година по-рано.
Компаниите в по-късен етап от развитието си се очаква да съставляват 93% от изгубените 28 млрд. долара инвестиции в периода 2022 – 2023 г., казват от Atomico.
Технологичните компании бяха подложени на голям натиск през последната година и половина, което ги принуди да приоритизират рентабилността пред растежа на всяка цена, докато инвеститорите правят преоценка на сектора.
Акциите на технологични компании, които преди време имаха висока пазарна капитализация, бяха подложени на натиск от страна на глобални фактори, сред които руската инвазия в Украйна и затягането на паричната политика.
Федералният резерв и други централни банки вдигнаха лихвите и изтеглиха стимулите от времето на пандемията в борбата си с повишаващата се инфлация.
Това накара инвеститорите да преоценят своите позиции при губещите компании, чиито пазарни оценки обикновено се базират на очакванията за бъдещите парични потоци.
Мрачните времена остават
Миналата година някои компании отчетоха сериозна корекция надолу в цените на акциите си.
Пазарната оценка на шведския гигант в сферата на пазаруването „купи сега, плати по-късно“ Klarna падна с 85% - до 6.7 млрд. долара. От Checkout.com пък са намалили вътрешната данъчна стойност на акциите си с 15%, според изданието Sifted.
От Atomico посочват, че при 20% от рундовете за набиране на финансиране през първото полугодие стартъпите са пласирали акции при по-ниска пазарна оценка, в сравнение с предходния рунд , което е 3.6 пъти повече спрямо същия период година по-рано.
Индустрията беше засегната и от съкращения. През първото полугодие в Европа е имало 11 100 съкращения, според Atomico, които съставляват около 6% от тези глобалната технологична индустрия, в която 185 000 служители изгубиха работата си.
“Прекалено рано е да се каже дали това е пикът,” казва пред CNBC Том Вехмайер, партньор в Atomico. “Очакваме нивата на съкращения да останат високи през 2023 г. и след това. Те винаги са част от пазарните цикли.”
Междувременно се появяват повече нови компании от когато и да било, които са основани от бивши служители на еднорози. Вече има 1 406 нови основатели на компании, които идват от дружества, създадени през първото десетилетие на новото хилядолетие.
Сара Гемури, директор в Atomico, смята, че е прекалено рано да се определи дали съкращенията през последната година са оказали някакво влияние върху преминаването на служители от еднорози към новосъздадени компании.
Има много основатели, които са освободени и са създали нови компании, но все още не са обновили профилите си в LinkedIn, например.
Публикуван наскоро доклад на компанията за рисков капитал Accel разкри, че в Европа и Израел се основават средно по пет технологични стартъпа за всяка компания, подкрепена с рисков капитал, която е с пазарна оценка от 1 млрд. долара или повече.
Суперцикъл при изкуствения интелект (AI)
Въпреки всичко това, изкуственият интелект (AI) се оказва светъл лъч за индустрията, като стартъпите набират значителни суми благодарение на засиления инвеститорски шум.
Стартъпите в сферата на генеративния AI са привлекли 35% от общите инвестиции в компаниите за AI и машинно обучение от началото на годината, което е най-високият дял в историята и представлява значителен скок, в сравнение с 2023 г., когато беше 5%.
“В началото сме на нов суперцикъл при AI технологиите,” казва Вехмайер, допълвайки, че генеративният изкуствен интелект води със себе си “огромна степен на иновации” и че Европа “има място на масата.”
“Съществено важно е, че създаваме този тип среда, който дава възможност на служителите от Европа да реализират потенциала на следващия суперцикъл.”
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Испания глоби пет нискотарифни превозвача общо със 179 млн. евро
23.11.2024Как се повяват първите пощенски кутии?
23.11.2024Мъж скри 5 ковчежета със съкровища за $2 млн. в САЩ
23.11.202415 дестинации, до които да НЕ пътувате през 2025 г.
23.11.2024Колко нови коли се продадоха у нас през октомври?
23.11.2024Лидл България с отличие за политикита си за многообразие, равнопоставеност и приобщаване
23.11.2024Прочети още
Мини робот - бунтар отвлече 12 по-големи робота в Китай
darik.bgИзкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgБарселона се сгромоляса в края и си тръгна със само точка от ‘’Балаидос’’ (ВИДЕО)
dsport.bgТотнъм унижи Манчестър Сити насред ''Етихад'' (ВИДЕО)
dsport.bgХора с различни идеи, обединени от една кауза - опазването на българската природа
9meseca.bg6 неща, които карат дори най-стилния коридор да изглежда разхвърлян
idei.bg11 прости детайла, с които банята ви ще изглежда като 5-звезден хотел
idei.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bg