Преговарящ с похитители казва, че плащането на откуп може да е незаконно, но е единственият начин семействата да си гарантират освобождаването на свои роднини, отвлечени от групировки, които тероризират северната част на Нигерия.
Сюлейман, чието име е променено от съображения за сигурност, е от щата Кадуна, където наскоро 280 деца бяха отвлечени от училище в град Курига.
Той се занимава неофициално с тази противоречива и рискова работа от няколко години, тъй като някои от неговите роднини също са били взети за заложници.
"Трябва да преговаряме. Не можете да използвате сила, за да си върнете заложниците. Това би изложило живота на наши любими хора на опасност," казва той.
Сюлейман започва да преговаря с похитители, които местните наричат бандити, през 2021 г. - година преди плащането на откуп в Нигерия да стане незаконно.
Той твърди, че през последните три години е договорил освобождаването на над 200 заложници, представляващи малка част от хилядите хора, отвлечени в страната през последното десетилетие.
Преговорите изискват търпение и смелост. "Правителството смята, че помагам на бандитите, а те смятат, че получавам пари от правителството, така че аз също съм мишена за отвличане", казва той.
Първите му преговори са, когато се опитвал да събере откуп от около 12 500 долара за двама свои роднини, които са отвлечени. "Не знаех какво правя. Просто разговарях с бандитите и им се молех," казва той.
Неговият търпелив подход обаче дава резултат и роднините му са освободени, но на него му се налага да продаде фермата в родното си село, за да събере откупа.
Когато се разчува за освобождаването, други семейства, също жертва на отвличания, се обръщат към него за подкрепа. Скоро след това телефонът му вече не спира да звъни.
"Почти всички в моето село са били жертва на отвличане в семейството," казва той, допълвайки, че им помага, но без да взема пари за това.
И въпреки че плащането на откуп е незаконно, в отчаянието си хората продължават да го търсят. Сюлейман признава, че се намира в опасна позиция. "Правителството не обича преговори с бандитите и може да праща хора в затвора за това."
Той отдава успехите си на факта, че оценява първопричините за кризата с отвличанията в Нигерия, която, според него, се дължи основно на бедността и високата младежка безработица.
Конкуренцията за земя и ресурси измежду животновъдите и селскостопанските производители също допринася за проблема. Похитителите са бивши животновъди от етническата група Фулани, които набелязват села, в които живеят основно фермери Хауса.
Престъпните групировки често са съставени от въоръжени мъже на мотори, които се целят в райони - и по-конкретно в семейства, въз основа на информация от платени информатори. Това е огромна и сложна операция за правене на пари.
В северозападна част на Нигерия има около 30 000 бандити в повече от 100 групировки, според мозъчния тръст Център за демокрация и развитие в столицата Абуджа.
Сюлейман казва, че успехът на неговите преговори зависи от лидера на похитителите, тъй като някои от бандитите задържат отвлечените и искат още пари, дори и след като откупът е платен, докато други ги освобождават.
Процесът може да бъде тежък, като освобождаването на заложник може да отнеме до 50 дни и между 20 и 30 телефонни разговора. "Трябва да използвате мек език. Те могат да бъдат груби и да ви обиждат, но трябва да запазите спокойствие," обяснява той.
Въпреки недостига на банкноти в Нигерия, похитителите настояват откупите да се плащат в брой, тъй като банковите преводи могат да бъдат проследени лесно. Парите обикновено се предават от родител или роднина на похитения.
Понякога бандитите настояват за мотоциклети, алкохол и цигари като част от плащането.
Преди откупът да стане незаконен, правителството плаща за освобождаването на похитени граждани, без обаче да потвърждава официално това.
В днешно време селяните трябва сами да събират средствата за откупа, като малцина могат да си позволят подобни суми. Те често прибягват до групово набиране на средства, въпреки че това вече също е трудно, предвид доколко несигурността е опустошила икономиката.
Бандитите са известни с това, че или убиват заложниците, или ги освобождават, когато няма надежда да получат плащане.
Сюлейман смята, че отвличанията от училища в последно време и заплахите за убийства на ученици може би са трик, за да накарат властите да ги забележат. "Те си мислят, че правителството ще плати."
Има информация, че правителството плаща откупи периодично, въпреки че това винаги се отрича.
В периода юли 2022 г. – юни 2023 г. въоръжени групировки са поискали откупи за над 6 млн. долара, според доклад на консултантската компания SBM Intelligence.
Преговарящият с похитителите е съгласен с това, че ако продължават да се плащат откупи, това ще подхранва бизнеса с отвличания, тъй като похитителите просто търсят пари.
Той обаче е убеден, че твърдоглавият подход с използването на груба военна сила не е отговор. "Ако можех, бих посъветвал правителството да се срещне с тези хора и да води диалог."
Дотогава Сюлейман се опасява, че следващият път, когато телефонът му звънне, това ще бъде нов случай на отвличане. Решен да помогне на своята общност, той със сигурност ще отговори на обаждането.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Защо подводните кабели примамват саботьорите?
преди 5 минНадеждата на Европа в производството на батерии за електромобили обяви фалит
преди 9 минКакво представлява дефлацията и по-лоша ли е от инфлацията?
преди 55 минЦената на биткойна докосва $100 000
преди 1 часНовата кадастрална система тръгва до края на годината
преди 1 часСъздават транснационален Черноморски клъстер за синя икономика
преди 2 часаПрочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgБългария ще научи своя съперник в Лига на нациите
dsport.bgПред Спалети се откри шанс да промени каноните на защитната игра
dsport.bgД-р Маринова за доброкачествените заболявания на гърдата
9meseca.bg11 прости детайла, с които банята ви ще изглежда като 5-звезден хотел
idei.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg