Магазин за електроника в Токио се извини, след като стотици китайски купувачи, стекли се в него, за да се сдобият с най-новите чипове за игри на Nvidia, предизвикаха хаос в района.

Последвалата суматоха, кадри от която се разпространиха в японските социални медии, беше физическо проявление на въздействието на технологичната война между САЩ и Китай върху геймърите и дистрибуторите.

До 400 души се появиха миналата седмица в Акихабара – популярен търговски район за видеоигри, манга и аниме, с надеждата да купят най-новата серия графични карти GeForce RTX 50 на американския производител на чипове, според веригата за електроника PC Koubou.

Хаосът, причинен от купувачите, които препречиха тротоара и нахлуха в близкия имот, принуди магазина да отмени продажбата и да се извини.

Тайзо Хашида, директор на Unitcom - компанията, която притежава веригата PC Koubou, каза пред CNN в сряда, че около 90% от купувачите са били китайскоговорящи клиенти.

Новите графични карти, пуснати на пазара на 30 януари и трескаво търсени от геймърите, обещават по-добри скорост на обработка и способност за визуализиране на изображения.

Серията обаче не е достъпна в Китай, която е обект на експортни ограничения за модерни компютърни чипове от страна на САЩ. Мерките са част от усилията на Вашингтон да попречи на съперниците си да получат достъп до напреднала технология, която може да захранва системите с изкуствен интелект (AI) и разработването на оръжия.

Китайските геймъри казват, че получават „кастрирана версия“ на най-новата технология на Nvidia. Компанията създаде модифицирана версия с по-бавен AI компонент изключително за китайския пазар.

Несъответствието повиши търсенето на сегашното поколение чипове на места извън страната, като Япония.

Гил Лурия, ръководител на технологичните изследвания в инвестиционната група D.A. Davidson каза, че ограниченията на САЩ се отнасят за най-новите графични карти, защото те могат да се използват за разработване на AI инструменти.

„За заклетите геймъри разликата между разрешените и ограничените чипове е значима, поради което те ги търсят на други пазари“.

Хаотични сцени

Миналия четвъртък PC Koubou обяви, че ще продаде десетки чипове от серията GeForce, включително 10 от най-добрите RTX 5090 и 47 чипа RTX 5080, на тези, спечелили лотария в магазина й в Акихабара. Но активността на потребителите далеч надхвърли очакванията.

Видеоклипове, разпространени онлайн, показват хаотични сцени в близост до магазина - със стотици купувачи, които се тълпят на тесен тротоар и се изсипват на пътя.

Призивите на персонала да се подредят бяха игнорирани, като най-малко един мъж се прекатери през оградата, за да влезе в близката детска градина. В резултат, табелата на образователното заведение беше счупена, съобщиха местни медии.

Магазинът прекрати продажбата и стартира двудневна онлайн лотария, като резултатът от нея ще бъде обявен по-късно.

Това не е първият път, в който Nvidia приспособява игрален чип за китайския пазар в опит да се съобрази с експортния контрол на САЩ.

Миналата година компанията започна да продава ориентирана към Китай RTX 4090D версия, която беше с 5% по-бавна в гейминг производителността, в сравнение с международната RTX 4090, съобщи Reuters.

Текущата версия RTX 5090, продавана извън Китай, може да се справи с 3352 трилиона операции в секунда (TOPS). Нейният еквивалент на китайския пазар - RTX 5090D, предлага само 2375 TOPS, което го прави с около 29% по-малко мощен, според спецификациите на уебсайта.

И двете версии споделят едни и същи спецификации в други области.

Високо търсене

Чипът RTX 5090 е на цена от $1999 в САЩ, в сравнение с около $2600 в Япония. Неговият модифициран братовчед RTX 5090D се продава за около $2270 в Китай.

Търсенето в страната на графични карти от най-ново поколение е толкова голямо, че китайски дистрибутори вече рекламират закупените извън страната чипове за до $5700 в местната платформа за електронна търговия Taobao.

В китайската социална медийна платформа Xiaohongshu, или RedNote, има множество публикации, в които се търсят или предлагат съвети за закупуване на чипове в чужбина.