Общата стойност на 500-те най-силни банкови марки в света достига рекордните 1.44 трлн. долара, нараствайки близо два пъти, в сравнение с преди десетилетие.

Това сочи най-новият доклад на водещата консултантска компания за оценка на марки Brand Finance.

Китайският банков сектор отчита забележимо възстановяване, като четирите големи китайски трезора се задържат на позиции далеч пред своите щатски конкуренти.

ICBC (Industrial and Commercial Bank of China) запазва челната си позиция като най-ценната банкова марка в света в осма поредна година, като стойността на нейната марка нараства с 3% - до 71.8 млрд. долара.

China Construction Bank, Agricultural Bank of China и Bank of China се нареждат на второ, трето и четвърто място, респективно, след като стойността на марката на всяка от тях бележи едноцифрен ръст в процентно изражение.

Въпреки че отчита лек спад в стойността на марката си (4%), Bank of America запазва титлата си на най-ценна щатска банкова марка за четвърта поредна година и заема петото място в общата класация с оценка от 37.3 млрд. долара.

Междувременно, Wells Fargo, която се нарежда на шестата позиция, скъсява разстоянието до своя щатски конкурент, след като марката ѝ поскъпва с 9%, до 35.8 млрд. долара.

Челната десетка се допълва от щатските Chase (35.8 млрд. долара), Citi (31.4 млрд. долара) и J.P. Morgan (30.7 млрд. долара), както и от китайската China Merchants Banka (26.6 млрд. долара).

Най-голямата банкова марка в Европа остава британската HSBC, която се придвижва с едно място нагоре в класацията - до 11-ата позиция, с оценка от 20 млрд. долара.

Само 11 от водещите 50 държави отчитат спад в съвкупната стойност на банковите марки, в сравнение с 2023 г., като понижението е най-голямо при Русия (69%), Малайзия (20%) и Нигерия (14%).

Не е изненада, че поради наложените на Русия международни санкции, двете най-големи банки в страната – VTB и SBER, отчитат най-голямо понижение в стойността на своите марки в процентно изражение с 91% и 63% спад, респективно.

Класацията на Brand Finance показва, че местни и регионални банки се представят също толкова добре, а в много случаи и по-добре от глобални банки по отношение на позиционирането на своя бранд в сърцата и умовете на клиентите.

Индонезийската BCA може да се похвали с най-силната банкова марка в света с индекс на силата на марката от 93.8/100 и елитен рейтинг AAA+. Три африкански марки - Equity Bank, First National Bank и Kenya Commercial Bank, както и румънската Banca Transilvania, се нареждат сред петте най-силни марки в света с рейтинг AAA+.

Банките, представени у нас

От банките с подразделения в България най-високо класирана е белгийската KBC - собственик на ОББ у нас, която заема 56-о място, след като стойността на марката ѝ нараства с 13.7% - до 6.13 млрд. долара.

Италианската UniCredit, собственик на българската УниКредит Булбанк, се придвижва от 111-о до 89-о място, след като стойността на марката ѝ се покачва с 29.6%, до 3.45 млрд. долара.

Компанията майка на българската Банка ДСК - унгарската OTP Bank, се нарежда сред 20-те банки в класацията, чиято стойност се е повишила с най-много за последната година в проценто изражение.

Марката на пазарния лидер в Унгария поскъпва с 58%, което ѝ отрежда 177-о място в общата класация след скок от 46 места.

Британската финтех компания Revolut, която също предлага банкови услуги в България, се нарежда на 471-ва позиция, като се придвижва с 10 места напред в класацията, в сравнение с предходната година.