
Това е един от най-скъпите градове в света, с най-недостъпните имоти на планетата и паркоместа, чиято цена може да достигне близо 1 млн. долара.
На този фон е ясно защо, когато Хонконг повишава минималното заплащане с 32 цента тази седмица, активисти и обществени работници реагират остро.
“Смятаме, че това е неприемливо,” казва Уонг Шек-хунг, директор на програмата за Хонконг, Макау и Таван в благотворителната организация Oxfam. “Това увеличение не покрива основни нужди в Хонконг.”
Новото почасово минимално заплащане в града вече е 40 хонконгски долара (5.1 долара), в сравнение с 37.5 хонконгски долара (4.78 долара) преди това.
Минималното заплащане, което е въведено за първи път през 2011 г., се предполага, че трябва да бъде преразглеждано на всеки две години, но е замразено на предишното си ниво през 2021 г. заради пораженията от пандемията върху местната икономика.
Местните власти тогава твърдят, че увеличение на заплащането би поставило “компаниите под допълнителен натиск” и би довело до риск от закриване на нископлатени работни места.
Уонг обаче казва, че новото увеличение няма да промени нищо в Хонконг, който редовно е определян в различни класации за един от най-скъпите градове в света.
През 2022 г. той раздели четвъртото място с Лос Анджелис в класация на най-скъпите градове на Economist Intelligence Unit (EIU). Ню Йорк, Сингапур и Тел Авив тогава заеха първите три места.

За сравнение, минималното заплащане в Ню Йорк е 15 долара на час, а в Лос Аджелис - 16.78 долара. В Тел Авив минималното почасово заплащане варира от 8.27 до 8.45 долара на час, в зависимост от общия брой отработени часове.
Сингапур предлага различно минимално заплаща, в зависимост от сектора, което важи само за граждани и постоянно пребиваващи.
От Oxfam казват, че новото минимално заплащане в Хонконг остава по-ниско, в сравнение с това, което едно двучленно семейство би получило през програмата за социално осигуряване в града и това демотивира работниците.
Организацията призова правителството да повиши минималното заплащане до най-малко 45.4 хонконгски долара (5.78 долара) на час, определяйки новото увеличение като “почти незначително.”
Министърът на труда и благосъстоянието на Хонконг Крис Сун обаче отхвърля този аргумент през януари, заявявайки, че “много хора предпочитат да работят, отколкото да получават социални помощи, защото смятат, че това придава по-голяма стойност на живота им.”

От Hong Kong Society of Community Organizations (SOCO) също предлагат увеличение на минималното заплащане поне до 53.4 хонконгски долара (6.8 долара) на час и заявяват, че градът трябва да последва други държави в определянето на минималното заплащане на ниво, което е между наполовина и две трети от средното заплащане.
Средното почасово заплащане в града е 77.4 хонконгски долара (9.86 долара) през миналата година.
Минималното заплащане не важи за чуждестранни домашни работници, които са съществена част от икономическата и социална структура на града. Те са от страни, като Филипините и Индонезия, и по закон трябва да живеят в домакинствата на своите работодатели.
Пандемията от COVID-19 се отрази сериозно на местната икономика и задълбочи още повече разликата между бедни и богати, като доходните на най-богатите домакинства в Хонконг вече са 47 пъти по-големи от тези на най-бедните, според проучване на Oxfam от миналия октомври.
Делът на хората, които работят за минимално заплащане и са наети основно в сферите на хигиената, охраната и търговията на дребно, сега е по-малък, в сравнение с преди десетилетие, казва Уонг.
Само 2.6% от служителите в Хонконг са работили работят за по-малко от 40 хонконгски долара на час през 2021 г., в сравнение с 6.4% през 2011 г.
Тя обаче допълва, че разминаването между средното и минималното заплащане се е увеличило, което означава, че неравенството по отношение на богатството се е задълбочило.
Това представлява сериозно предизвикателство на фона на инфлацията в световен мащаб, която понижи стандарта на живот на хората.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Бивш фризьор и семейството му ще спечелят $1.1 млрд. от продажбата на Skechers
17.05.2025Преди 45 години Карл Сейгън обясни четвъртото измерение – с помощта на ябълка
17.05.2025Защо гърците окачват октоподи на слънце?
17.05.2025Историята на Нюйоркската фондова борса
17.05.2025Berkshire Hathaway разпродава банковите си инвестиции
17.05.2025Дългите работни часове променят структурата на мозъка?
17.05.2025Прочети още
След срещата в Истанбул: Делегациите се договориха за размяна на пленници
darik.bgЕвровизия 2025 г.: Часове остават до грандиозния финал на песенния конкурс
darik.bgИндия обмисля план за намаляване на водоснабдяването на Пакистан
darik.bgБУТОНКИТЕ: Какво видя Левски в евроогледалото?
dsport.bgЛевски изпусна нервен Лудогорец в голово шоу на „Герена“
dsport.bgПолезни бактерии борят стреса и синдрома на раздразненото черво
9meseca.bg