Арбитражът при съхранението на енергия, който включва зареждането на системи за съхранение, когато цените са по-ниски, както и разреждането им по време на пикови периоди на потребление, е обещаваща възможност за операторите на акумулаторни батерии за генериране на приходи и печалба, а пазарът в България има най-голям потенциал измежду всички европейски държави, сочи най-новият доклад на компания за енергийни изследвания Rystad Energy.

Компанията, която изготвя доклад за възможностите за арбитраж при съхранението на енергия, също така предупреждава, че проблеми с рентабилността могат да възпрепятстват развитието на системи за съхранение, които са от съществено значение за прехода към зелена енергия.

България, Италия и Унгария предоставят най-голям потенциал за печалба от енергиен арбитраж в Европа по отношение на средните приходи от спот пазара през 2023 г., се посочва в доклада.

В дъното на тази класацията са Швеция, Норвегия и Финландия, които предоставят най-малък потенциал за печалба заради относително ниските пикови цена на електроенергията.

“Пазарът на електроенергия в България предлага най-голяма възможност за високи приходи, като при използването на енергиен арбитраж система за съхранение на енергия с капацитет за разреждане два часа може да генерира 110 евро на мегаватчас,” според Rystad.

В своя доклад от компанията подреждат компаниите по възможностите за печалба от арбитраж от системи от акумулаторни батерии, които съхраняват енергия (BESS), отнесена към разходите за системата.

Според класацията, общо 10 европейска пазара имат потенциал за печалба в тази сфера, докато в други 13 арбитражът при съхранение на енергия би бил непечеливш.

В подреждането Хърватия заема осмото място сред рентабилните пазари, докато Словения е точно под чертата на 11-а позиция.

“BESS капацитетът може да бъде ключ към надеждно, зелено енергийно бъдеще, но въпросите относно рентабилността могат сериозно да забавят процеса.

В момента тя е ограничена до пазари, които оперират при много специфични условия, така че са необходими мерки и стимули за смекчаване на риска и насърчаване на изграждането,” казва Сепер Солтани, анализатор енергийно съхранение в Rystad.

Несигурните печалби може да забавят развитието на сектора за съхранение на енергия

В доклада също така се анализира сценарий, който включва 30% данъчен кредит за оператори на системи от батерии за съхранение на енергия.

При подобни условия, арбитражът при съхранението на енергия би бил печеливш на повечето от анализираните пазари, докато само три биха останали на червено – Швейцария, Норвегия и Швеция.

Въпреки това, Солтани посочва, че докато печалбите на спот пазара надхвърлят разходите за системата в няколко европейски държави, дори и 30% данъчен кредит по BESS проект може да не е достатъчен, за да превърне енергийния арбитраж в самостоятелен жизнеспособен бизнес през 2023 г.

В доклада също така се посочва, че операторите на батерии за съхранение биха могли да се облагодетелстват от дългосрочни споразумения за закупуване на електроенергия (PPA).

“Точно както тези споразумение засилват привлекателността на слънчевите и вятърните ферми, привличайки инвеститори и спомагайки за съзряването на индустрията в последните години, този механизъм е обещаващ и като потенциално решение за BESS,” казват от Rystad.