Да си представяте дебели пухкави агнета, прескачащи едно по едно през ограда, е добре известно лекарство срещу безсъние. Страдащите от него, а и тези, които нямат подобни проблеми, вероятно обаче се чудят кой е измислил този трик.

Ако идеята е да се отегчите дотолкова, че да заспите, защо не броите назад, както правите, когато се подлагате на анестезия? И кой реши да са овце? Защо не зайци, коне, гигантски жаби или кенгуру?

Предполага се, че историята може да даде отговор на повечето от тези въпроси. Смята се, че това е бил начинът средновековните овчари, лишени от човешка компания в продължение на седмици, да заспиват всяка вечер - те броели овцете си. Дали е вярно или не, никой не знае.

Този трик обаче е толкова стар, че е споменат в компилация от разкази от 13 век, озаглавена Cento Novelle Antiche. В една от новелите мъж на име Азолино разказвал на господаря си приказка за фермер, опитващ се да прехвърли стадо овце през придошла река с малка лодка.

Разказвачът обаче заспал, докато броял овцете, като се наложило да бъде събуден, за да довърши приказката. Същата история е разказана в по-ранен труд от 12 век, носещ заглавието Disciplina Clericalis.

Тя дори става част от книгата от 17 век „Дон Кихот“. Само че в тази версия оръженосецът на Дон Кихот де ла Манча - Санчо Панса, му казва да брои кози, а не овце.

Работи ли броенето на овце?

Наистина ли броенето на овце ви помага да заспите? Проучване от 2002 г., фокусирано върху борбата с безсънието, подлага концепцията на изпитание.

В действителност, не това е целта на изследването, казва професорът по психология, директор на клиниката за изследване на съня и настроението Golden Bear в Калифорнийския университет - Бъркли и негов старши автор Алисън Харви.

„Нашето проучване, осъществено преди повече от 20 години, не беше за броене на овце, а за използване на изображения в борбата с безсънието“, казва Харви.

Изследването разделя 50 души на три групи – първите заспиват както е обичайно, вторите трябва да отвлекат вниманието си от мисли, тревоги и грижи по какъвто начин искат.

А третата група е инструктирана да изпълни интересна и завладяваща образна задача, като например създаване или запомняне на поляна, водопад, празник или летен следобед на слънце.

Оказва се, че използвалите изображения заспиват много по-бързо от другите две групи и оценяват своите мисли и притеснения като по-малко неудобни и тревожни. Двама от участниците от групата за отвличане на вниманието използват броенето на овце като метод за приспиване.

Въпреки че, всъщност, не е изучавала този начин за преодоляване на безсънието (и не знае за други подобни проучвания), Харви има мнение, основано на годините й работа като специалист по съня.

„Броенето на овце обикновено не върши работа“, казва тя. „Ние разработваме различни опции за отделния човек, защото всеки е различен и нито един трик не помага всеки път,“ допълва експертът.

Какво работи?

Все пак има подкрепени от науката начини да изпразните ума си и да заспите. Повече от 20 години по-късно използването на вашето въображение все още остава най-добрият съвет, казва Харви. Ето и другите й препоръки.

Визуализирайте нещо релаксиращо

Да си представят приятна и ангажираща среда работи за много хора и е най-успешно, когато са включени и петте сетива. „Опитайте се да направите образа възможно най-ярък, като се запитате какво виждате, какво чувате, каква е миризмата и ако е приложимо - какво вкусвате“, съветва експертът.

Благодарете

Известно с това, че повишава нивото на щастие, изразяването на благодарност също е добър начин да се отпуснете и да заспите. Харви предлага да измислите три неща, за които сте благодарни, и да си ги кажете преди сън.

Върнете се към хубавите моменти

Братовчед на благодарността, наслаждаването на хубави моменти означава да изживеете отново прекрасен откъс от деня си. Спомнете си какво се е случило, как сте се почувствали и се насладете на тези добри чувства, за да насърчите идването на съня, съветва Харви.

Следващите три предложения е най-добре да направите, преди да положите глава върху възглавницата. Всички те се съсредоточават върху контролирането на тревогите и мислите.

Разрешаване на проблеми

Намерете време да вземете химикал и да направите две колони върху лист хартия. Озаглавете едната „Притеснения“, а другата „Решения“.

Избройте вашите проблеми или задачи в частта за притеснения и след това обмислете някои потенциални решения. Записването им на хартия освобождава ума ви от премислянето им.

Водене на дневник

Воденето на дневник не трябва да се фокусира върху решаването на проблеми, въпреки че и това е вариант, казва Харви. Това може да бъде място за записване на благодарности и ежедневни спомени, които искате да си припомните по-късно - или просто начин да изразите себе си.

Време за притеснение

Не сте писател по природа? Е, можете да отделите няколко часа преди лягане, за да се тревожите и да измислите решения на проблемите си. Това може да ги избие от главата ви, преди да я положите върху възглавницата, позволявайки съня да дойде, без да се налага да броите овце.