Горещите вълни, които се наблюдават по целия свят, тласкат електрическите мрежи до ръба на възможностите им. Това е риск, който може да направи една вече опасна ситуация смъртоносна, пише електронното издание The Verge. 

Когато температурите скачат, хората се нуждаят от климатици, но това може да окаже голям натиск върху електрическата мрежа и да предизвика потенциални прекъсвания на тока. Това е най-лошият сценарий, който мрежовите оператори по света се опитват да предотвратят.

Дори и в САЩ близо 28.8 милиона души са изправени пред подобна опасност. Тексаският мрежов оператор ERCOT счупи юнския си рекорд за търсене на електроенергия в понеделник, след като издаде предупреждение за метеорологичните условия в периода от 15 до 21 юни и прикани жителите доброволно да пестят енергия. 

В Тексас и отвъд границата в Мексико температурите скочиха до над 43 градуса по Целзий. Във вторник за кратко беше обявено извънредно положение от Националния център за енергиен контрол на Мексико, тъй като доставките на електроенергия паднаха до най-ниските си нива от застудяването през 2021 г. насам. 

Индия и Китай също страдат от екстремни горещини още от април тази година. Прекъсванията на електрозахранването в Индия тази седмица лишиха хората от климатици и течаща вода. В Северна Индия се стигна и до смъртни случаи заради жегите. 

В Пекин вече беше счупен температурния рекорд за месец юни от 41 градуса по Целзий. Градовете, които са индустриални центрове в Южен Китай, призоваха жителите и бизнеса да пестят енергия, а Националната енергийна администрация на страната организира извънредно учение миналия четвъртък, за да се подготви за възможни прекъсвания на тока през лятото.

Всички тези кризи заслужават внимание, защото започват да се случват все по-често с изменението на климата. Рекордните горещи вълни са прогнозата за бъдещето, тъй като глобалните температури продължават да се повишават. И екстремните горещини вече взимат по-големи жертви. 

Проучване на повече от 13 000 града по света установи, че броят на хората, изложени на изключително горещи и влажни дни, се е утроил в периода между 1983 и 2016 г. Електрическите мрежи също са станали по-уязвими. 2020 г. беше година с рекорден брой прекъсвания на тока в САЩ, дължащи се най-вече на екстремни метеорологични явления и горски пожари.

За съжаление, климатизацията е нож с две остриета. Може да спасява животи, като охлажда хората, но също така изсмуква много енергия и произвежда емисии на парникови газове като страничен продукт. За да се адаптираме към затоплящия се свят, ще трябва да има алтернативни решения, които не са свързани с простото задействане на климатика.

Градовете например препроектират кварталите, за да улавят и задържат по-малко топлина. Длъжностните лица започват да предупреждават хората за горещи вълни, както правят при силни бури. В ЕС и САЩ се опитват да насърчат хората да инсталират термопомпи, които могат да отопляват и охлаждат домовете по-ефективно от други уреди и са по-добри в изтеглянето на влагата от въздуха, в сравнение със стандартните климатици.

Справянето с корена на проблема обаче означава предотвратяване на покачването на глобалните температури много над настоящите им нива. И това също е свързано с енергийната инфраструктура. Преминаването към чиста енергия е единственият начин за справяне с климатичната криза, така че електрическите мрежи да не бъдат засегнати от ескалиращите бедствия.