Миналата година официално е обявена за най-горещата в историята, надминавайки предишния рекорд с главоломна разлика.

През 2023 г. средната температура е била 14.98 градуса по Целзий, според „Коперник“ (Copernicus - звено към Европейския център за средносрочни прогнози за времето, специализирано в изменението на климата).

Тя е значително по-висока от предишния рекорд от 14.81 градуса по Целзий, поставен през 2016 г., според T+L.

В допълнение, 2023 г. е и първата регистрирана година, в която всички дни са с поне 1 градус по Целзий по-топли от регистрираното от 1850 до 1900 г. Данни за глобалната температура се събират от 1850 г.

„2023 г. беше изключителна година с климатични рекорди, падащи като домино“, казва Саманта Бърджис, заместник-директор на програмата на Европейския съюз за наблюдение и мониторинг на Земята „Коперник“.

„Това не само е най-топлата година в историята, но е и първата с всички дни, които са с над 1°C по-топли от прединдустриалния период. Температурите през 2023 г. вероятно надвишават тези през всеки друг период в последните поне 100 000 години,“ допълва експертът.

Докато всеки месец през 2023 г. е малко по-топъл от очакваното, юли и август са най-топлите в историята. От „Коперник“ отбелязват, че рекордните температури съответстват на „голям брой екстремни събития“ - от горещи вълни и наводнения до суши и горски пожари.

Арктика също преживя най-топлото лято в историята, според Националната администрация за океаните и атмосферата на САЩ (NOAA). На юг антарктическият морски лед достигна рекордно ниски нива през 2023 г. за съответното време на годината, според „Коперник“.