Рим може и да не е изградил най-голямата империя в древната история (тази чест се пада на Чингис хан), но несъмнено е създал най-издръжливата и най-влиятелната.

Римските пристрастия към скандална, едромащабна архитектура вървят ръка за ръка с воденето на подробна документация и безмилостен имперски PR. В резултат на това, не само имаме огромен брой забележителни места, оцелели до днес, но също така знаем много за тях.

Така че наметнете тогата си и ни последвайте от сухите пясъци на Африка до най-влажните части на шотландските земи, за да откриете най-добрите образци на римското наследство, пише CNN Travel.

Колизеум

Какво представлява: Най-емблематичният спортен стадион на всички времена

Къде: Рим, Италия

Когато става въпрос за превъзходни римски сгради, амфитеатърът на Рим е най-известната. С максимален капацитет от 80 000 места, това е най-големият древен амфитеатър, строен някога.

Мигновено разпознаваемите му четириетажни сводести овални кули с височина близо 50 метра се използват за гладиаторски игри, които продължават с дни. Пасажите и стаите за животни (до 9000 на шоу) и бойци все още могат да се видят ясно под мястото, на което се е намирал подът на арената.

Трябва да ви предупредим, че опашките за влизане днес вероятно са много по-дълги от тези по римско време. Така че или отидете много рано, или просто се насладете на инфлуенсърските гладиаторски битки за най-добрите места за селфита, докато слънцето залязва.

Забавен факт: Подът на Колизеума може да бъде наводнен за разиграването на „морски битки“.

Помпей и Херкулан

Pixabay

Какво представлява: Обезсмъртени от вулканично изригване римски градове

Къде: Неапол, Италия

Историята на Плиний Млади за унищожаването на Помпей и Херкулан разказва как изригването на близкия вулкан Везувий през 79 г. пр.н.е. погребва двата града в до шест метра пепел само за два дни.

Това убива над 1000 жители с техните домашни животни, не успели да напуснат района. Също така буквално изпича сгради, картини, артефакти и дори останки от храна до състояние на перфектно съхранение.

Въпреки че е забравен повече от 1000 години, този обект на световното наследство на ЮНЕСКО днес се радва на над 2 500 000 посетители годишно.

С улици, наситени с чужди гласове и ясно запазени римски табели на магазини и графити, незабавно ще се пренесете назад във времето – това не може да направи никоя друга забележителност, позната на човечеството.

Интересен факт: Археолозите са създали призрачни отливки на жертвите на Помпей и техните домашни любимци, като са запълнили празнините, останали във втвърдената пепел, с гипс.

Пон дю Гар

Какво представлява: Невероятен триетажен мост

Къде: Река Гардон, Франция

Не само, че акведуктът Пон дю Гар (Pont du Gard на френски) спира дъха с красотата си, но също така е невероятен пример за педантичността на римското инженерство и математически възможности.

Докато по-голямата част от западния свят все още разчиташе на кладенци за вода до преди век, римляните имат течаща вода за пиене, къпане и захранване на фонтани преди 2000 години.

Триетажният акведукт на 50 метра над река Гардон показва колко изобретателни могат да бъдат те. Не само че сводестата архитектура е красива, но е създадена от толкова прецизно дялан камък, че дори не е използван хоросан.

Вгледайте се внимателно и ще откриете надписани инструкции за това къде е трябвало да отиде всеки камък (някои тежки до шест тона).

Забавен факт: Общата дължина на водния поток, част от който е акведуктът, е 50 километра със среден наклон от само 1 на 3000.

Лепсис Магна

Какво представлява: Впечатляващо запазено римско пристанище

Къде: Либийско крайбрежие

Безспорният носител на наградата „най-невероятен римски обект, за който никога не сте чували“, е Лепсис Магна (или Lepcis Magna на латински). Може да ви звучи по-скоро като научно име на рядко животно, но това място в Либия е дом на удивително добре запазено римско пристанище.

Някога процъфтяващ град благодарение на търговията от Африка, Лепсис Магна постепенно е погълнат от пустинните пясъци след разпадането на Римската империя.

През следващите 1500 години той почти не е посещаван, така че огромният форум, облицован с колони, огромният полукръгъл театър с изглед към морето, многоетажният амфитеатър и многото зашеметяващи скулптури и стенописи са оцелели почти непокътнати.

Забавен факт: Лепсис Магна е родното място на император Септимий Север и неговата величествена триумфална арка е идеално запазената врата към изоставения град.

Пантеон

Какво представлява: Уникален куполен храм

Къде: Рим, Италия

Ако не бяха опашките, виещи се на площада пред него, можеше да си помислите, че Пантеонът е „просто още един голям римски храм“. В края на краищата, портикът му (лицето) - със своите осем коринтски колони и резбован триъгълен връх, със сигурност изглежда достатъчно конвенционален.

Присъединете се към опашката, за да влезете вътре, от където ще имате поглед към уникалността на конструкцията на тази сграда. Кръглото тяло на този храм, превърнат в църква, е покрито със зашеметяваща куполна ротонда с централен отвор, който пропуска слънчевата светлина.

