Цените на природния газ в Европа се покачиха с 15% през октомври и достигнаха осеммесечен връх, тъй като по-хладното време, в допълнение към други основни фактори, подкрепи суровината.

Продължаващият конфликт в Близкия изток също повлия на “синьото гориво” след затварянето на находището Тамар в Средиземно море. Освен това има опасения относно сигурността на катарските доставки на втечнен природен газ (LNG), преминаващи през Ормузкия пролив.

Търсенето на газ в Китай, което тази година скочи с 6%, би могло да повиши цените на суровината и в Европа, тъй като конкуренцията за доставките набира скорост.

Към момента декемврийските договори за доставка на газ се търгуват на ниво от 49.95 евро за мегаватчас (MWh) на борсата в Амстердам. И въпреки че цената е по-висока, отколкото през септември, тя е много по-ниска от нивата по същото време миналата година, когато се движеше около 120 евро.

Въпреки това, според данни от Trading Economics, газовите хранилища в Европа остават на около 99% пълни и се прогнозира по-топло време в целия континент през първата седмица на ноември, което впоследствие може да окаже натиск върху цените на “синьото гориво”, тъй като търсенето на отопление намалява.

Краткосрочна прогноза за времето в Европа

Очаква се ноември да бъде по-топъл и влажен месец в цяла Европа, като в Германия, Полша и голяма част от Балканите условията ще бъдат по-меки от обичайното.

Температурите ще бъдат средно с 6°C над средните за сезона през първата част на месеца, като много метеорологични източници прогнозират завръщането на феномена Ел Ниньо, в рамките на който водите в Тихия океан станат много по-топли от обикновено.

По време на явлението глобалната температура се повишава с около 0.2 градуса по Целзий.

Прогнозата за по-топло време впоследствие води до по-малко търсене на природен газ, което спомага за стабилизирането на цената на суровината на пазарите, тъй като инвеститорите вземат предвид основните фактори, които ѝ оказват влияние.

Накъде ще вървят цените? 

Финансовият анализатор на Capital.com Майкъл Бейкър коментира пред Euronews, че сложният “танц” на търсене и предлагане, метеорологичните модели, геополитическото напрежение и общото пазарно настроение колективно влияят на цената на природния газ.

“Тъй като запасите от газ в Европа и Обединеното кралство изглеждат много по-здравословно от миналата година и без никакви признаци за краткосрочно преминаване към студено време, цените може да устоят на покачването.

Тъй като сезонният манталитет на търговците е подложен на изпитание, може да видим затваряне на позициите, причиняващо натиск върху цената“, прогнозира той. 

Бейкър също така отбелязва, че ако войната в Близкия изток ескалира още повече, цените могат да се повишат много. Той обаче е на мнение, че ако времето остане меко през ноември, както се очаква, можем да видим спад.

Осама Ризви, икономист и енергиен анализатор в Primary Vision Network, е на мнение, че газовите пазари изглеждат сред най-уязвимите поради продължаващия конфликт в Близкия изток.

„Въпреки това, има много фактори, които предполагат, че ако не се стигне до пълномащабна война в региона, цените ще паднат до предишните си нива. Първо, европейските запаси са пълни на 99 процента. Второ, промишленото търсене на газ в Европа също е ниско.

Например, в Германия промишленото търсене е намаляло с 54 тераватчаса през първите шест месеца на годината, докато битовото изгаряне е намаляло с 37 тераватчаса. Печалбите също са намалели“, добави той.