Световният инвестиционен форум на Amundi, който се проведе в Париж преди Олимпиадата, събра повече от 60 лектори пред публика от 1000 души от над 80 държави.
Събитието включваше задълбочени дискусии по геополитически въпроси, трансформация на икономиките, основни глобални макроикономически тенденции и техните последици за инвестициите.
Валери Бодсон, главен изпълнителен директор на Amundi, сподели убежденията си за състоянието на света: „икономическите перспективи се подобряват“, с растеж на глобалния БВП около 3% през 2024 г. и през 2025 г., докато „историята и геополитиката“ са отново в светлината на прожекторите“, а „енергийният преход и технологичните иновации са в основата на геополитическото напрежение, тъй като те оформят способността на нациите да запазят позиция или да получат власт“.
Основни изводи от форума:
Големи политически и икономически промени заплашват дългогодишните съюзи за сигурност и търговия
По време на първия ден глобалната политика, оказваща влияние върху икономиките, беше в челните редици на изказванията на лекторите. Сана Марин, министър-председател на Финландия (2019-2023 г.), се фокусира върху продължаващия конфликт в Европа, заявявайки, че „се играе голяма игра между демокрациите и авторитарните режими".
Това, което се случва в Украйна, ще определи бъдещето на демокрацията. Тя призова Европа и НАТО да предложат „по-широки перспективи“ и напомни на аудиторията, че „геополитиката не е единствената заплаха, пред която е изправено човечеството, има също изменение на климата и загуба на биоразнообразие“.
Д-р Адам С. Позен, президент на Института за международна икономика Питърсън, се задълбочи върху икономическото въздействие на политическите промени, анализирайки, че „пазарите ще окажат възходящ натиск върху лихвените проценти през следващите години“.
Междувременно Рикардо Рейас, професор по икономика в Лондонското училище по икономика, обяснява движенията на държавните облигации с три фактора:
- големите дефицити по текущата сметка от Китай и останалата част от Азия, водещи до голям поток от капитали към Европа и Съединените щати,
- стагнацията на инвестиции поради много малко възможности от 2010 г. до 2019 г.,
- държавните облигации се смятаха за много сигурни продукти с малък риск от инфлация. Днес и трите фактора са се завърнали.
Кею Джин, професор по икономика в Лондонското училище по икономика, прогнозира, че „трите най-бързо развиващи се икономики през следващите няколко години ще бъдат в Азия: Китай, Индия и Индонезия. Тя обсъди „необходимостта от сближаване“ в региона: „Китай има място за сближаване с други по-богати страни, Индия също има огромно пространство за сближаване с Китай“.
Д-р Гордън Браун, министър-председател на Великобритания и Северна Ирландия (2007-2010 г.) и министър на финансите (1997-2007 г.), затвори първия ден от дебатите с послание на надеждата, в което се посочва, че „дори в най-трудните моменти трябва да имаме надежда. Все още има признаци на надежда в тази световна икономика, върху която трябва да градим, както каза Мандела, „да градим за бъдещето“.
Декарбонизирането на световните икономики е едно от най-големите предстоящи предизвикателства
Декарбонизирането на икономиките беше един от основните фокуси на дискусиите. Динеш Кумар Кара, председател на Държавната банка на Индия, подчерта „огромния“ потенциал на своята страна – „сега се впускаме в зелена енергия, която се възприема като значителна стъпка“.
Бяха представени два случая от практиката. Чи Хао Лам, главен представител на паричния орган на Сингапур в Лондонския офис, обсъди как Сингапур формулира публичната политика и мобилизирането на инвеститорите за финансиране на енергийния преход.
Д-р Кевин К. Кариуки, вицепрезидент Енергия, Изменение на климата и екологичен растеж в Групата на Африканската банка за развитие, говори за финансиране на зелената енергийна инфраструктура на континент, който „изисква 25 милиарда долара годишно за постигане на универсален достъп до модерна енергия през 2030.“
Бързото ускоряване на технологичното развитие създаде нови възможности и предизвикателства
Морис Леви, почетен председател на Publicis Group, откри дискусията за втория ден с възхода на генеративния изкуствен интелект (AI). Той вярва, че:
„От една страна, хората смятат, че AI вероятно е мечтата на утрешния ден, която ще промени живота […], и особено за компаниите, тяхната производителност и рентабилност. В същото време, виждаме страх от промяната, но най-важното е, че трябва да се справим с последиците по отношение на демокрацията с помощта на алгоритмите, които засичат фалшивите новини".
Дарон Асемоглу, професор в Института MIT, заяви, че „ключовото решение за изпълнителните директори ще бъде как да използват AI със служителите им. Независимо дали гледате на работниците като на разход, който трябва да бъде намален, или като на важен ресурс, който ще допринесе за успеха на вашата компания”.
Д-р Орели Жан, компютърен учен, предприемач и автор, допълва:
„AI не защитава достатъчно работниците. Собствениците на технологии, разработчиците, учените и инженерите носят отговорност да предоставят на потребителите правилната информация, те трябва да защитават, но и да насърчават иновациите".
Експертите припомниха, че финансовите услуги са в основата на революцията на AI. „Има огромна възможност да превърнем европейците, които спестяват, в бъдещи европейски инвеститори и ако AI може да помогне с това, това ще помогне за благополучие на обществото“, каза д-р Кей Суинбърн, баронеса Суинбърн.
Значителната демографска промяна оказва влияние върху много аспекти от живота ни
Мауро Гилен, професор по мениджмънт и заместник-декан в Wharton School, каза, че „ключовият въпрос е как да яхнем вълната от демографски трансформации […] Индия скоро ще има най-големия потребителски пазар в света поради по-младото си население, въпреки че Китай ще има най-голямата икономика.
Демографските данни ще окажат влияние върху инвестиционните тенденции, тъй като „по-голямата част от световното богатство, между 60% и 80% в зависимост от страната, е собственост на хора на възраст над 60 години“. Следователно, необходимостта „инвестиционните платформи да бъдат безопасни, образователни относно рисковете и възможностите и достъпни“ за всички.
Amundi предоставя ключова информация за най-новите макроикономически и геополитически тенденции, както и анализи на тяхното въздействие върху изграждането на инвестиционни портфейли в проучвания, публикувани от института Amundi. Повече за последните проучвания на Amundi можете да видите тук.