Саудитска Арабия е похарчила почти 8 милиарда долара за придобиване на дялове в компании от гейминг индустрията по целия свят през последните 18 месеца.

Кралството явно си е поставило за цел да се превърне в доминираща сила в разрастващата се развлекателна индустрия, пише Financial Times. 

Подкрепяната от Саудитска Арабия компания Savvy Games Group ръководи сделките, включително и покупката на значителен дял в китайската VSPO, шведската Embracer Group и придобиването на базираната в САЩ Scopely.

Рияд използва петролните си богатства, за да си пробие път в разнообразни сектори. Освен експанзията в сферата на видеоигрите, саудитските футболни клубове успяха да привлекат някои от футболните звезди на Европа.

В допълнение към това, Саудитска Арабия успя да обедини под шапката си водещите организации в професионалния голф. 

Основаната през януари 2022 г. Savvy е изцяло собственост на публичния инвестиционен фонд на Саудитска Арабия, управляващ активи на стойност 650 милиарда долара.

Начело на фонда е престолонаследникът принц Мохамед бин Салман, който казва, че целта му е да превърне кралството в „най-добрия глобален център за сектора на игрите и електронните спортове“ само за седем години.

За да подкрепи амбициозните си планове, Savvy разполага с финансов "арсенал" от 38 милиарда долара.

Кралството има за цел да стане дом на 250 компании и студия за игри и да създаде 39 000 работни места. Индустрията има амбицията да допринася с 1% за брутния вътрешен продукт на страната до 2030 г. Плановете включват нахлуване в електронните спортове чрез партньорството с VSPO.

Кралството подготвя и още сделки. Фокусът върху игрите, спорта и забавленията е част от преструктурирането на саудитската икономика, така че да се намали нейната петролна зависимост.  

Хазартните игри са популярни в Саудитска Арабия, където 70% от местното население, наброяващо 36 милиона души, е на възраст под 35 години. Подобен процент от нейните граждани се идентифицират като геймъри, а самият принц Мохамед е заклет играч.

Отделно от сделките на Savvy, Саудитският инвестиционен фонд купи 8% дял в Nintendo, което го прави най-големия външен инвеститор на японската компания, както и дялове в Activision Blizzard и Ubisoft.

Според източници, близки до Рияд, кралството иска да използва финансовото си влияние, за да изгради значителен дял в сектора на игрите, който, според оценките на NewZoo, възлиза на 200 милиарда долара.

Доклад на PwC прогнозира, че глобалните приходи от видеоигри може да надхвърлят 300 милиарда долара и да представляват повече от една десета от общите разходи за развлечения и медии до 2026 г.

Смяната на поколенията и потребителските навици означава, че игрите имат потенциал ще изпреварят традиционната телевизия и да се превърнат в най-големия източник на приходи от развлечение през следващите години.

Някои представители на гейминг индустрията обаче отбелязват, че само парите може да не са достатъчни, за да спечелят всеки разработчик, към който Savvy иска да се насочи.

За някои в сектора транзакцията на Scopely за 5 милиарда долара просто показва, че Savvy ще трябва да наддава значително, ако иска да спечели повече сделки. 

Но много от частните разработчици на игри може да предпочетат да продадат на Savvy, отколкото да поемат по криволичещия път към първоначалното публично предлагане, дори и да са резервирани относно правенето на бизнес със саудитския режим по етични причини.