Най-известният воден път на Американския континент пресъхва. За разлика от Суецкия, Панамският канал се захранва от сладководното езеро Гатун, а водата в него пада до критично ниски нива.

Каналът разчита на дъждовната вода, която е недостатъчна. Липсата на дъждове и метеорологичният феномен Ел Ниньо допринесоха за втората най-суха година в 110-годишната му история.

Миналият октомври е бил най-сухият месец, откакто се води подобна статистика. Валежите в района около канала са били с 41% по-малко от обичайното, а сушата заплашва да продължи да нарушава преминаването през краткия път между Атлантическия и Тихия океан на товари на стойност 270 млрд. долара годишно.

Наложи се въвеждането на мерки за пестене на вода, което означаваше, че по-малко кораби могат да преминават през канала всеки ден. Това е така, защото водата от езерото е необходима за управлението на шлюзовете му.

Броят на корабите беше намален средно от 36 до 24. Всеки кораб също така превозва по-малко товар сега заради ограниченията за тонажа.

Забавянето вещае проблеми за световната търговия. В нормално време около 5% от глобалната морска търговия преминава през Панамския канал, както и 40% от американския контейнерен трафик.

Ако този маршрут пресъхне, транспортните компании ще бъдат принудени да намерят алтернативи, което ще удължи времето на пътуванията и ще повиши цените.

Липсата на вода не е проблем само за глобалната търговия. Panama Canal Authority подсигурява питейна вода и за половината население на страната, в това число и за жителите на столицата Панама сити.

Компанията, която управлява канала, обаче предприема мерки, за да гарантира, че той ще продължи да работи още един век и повече.

Първият главен директор по устойчивостта на Panama Canal Authority Иля Еспино де Марота казва, че компанията работи по намирането на решения, за да се гарантира, че водата в канала няма да свърши.

"Не искаме това да е повтарящ се проблем. Не искаме да намаляваме броя на корабите и тонажа им," казва тя.

Компанията разработва план за инвестирането на 8.5 млрд. долара в проекти за устойчиво развитие в следващите пет години, които се надява, че ще помогнат на този воден път да оцелее - въпреки промените, които разтърсват планетата.

"Панама е много дъждовна страна, но виждаме, че се задава модел на по-слаби валежи, който влияе навсякъде. Така че определено трябва да се подготвим за бъдещето", казва Иля Еспино де Марота.

Една от очевидните мерки е съхранението на вода. В Панамския канал корабите преминават през шлюзове, които се намират над морското равнище, а водата за тях идва от езерото Гатун и от по-малкото езеро Алахуела.

Всеки кораб, който преминава през шлюзовете, използва около 208 000 тона вода, а няколкото нови шлюза, изградени през 2016 г., спестяват 60% от нея.

По-старите шлюзове обаче също се използват, а обновяването им би представлявало огромен проект. Междувременно, компанията, която управлява канала, е намерила начин да използва водата от един шлюз в друг.

Дружеството също така обмисля изграждането на резервоари, което ще е първият голям проект от завършването на новите шлюзове през 2016 г.

За да пести повече вода в дъждовните месеци и да увеличи доставяните количества в по-сухи времена, компанията иска да прегради намиращата се наблизо река Индио и да насочва прясната вода към езерото Гатун. Този план би увеличил броя на преминаващите дневно кораби с между 12 и 15.

Реализирането на проекта обаче няма да е лесно. Той все още няма подкрепата на конгреса, а строителството ще отнеме няколко години.

Друг вариант е изграждането на инсталации за обезсоляване на вода. Липсата на дъжд е увеличила солеността на езерата и реките - предизвикателство, което трябва да бъде преодоляно, предвид факта, че те са основният източник на питейна вода в страната.

Тази опция обаче е скъпа, а премахването на солта от морската вода изисква огромно количество енергия.

Дори прилагането на тактика за увеличаване на валежа от облаците не е изключено. Процесът по вкарването на големи солени частици в облаците с цел повишаване на валежите звучи футуристично, но съществува от 40-те години на миналия век.

Трябва да се намери решение, за да не стане световната търговия още по-нестабилна. Търговските обеми през Панамския канал са паднали с 49%, в сравнение с техния пик.

Ако през май има валежи, както се очаква, каналът планира да увеличи броя на корабите, които могат да преминават през шлюзовете му, но това е само краткосрочно решение.

Променящите се модели на валежи служат за напомняне за голямото въздействие, което изменението на климата може да има върху световната търговия и върху дългосрочното бъдеще на Панамския канал.