Автомобилите са истинска "черна дупка" за пари, като обикновено са втората най-голяма покупка, която повечето хора правят в живота си - след жилището. Но освен първоначалните разходи за придобиване, превозните средства изискват големи суми и за поддръжка. 

А милиони шофьори по целия свят в момента са изправени пред дилемата коя е по-изгодната оферта - електрически автомобил или такъв с конвенционален двигател с вътрешно горене?

Британското издание The Guardian също търси отговор на въпроса дали електромобилите не са твърде скъпи, за да накарат хората масово да се откажат от бензина и дизела.

През септември министър-председателят на Обединеното кралство Риши Сунак отложи забраната за продажби на нови бензинови и дизелови автомобили до 2035 г., като един от аргументите му беше, че цените на електрическите превозни средства все още са високи, особено за домакинствата, които се борят с повишаващите се разходи за живот.

По целия свят вълна от реакционни политици се противопостави на електрическите автомобили, а цената беше ключов фактор в техните оплаквания. В САЩ Доналд Тръмп също ги атакува като „твърде скъпи“ и изрази загриженост относно ограничения им пробег.

Във Франция Марин Льо Пен от крайнодесния Национален фронт се противопостави на електрическите автомобили с аргумента, че те ще се превърнат в луксозен продукт, недостъпен за най-бедните граждани на Европа.

Какво казва науката? 

Всяко сравнение на разходите между електрическите автомобили и тези с двигател с вътрешно горене трябва да вземе предвид предварителните разходи за действителното закупуване на автомобила, а след това и тези за експлоатацията и поддръжката през целия му живот, докато не бъде продаден или бракуван.

Като се има предвид първоначалната цена, електрическите автомобили средностатистически наистина са по-скъпи, отчасти защото нито един производител не е представил наистина достъпно електрическо превозно средство за масовия пазар.

Тази ситуация обаче постепенно се променя, тъй като производителите започват да произвеждат електромобилите в по-голям мащаб, което намалява и разходите им.

Bloomberg New Energy Finance прогнозира, че електрическите високопроходими автомобили (т. нар. SUV) в Европа ще постигнат ценови паритет с бензиновите си еквиваленти още през 2025 г., но в САЩ ще изостанат с три години поради предпочитанията на местния пазар към по-големи батерии.

Самите разходи за батерии са намалели с 14% през последната година.

Данните от британската онлайн платформа за продажба на автомобили Auto Trader показват, че ценовият паритет за някои употребявани електрически модели спрямо най-близкия им еквивалент на двигател с вътрешно горене вече е факт.

През септември 2023 г. тригодишно Renault Clio с бензинов двигател се е продавало със 7000 паунда (8130 евро) по-евтино от тригодишно електрическо Renault Zoe, докато през ноември тази разлика вече я няма.

През същия период цените на Jaguar F-Pace започват с 13 000 паунда (15 100 евро) по-надолу от електрическия Jaguar I-Pace, но сега последният е с 4000 паунда (4650 евро) по-евтин.

Но що се отнася до общата цена на притежание, за повечето хора може би има смисъл да сменят дизела и бензина с батерии.

Комитетът по изменение на климата на Обединеното кралство заяви през октомври, че електрическите превозни средства ще бъдат значително по-евтини от бензиновите и дизеловите превозни средства за притежаване и експлоатация през целия им живот, така че всяко подкопаване на тяхното внедряване, в крайна сметка, ще увеличи разходите за потребителите.

Има две основни причини за това. Първо, електромобилите имат много по-малко движещи се части, което намалява нуждата от скъпа поддръжка - няма смени на масло, въздушни филтри, вентилаторни ремъци, скоростни кутии, които да се повредят.

Второ, разходите за енергия са по-ниски, защото електрическите двигатели са много, много по-ефективни.

Октомврийските данни за Великобритания показват, че цената на бензина е почти два пъти по-висока от съответните разходи за електроенергия на един километър изминато разстояние.

Има ли проблеми със зареждането?  

Във всяка държава инфраструктурата на зарядните станции за електромобили е различна. В САЩ разходите за бензин обикновено са по-ниски от тези в Европа поради много по-ниските данъци.

Но дори и там електрическите автомобили са много конкурентни на двигателите с вътрешно горене, що се отнася до разхода. 

В крайна сметка, средностатистическата електрическа кола ще струва около 67 цента на миля, като се вземе предвид всичко - от покупката до евентуалната продажба (включително амортизацията).

Това я прави по-скъпа от средния хибрид или най-малките SUV, които се движат около 60-65 цента на миля, но по-евтина от по-големите седани (между 74 и 80 цента на миля) и любимите на американските купувачи големи пикапи, които струват по повече от долар на миля.

За предимно градските шофьори на места, като Лос Анджелис, в електрификацията има голям смисъл от финансова гледна точка, но за шофьорите на магистралите в Тексас калкулацията може би изглежда доста по-различно. 

Съществува обаче голямо несъответствие между разходите за бавно зареждане у дома и обществените бързи зарядни устройства.

Това поражда сериозни опасения, че преходът към електрическа мобилност може да струва повече на по-бедните домакинства, ако мрежата за зареждане на улицата не е широко разпространена там, където живеят. 

Къде е "уловката"? 

Прогнозирането на цените в бъдеще, дори и с относителна точност, е трудно и има много променливи. Една от тях е застраховането.

Платформата за сравнение Confused.com показва, че средните премии за електромобилите в Англия са се повишили със 72% тази година до октомври, в сравнение с 29% за бензиновите и дизеловите автомобили.

Застрахователите не са съвсем искрени относно причините за по-високите премии, но някои предполагаеми проблеми са, че резервните части и механиците, които да ги монтират, са по-трудни за намиране и има по-малко обучени специалисти. 

Друг проблем може да са и опасенията, че относително леки сблъсъци могат да извадят от строя цялата батерия на един автомобил, а тя е изключително скъпа. 

Разходите за зареждане с гориво също несъмнено ще се променят. Цената на електроенергията все още е частично свързана с цените на изкопаемите горива, така че може да се повиши или понижи в бъдеще.

Политиците в Европа знаят, че в крайна сметка ще трябва да наложат данъци върху електроенергията или да увеличат данъците върху доходите, за да запълнят празнината, останала след намаляването на потреблението на изкопаеми горива (и съответния акциз върху тях).

Каква е присъдата? 

Анализаторите на Bloomberg New Energy Finance и Комитетът по изменение на климата на Обединеното кралство са категорични, че повечето електрически автомобили вече са по-евтини за експлоатация от бензиновите или дизеловите.

Ерин Бейкър, редакционен директор в Auto Trader, твърди, че в дългосрочен план електрическите превозни средства могат да спестят пари на потребителите и е жизненоважно шофьорите да знаят това.  

Новите автомобили са скъпи навсякъде, но електрическите автомобили вече доближават нивата на своите бензинови еквиваленти. Въпреки това високата първоначална цена все още е сериозна пречка за купувачите.

По-ниските цени на батериите и нарастващият пазар на употребявани стоки, в крайна сметка, се очаква да помогнат за преодоляването на тази бариера.