
Ръководителят на авиационния регулатор на ЕС заяви, че агенцията ще оттегли индиректното си одобрение за производството на самолети на Boeing, ако това е оправдано, но също така каза, че е спокоен, че производителят на самолети се справя с поредната криза, свързана с безопасността.
В интервю за Reuters изпълняващият длъжността изпълнителен директор на Агенцията за авиационна безопасност на ЕС (EASA) Люк Титгат даде първите публични индикации, че международното сътрудничество в основната на производството на самолети е подложено на изпитание от продължаващата криза така, както рядко се е случвало.
На въпрос дали EASA е готова да спре да признава щатските одобрения, според които самолетите на Boeing са безопасни, Титгат заяви "ако е необходимо, да".
Boeing е поставена под нарастващ натиск относно контрола на качеството в нейните заводи от 5 януари насам, когато част от врата на самолет 737 MAX 9 се откъсна по време на полет, а като причина бяха посочени липсващи болтове.
От щатската Федерална авиационна администрация (FAA) заявиха през миналата седмица, че проверка на Boeing и нейният доставчик Spirit AeroSystems е установила множество случаи на слаб контрол на качеството.

Съгласно транслантическо споразумение FAA и EASA регулират заводите на своите респективни производители на самолети - Boeing и Airbus и признават взаимно одобренията си за безопасност.
Ако обаче едната от двете страни изгуби доверие в проверките за съответствие на другата, тя може да свика консултации и ако те се провалят, да спре временно признаването на одобренията след пауза от 30 дни.
Подобни стъпки са рядкост.
"Всички инструменти трябва да бъдат приложими, веднага след като видим обосновка или ситуация, която изисква от нас да предприемем подходящите мерки," заяви Титгат, допълвайки, че не се очертава подобно действие.
Титгат не вижда някаква непосредствена заплаха за сертифицирането на производството на Boeing. Той заяви, че в петък е провел разговор с високопоставени ръководители в Boeing, който е бил успокояващ.
"Виждам промяна в ръководството. Те придават голяма тежест на контрола на качеството и продуктите и бях наистина успокоен от желанието на висшето ръководство за промяна в контрола върху качеството на производството," казва той.
Представители на EASA са посетили завода на Boeing 737 през миналата седмица. Титгат обаче изключва постоянното им присъствие там, заявявайки, че това "не би било в духа" на трансатлантическото споразумение за безопасност.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Още по темата
- По-голямата част от света живее в застой: Къде е България сред 170 държави?
- 18.7 млн. швейцарски франка влагат България и Швейцария в по-добро качество на въздуха
- През следващите 20 г.: Boeing намали прогнозата си за търсене на самолети, Airbus я увеличи
- Какво означава самолетната катастрофа на Air India за Boeing?
ИНТЕРИОРНИ ВРАТИ HÖRMANN
Калкулатори
Най-ново
Ryanair ще увеличи размера на безплатния ръчен багаж
преди 9 часаБлизо 400 000 евро за жилище в София: Това са цените на имотите в българските градове
преди 9 часаВ първи квартал в София боклукът се събира в затворени зелени острови
преди 11 часаТози град на хълм е една от най-малките (и най-необичайните) страни в Европа
преди 11 часаЕК започва ревизия на „Гърция 2.0“
преди 11 часаПо-голямата част от света живее в застой: Къде е България сред 170 държави?
преди 12 часаПрочети още
Семерджиев: Тошко Йорданов отказа да поеме политическа отговорност, това е преяждане с власт
darik.bgПочина холивудска звезда
darik.bgПетър Чолаков: Има ренесанс на модела ГЕРБ-ДПС, който върви все по-напред
darik.bgВеласкес обясни нервите си и заяви: Трябваше да вкараме 5-6 гола на Берое (ВИДЕО)
dsport.bgЛевски се напомпа за Европа с обрат над Берое и перфектна лятна серия
dsport.bgПрез летния сезон ли е време за гърне - признаци на готовност според Франсоаз Долто
9meseca.bg