Най-достъпната страна в Европа за закупуване на жилище спрямо средния доход е Дания. Това показва нов доклад на BestBrokers.com, цитиран от Euronews.
Средната цена на имот от 100 квадратни метра се равнява на 114 нетни заплати в Дания, което класира северната страна като най-достъпната страна в Европа за придобиване на имот.
Междувременно Дания е класирана и като най-скъпата страна в ЕС през 2023 г. Цените на стоките и услугите там са били с 43% над средните за ЕС, според Евростат, като средните годишни доходи на датчаните са на седмо място в Европа.
"Тъй като цените и доходите варират значително в различните страни, екипът на BestBrokers реши да проучи пазара на имоти чрез това колко месечни заплати са необходими, за да се купи жилище в различните европейски страни“, се посочва в доклада.
Класацията за достъпност се основава на данни, разглеждащи цените на жилищата, средния нетен месечен доход, инфлацията и реалните лихвени проценти по ипотечните кредити в 62 страни по света.
Къде в Европа спестяването за жилище ще отнеме най-много време?
Ирландия и Швеция са втората и третата най-достъпни страни в Европа след Дания, съответно със 123 и 129 нетни заплати, които са достатъчни за закупуване на жилище от 100 кв.метра. Това е еквивалентно на приблизително 10 годишни заплати.
На дъното на класацията в Европа са Чехия и Словакия. В последната средното жилище от 100 квадратни метра струва 297 средни заплати, които могатда бъде изкарани за около 25 години.
Дори човек да спестява половината от нетната си заплата, ще му трябват 50 години, за да събере достатъчно за дом в Словакия, например.
В България, според доклада, са необходими средно 199 месечни заплати за покупката на жилище от 100 квадратни метра, което поставя страната ни в средната част на класирането - 16-о място от общо 34 европейски държави.
Северната ни съседка Румъния е на 10-о място, като там жилищата са значително по-достъпни, измерени спрямо доходите. На румънците са необходими 173 средни месечни заплати за покупката на дом от 100 квадрата.
"Уловката" в изчислението обаче е, че разходите за храна, настаняване, грижи за деца или нещо друго, от което човек може да се нуждае или желае, не се отчитат.
Какво показва сравнението на лихвите?
Един от ключовите фактори за анализа на цените на жилищата и достъпността им е реалната цена на ипотеките, тоест лихвите по тях, коригирани с нивото на инфлацията. Според доклада на BestBrokers.com, най-високият реален лихвен процент по ипотечните кредити е в Русия, където държавната ипотечна програма приключи през юли 2024 г.
Лихвите по ипотечните заеми, отпускани от руските банки, се очаква да бъдат около 20.3% за третото тримесечие на 2024 г. Коригирани с прогнозирана инфлация от 8%, реалната очаквана ипотечна лихва е 12.3% за периода юли-септември 2024 г.
Останалите европейски страни с високи реални ипотечни лихви саЛатвия с 6.65% и Полша с 5.1%. В Германия ставката е 1.85%, а във Великобритания е 1.77%. В следващите по големина европейски икономики нивото е около 1%, като например във Франция (1.13%), Италия (0.99%) и Нидерландия (0.96%).
Отрицателни реални ипотечни лихви се отчитат в Белгия (-0.52%) и Швеция (-1.21%). Това не означава, че купувачите на жилища там няма да плащат лихва по ипотеката си, а че инфлацията покрива по-голяма част от номиналната цена на заема.
Колко струват 100 квадратни метра жилищна площ по света?
Най-достъпната страна в света за закупуване на къща спрямо заплатите е Южна Африка, където хората се нуждаят само от 71 средни заплата, за да притежават имот от 100 квадратни метра.
Съединените щати са на второ място в тази класация. Цените на имотите обаче варират много в различните щати. Според доклада, в САЩ хората се нуждаят средно от 76 месечни заплати, за да си купят дом. Това е еквивалентно на приблизително шест годишни заплати.
В дъното на класацията е Непал с 684 заплати, необходими за закупуване на жилище, следван плътно от Турция, където те са 631, или еквивалента на доходите за 52.5 години.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Италия иззе от иманяри етруски артефакти за €8 млн.
преди 9 часаКъде е Витошка в класацията на най-скъпите търговски улици през 2024 г.?
преди 9 часаБританските родители удвояват паричните подаръци за пълнолетните си деца
преди 10 часаКои са най-големите производители на мляко в ЕС?
преди 10 часаКакво представлява блокчейн и как работи?
преди 10 часаТоп 20 на най-големите семейни компании за търговия на дребно
преди 12 часаПрочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgОфициално: Гуардиола остава в Манчестър Сити до 2027
dsport.bgУчастник на Световното клубно първенство пита за звезда на Лудогорец
dsport.bgД-р Маринова за доброкачествени заболявания на гърдата
9meseca.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg7 ненужни вещи, които заемат място в дома ви
idei.bg