Всеки бизнес, който работи онлайн, има нужда от сървър и инфраструктура за съхранение на данни. В същото време, изискванията към тази инфраструктура стават все по-високи с развитието на технологиите. 

Малко хора обаче знаят, че в североизточната част на София, близо до столичното летище, се намира най-големият дейта център у нас, който е собственост на американската компания Equinix.

Тя управлява 248 центъра за данни в 32 държави и обслужва клиенти от всички икономически сектори - от банки и финтех компании до фармацевтични производители и медии. 

Delta.bg е първата българска компания, която става партньор на Equinix и използва тяхната инфраструктура, за да предлага богат набор от услуги на своите клиенти - Smart Cloud сървърни решения, системна администрация, киберсигурност, съхранение на данни, наем на сървъри и други. 

Какво представляват облачните виртуални сървъри?   

"Всяка компания, която управлява собствен уебсайт, платформа за онлайн търговия или система за електронни разплащания, има нужда от сървър. Тя може да разполага със собствен хардуер или да наеме такъв.

Облачните сървърни решения обаче предлагат "парченца" от по-голяма сървърна система, в която много машини са свързани една с друга и си комуникират. Това дава възможност на компаниите да изберат решение, които е подходящо за тях и за мащабите на техния бизнес.

Освен това то предлага и повече сигурност", обяснава Боряна Попова, маркетинг мениджър на Delta.bg. 

Компанията присъства от 15 години на българския пазар и, благодарение на партньорството си с Equinix, осигурява достъп до много услуи, включително опцията за Back-Up-As-A-Service, които дава възможност за сигурно съхранение на данни и специализирани приложения за управление на сървъри. 

"Резервните копия са нещо много важно, което, за съжаление, никой не прави, докато не му се случи инцидент. С помощта на специализираните услуги, целият този процес може да се автоматизира", казва Попова. 

Сигурност и защита

Освен управление на сървъри, компанията предлага много други услуги, включително и защита от т. нар. DDoS атаки. Това са злонамерени опити за претоварване на даден сървър, в резултат на които достъпът до него може да бъде блокиран. 

Експертите на компанията казват, че в последните години опитите за такива "нападения" зачестяват, като в тях вече се включват не само компютри и смартфони, а и всякакви други IoT устройства (от англ. Internet of Things), включително перални, телевизори и дори електронни четки за зъби. 

"Всяко устройство с достъп до мрежата може да бъде използвано за DDoS атака. Нашата работа е да проследяваме всички заявки до сървъра и да определяме кои от тях са легитимни и кои - опасни", обясняват от компанията. 

Според Боряна Попова, колкото повече се дигитализира едно общество, толкова по-уязвимо става то на подобни рискове. А в България институциите като цяло не са добре подготвени за подобни заплахи, особено в сектори, като образованието и здравеопазването, които съхраняват огромен обем информация за потребителите. 

"Системната администрация е една от най-важните услуги, които предлагаме, защото с времето тя става все по-сложна. А изкуственият интелект вече ни помага да инфораме клиентите проактивно, тоест да идентифицираме не само съществуващите, но и потенциалните проблеми и дори да "предсказваме" кога и как те могат да възникнат", обяснява Драгомир Желев от Delta.bg.   

Технологията ОреnЅtасk, върху която е базирана облачната инфраструктура на компанията, разработена от НАСА и дaвa възмoжнocт нa пoтpeбитeлитe caми дa yпpaвлявaт ycлyгите cи, дa ги мoдифициpaт cпopeд своите нужди. 

Как работи центърът за данни на Equinix?  

През дейта центровете на Equinix в София преминава близо 90% от интернет трафика в България, както и този от много други държави. Клиенти на компанията са повечето големи банки, телекоми и електронни медии у нас. 

Сградата, в която се помещава вторият ѝ център за данни, изграден през 2019 г., е единствената у нас, построена специално за такива цели. На повечето места по света за създаването на дейта центрове се преустройват други промишлени сгради, което понякога създава неудобства, защото първоначално те не са проектирани за тази цел. 

Софийският дейта център разполага с двойно резервирано електрозахранване към всеки сървър, който съхранява, което е свързано с две електрически подстанции.

Освен това, той разчита и на собствен дизелов генератор, който се активира в случай на проблем с външното захранване и може да осигури работа на максимално натоварване в продължение на 30 часа. 

Системите за сигурност са на най-високо ниво, като включват не само строги правила за достъп на външни посетители, но и възможно най-високите стандарти за безопасност. 

Пожарогасителната система на помещенията, в които се съхраняват сървърите, е напълно автоматична и работи с фреонов газ, който отнема от топлината на горене и абсолютно безвреден за хората и околната среда. 

Охлаждането на системите пък е поверено на специална система, в която циркулират 32 тона вода, охлаждана и филтрирана постоянно от специална система за управление. 

Доставката и монтажът на сървърите в дейта центъра е почти напълно автоматизиран и е елиминирана необходимостта от тежък физически труд.