Таванът е достатъчно естетически и вдъхващ страхопочитание, за да ви накара да се взирате в почуда, но има и друга причина да бъдете поразени.

С 43 метра в диаметър, тази историческа полусфера все още е най-големият неармиран бетонен купол в света - почти 2000 години, след като е направен.

Забавен факт: В основата на купола е използван тежък травертинов бетон, докато горната част е от лека туфа и пемза.

Палатин

Какво представлява: Сърцето на древен Рим

Къде: Рим, Италия

Рим може да е бил известен като „града на седемте хълма“, но само един от тях наистина има значение - Палатин.

Това място с праисторически произход се превръща в адрес на водещи римски политици, преди император Август да поеме управлението през 27 г. пр. н. е. и да започне поредица от строежи на императорски дворци.

Тиберий, Домициан и Нерон продължават делото му,  докато целият хълм не е напълно погребан под зидарията, монументалните арки, колоните и извисяващите се подпорни стени, които виждате днес.

Резултатът е завладяващ пъзел, който посетителите могат да разгадаят, докато се наслаждават на невероятна гледка към руините на форума в подножието му и от другата страна към Колизеума и Circus Maximus.

Не пропускайте и обиколката с екскурзовод на къщата на Август, тъй като прожекционните дисплеи в нея са шедьовър на музейната техника.

Забавен факт: Дворецът на Нерон на Палатин изгаря и той се мести на друг хълм във втория си „Златен дом“.

Порта Нигра

Какво представлява: Огромна немска гранична врата

Къде: Трир, Германия

През цялата римска история Германия е последната граница, до която стигат само най-смелите императори. Останките от безброй векове на военни кампании срещу упорити тевтонски племена обаче все още са сравнително редки.

Това прави Порта Нигра (Черната порта) в Трир особено важна. Докато наличието на четири порти от всяка страна на квадратен град е стандартният римски дизайн в цялата империя, дизайнът на замъка с двойна кула на Триер също е изключителен по своя размер и сложност.

Това прави тази драматична структура част от списъка на ЮНЕСКО за световно културно наследство задължителна за всяко пътешествие из Европа.

Забавен факт: Каменната зидария на арката никога не е била напълно завършена, което означава, че портите никога не биха се затворили напълно.

Виндоланда

Какво представлява: Военен лагер, акцент на Адриановия вал

Къде: Северна Англия

Адриановият вал, който император Адриан построява от крайбрежие до крайбрежие в Северна Англия, сам по себе си е римско съкровище с много места, което трябва да посетите.

Виндоланда – военен лагер, разположен на юг от скалистите, изтъркани от времето укрепления, е дом на уникален и незабравим музей. Запазените дървени табелки включват документи на военния администратор, проклятия, любовни писма и дори покана за парти от съпругата на офицер.

Заедно те предлагат уникална представа за ежедневието в най-отдалечения край на Римската империя. Музеят на място разполага и с огромна колекция от превъзходно запазени сандали, кожени изделия, тъкани и дори перуки от преди близо 2000 години.

Можете да наблюдавате как археолозите работят на обекта всяко лято – никой не знае какво ще открият, докато сте там.

Забавен факт: Стената на Адриан не е най-отдалечената северна част на Римската империя.  Антонин построява друга стена по-нагоре в Шотландия, но не хареса кухната, така че не си прави труда да остане в района.

Афродизия

Какво представлява: Древният град на любовта

Къде: Анадола, Турция

Въпреки че е кръстен на гръцка богиня на любовта, това са римски останки. Обект на световното наследство на ЮНЕСКО от 2017 г., Афродизия е до голяма степен изоставен след земетресение, така че е недокоснат повече от 1500 години.

Невероятно добре запазените останки включват извисяващите се колони на самия храм на Афродита и полукръгъл одеон с мраморни седалки за политически срещи.

Огромен многоетажен себастион с колони (императорски храм), театрална зала и баня също чакат да бъдат открити от туристите сред разпръснати скулптури и шепнещи си с вятъра дървета.

Или може би ще искате да направите обиколка на един от най-добре запазените – и най-големите – стадиони в империята.

Забавен факт: Храмът на Афродита, всъщност, е най-малко обичаната част от мястото, тъй като християнските императори са го разрушили частично.

Баните на Каракала

Какво представляват: Руини на огромен комплекс от обществени бани

Къде: Рим, Италия

Това единствено добро дело на прословутия братоубиец тиранин Каракала често се забравя от туристите, но гигантската структура си струва да бъде включена във всеки маршрут. Построена от приблизително 5 000 000 тона камък, тя наистина е смайваща по мащаб.

Подовото отопление с пещ и множество бани, захранвани от специални акведукти, забавляват до 8000 римляни на ден в продължение на три века.

И макар сега да е разрушен и изолиран от нормалната туристическа пътека, това по някакъв начин прави този чудовищен местен център за отдих още по-впечатляващ - като огромно мрачно напомняне за мащаба на Рим.

Забавен факт: баните на Каракала дори не са най-големите в Рим.