Четири от петте най-предпочитани дестинации на инвеститорите се намират в Европа, сочи Глобалният индекс на възможностите (GOI) на Института Милкън.

Дания оглавява тазгодишната класация, нареждайки се на първо място по критерия възприятие на бизнес, индикатор за лекотата на правене на бизнес в дадена страна, както и по други регулаторни показатели.

Индексът се изготвя въз основата на 100 индикатора, обединени в пет категории – бизнес възприятие, икономически фундаменти, финансови услуги, институционална рамка и международни стандарти и политики.

Дания се нарежда на трето място в категорията „икономически фундаменти“, която обхваща макроикономическо представяне, работна сила и усилия за създаване на устойчива икономика и общество, според доклада.

В челната петица на страните, които инвеститорите намират за най-привлекателни, попадат още Швеция, Финландия, САЩ и Великобритания.

Местата в Топ 10 се допълват от Нидерландия, Германия, Швейцария, Норвегия и Ирландия.

САЩ се изкачва с една позиция в тазгодишната класация до четвъртото място, като заема първото място в категорията „институционална рамка“, която обхваща защитата, която институциите в дадена страна осигуряват за правата на инвеститорите и техните активи.

САЩ са на пето място в категорията „финансови услуги“, която оценява цялостно финансовата система в една държава както и достъпността до финансиране.

Финландия, която се нарежда на трето място в общата класация, заема челната позиция в категорията „международни стандарти“, която оценява отвореността на икономиката и степента, в която политиките на дадена държава са приведени в съответствие с глобалните регулаторни стандарти и стандарти за защита на интелектуалната собственост.

Втората най-голяма икономика в света, Китай, се нарежда на 39-о място в класацията.

Развиващите се икономики в Европа 

Развиващите се държави в Европа могат да се похвалят с най-високо осреднено класиране (59) в индекса сред всички развиващите се региони в класацията. В региона също така има най-малка разлика между класираните в челото и в дъното държави, което означава, че условията за инвеститорите са относително добри в по-голяма част от развиващите се държави в Европа.

Инвестиционните условия в развиващите се европейски държави са благоприятни по редица икономически, финансови и регулаторни фактори като седем от водещите 10 държави в класацията в региона имат оценка над средната за развиващи се региони във всичките пет категории в индекса.

България е най-високо класираната държава сред развиващите икономики в Европа като заема 43-о място в глобалния индекс. Най-високо класиране страната ни получава в категориите “международни стандарти и политики“ (36) и „финансови услуги“ (41).

Челната тройка в класацията на развиващите се икономики в Европа се допълва от Унгария и Полша. Останалите места в Топ 10 се заемат от Руската федерация, Черна гора, Северна Македония Сърбия, Румъния, Молдова и Албания.