Петролът поевтинява с над 1% днес вследствие на рязкото понижение на цените от страна на водещия износител Саудитска Арабия и повишението в добива на ОПЕК, което неутрализира опасенията относно геополитическото напрежение в Близкия изток.

Фючърсите на петрола от сорта брент поевтиняват с 1.09%, или 86 цента, до 77.90 долара за барел, докато тези на щатския лек суров петрол (WTI) губят 1.19%, или 86 цента от стойността си, до 72.96 долара за барел.

"Понижението на официалните продажби цени на Saudi Aramco за февруари подсилва наратива за слабото търсене," казва Вандана Хари, основател на компанията за анализи на петролния пазар Vanda Insights.

Увеличението на предлагането и конкуренцията от страна на други производители накараха Саудитска Арабия вчера да понижи официалните продажни цени за февруарските доставки на нейния сорт петрол Arab Light за Азия до най-ниските им нива от 27 месеца.

"Ако се концентрираме само върху фундаментите, в това число по-големите запаси, по-голямото производство на ОПЕК и извън ОПЕК и по-ниските официални продажни цени на Саудитска Арабия, тогава е невъзможно нагласите по отношение на петрола да не са отрицателни," казва анализаторът в IG Тони Сикамор.

"Това обаче не включва факта, че геополитическото напрежение в Близкия изток безспорно нараства отново, което ще означава ограничено понижение на цените," допълва той.

И двата контракта поскъпнаха с по над 2% през първата седмица на 2024 г., след като инвеститорите се завърнаха от празниците, за да се фокусират върху геополитическия риск в Близкия изток след атаките на кораби в Червено море от страна на йеменските бунтовници хуси.

Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен, който е в Близкия изток тази седмица, заяви, че конфликтът в Газа може да се разпространи в региона, освен ако няма съгласувани действия относно постигането на мир.

Израелският премиер Бенямин Нетаняху обеща да продължи войната до елиминирането на Хамас.

Добивът на страните от ОПЕК се е увеличил със 70 000 барела на ден през декември - до 27.88 млн. барела на ден, неутрализирайки възходящия натиск върху цените вследствие на геополитическите опасения, показва проучване на Reuters.

"Напрежението в Червено море е единствената противотежест, макар и относително слаба и непостоянна, на това цените да се поддадат на негативните нагласи вследствие на очакванията за спад на търсенето в световен мащаб и увеличаващите се запаси," казва Хари от Vanda Insights.

В САЩ броят на петролните платформи е скочил с една до 501 през миналата седмица, информираха в свой доклад от Baker Hughes. От JPMorgan очакват през тази година да бъдат добавени 26 петролни платформи, повечето от които в Пермския басейн през първото полугодие.