Лари Бийл е известен американски финансист и филантроп, който инвестира парите на първите хайтех милионери в Силициевата долина и познава добре историята на технологичната индустрия.

Собственик е на фондация, която има полезни проекти в България в сферата на икономиката, образованието, медицината и културата. Всяка седмица в предаването „Нови хоризонти с Лили“ по Дарик радио той води рубрика, в която представя интересни новини от света на иновациите.

Вижте в интервюто му за Лили Друмева О‘Райли кои, според него, са медицинските промени, на които ще станем свидетели след години:

Тъй като всички ние прекарваме много време в лекарски кабинети и болници, нека си представим следното: за лекарите и медицинските сестри, работещи преди 75 години (когато е основана Националната здравна служба на Обединеното кралство), едно сегашно модерно отделение би било научна фантастика.

Ако сега погледнем в бъдещето, болниците ще изглеждат още по-различно. Ето някои от предвижданите промени, които ще видим след години:

1. Изследователи от университета Джон Хопкинс разработват хирургически робот, способен да извършва операции напълно автономно. Роботът е оборудван с 3D образ и алгоритъм за машинно обучение, които му позволяват да планира и адаптира действията си по време на операция.

Миналата година той извърши лапароскопска процедура върху свинска тъкан, като успешно заши краищата на червата на прасе.

2. През март 2023 г. е въведен U-Scan. 90-милиметровото устройство за анализ на урината (с форма на камъче) може да бъде прикрепено към тоалетна чиния, откъдето да следи биомаркерите в урината.

3. През февруари пациентка в Сан Антонио, Тексас, получи 3D-отпечатан имплант за дясното външно ухо. Той е направен с помощта на хрущялни клетки, взети от лявото ѝ ухо (които след това са умножени в милиарди копия) и накрая е създаден от 3D-биопринтер.

Това е първият имплант от този вид. Междувременно, редица лаборатории по света също успешно са изготвили (с помощта на 3D принтер) кожа, кости и мини органи.

4. През март 2023 г. Nuance (компания за разпознаване на реч, собственост на Microsoft) пуска актуализирана версия на софтуер, който позволява на медицинския персонал автоматично да генерира клинични бележки по време на преглед на пациент.

5. Австралийски и иракски инженери са разработили монитор, който може да измерва кръвното налягане на пациента, без да осъществява телесен контакт. Устройството сканира пациента за десет секунди и след това анализира видеото с помощта на алгоритъм за обработка на изображения.

6. Здравната технологична компания Hyperfine разработва преносим скенер за ядрено-магнитен резонанс (ЯМР). Машината, наречена Swoop, може да се включи в стандартен контакт и да се използва за сканиране на мозъка за около 30 секунди.

Скенерът ще е с цена от $250 000 - шест пъти по-евтин от досегашните машини.

7. Интелигентните хирургически инструменти iKnife могат да откриват рак за секунди. Устройството съчетава електро-хирургично острие,с мас-спектрометър. В скорошно проучване iKnife постигна 89 процента диагностична точност при рак на матката.

8. Изследователи от Оксфордския университет и компанията за здравни технологии Oxford VR установиха, че терапията чрез виртуална реалност е по-ефикасна от стандартната. Така се намаляват симптомите на пациенти, страдащи от паника и страх от открити пространства (агорафобия).

Остава ни само да чакаме тези изумителни открития да станат факт и да намерят решенията, от които се нуждаем, завършва Лари Бийл пред Лили Друмева-О‘Райли.