
Това е един от най-скъпите градове в света, с най-недостъпните имоти на планетата и паркоместа, чиято цена може да достигне близо 1 млн. долара.
На този фон е ясно защо, когато Хонконг повишава минималното заплащане с 32 цента тази седмица, активисти и обществени работници реагират остро.
“Смятаме, че това е неприемливо,” казва Уонг Шек-хунг, директор на програмата за Хонконг, Макау и Таван в благотворителната организация Oxfam. “Това увеличение не покрива основни нужди в Хонконг.”
Новото почасово минимално заплащане в града вече е 40 хонконгски долара (5.1 долара), в сравнение с 37.5 хонконгски долара (4.78 долара) преди това.
Минималното заплащане, което е въведено за първи път през 2011 г., се предполага, че трябва да бъде преразглеждано на всеки две години, но е замразено на предишното си ниво през 2021 г. заради пораженията от пандемията върху местната икономика.
Местните власти тогава твърдят, че увеличение на заплащането би поставило “компаниите под допълнителен натиск” и би довело до риск от закриване на нископлатени работни места.
Уонг обаче казва, че новото увеличение няма да промени нищо в Хонконг, който редовно е определян в различни класации за един от най-скъпите градове в света.
През 2022 г. той раздели четвъртото място с Лос Анджелис в класация на най-скъпите градове на Economist Intelligence Unit (EIU). Ню Йорк, Сингапур и Тел Авив тогава заеха първите три места.

За сравнение, минималното заплащане в Ню Йорк е 15 долара на час, а в Лос Аджелис - 16.78 долара. В Тел Авив минималното почасово заплащане варира от 8.27 до 8.45 долара на час, в зависимост от общия брой отработени часове.
Сингапур предлага различно минимално заплаща, в зависимост от сектора, което важи само за граждани и постоянно пребиваващи.
От Oxfam казват, че новото минимално заплащане в Хонконг остава по-ниско, в сравнение с това, което едно двучленно семейство би получило през програмата за социално осигуряване в града и това демотивира работниците.
Организацията призова правителството да повиши минималното заплащане до най-малко 45.4 хонконгски долара (5.78 долара) на час, определяйки новото увеличение като “почти незначително.”
Министърът на труда и благосъстоянието на Хонконг Крис Сун обаче отхвърля този аргумент през януари, заявявайки, че “много хора предпочитат да работят, отколкото да получават социални помощи, защото смятат, че това придава по-голяма стойност на живота им.”

От Hong Kong Society of Community Organizations (SOCO) също предлагат увеличение на минималното заплащане поне до 53.4 хонконгски долара (6.8 долара) на час и заявяват, че градът трябва да последва други държави в определянето на минималното заплащане на ниво, което е между наполовина и две трети от средното заплащане.
Средното почасово заплащане в града е 77.4 хонконгски долара (9.86 долара) през миналата година.
Минималното заплащане не важи за чуждестранни домашни работници, които са съществена част от икономическата и социална структура на града. Те са от страни, като Филипините и Индонезия, и по закон трябва да живеят в домакинствата на своите работодатели.
Пандемията от COVID-19 се отрази сериозно на местната икономика и задълбочи още повече разликата между бедни и богати, като доходните на най-богатите домакинства в Хонконг вече са 47 пъти по-големи от тези на най-бедните, според проучване на Oxfam от миналия октомври.
Делът на хората, които работят за минимално заплащане и са наети основно в сферите на хигиената, охраната и търговията на дребно, сега е по-малък, в сравнение с преди десетилетие, казва Уонг.
Само 2.6% от служителите в Хонконг са работили работят за по-малко от 40 хонконгски долара на час през 2021 г., в сравнение с 6.4% през 2011 г.
Тя обаче допълва, че разминаването между средното и минималното заплащане се е увеличило, което означава, че неравенството по отношение на богатството се е задълбочило.
Това представлява сериозно предизвикателство на фона на инфлацията в световен мащаб, която понижи стандарта на живот на хората.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Нова мания в социалните мрежи увеличи рекордно броя на потребителите на ChatGPT
преди 9 часаОсемте страни, в които най-лесно ще получите гражданство
преди 10 часаНай-евтините петзвездни хотели в света
преди 11 часаИкономисти: Постъпленията от митата ще са по-малко, отколкото очаква Белият дом
преди 12 часаНай-големите застрахователни брокери в края на 2024 г.
преди 12 часаНаградите INNOVISION AWARDS by Planet Schwarz търсят големите визионери и смелите новатори в бизнеса
преди 12 часаПрочети още
Турското правителство глоби Meta заради отказ да блокира акаунти, свързани с протестите
darik.bgГърция планира модернизация на армията на стойност 25 млрд. евро
darik.bg„Денят на освобождението“ или какви нови мита е подготвил Тръмп за партньорите
darik.bgЦСКА накара Локомотив Сф да дерайлира с елегантно изпълнение
dsport.bgВ Ботев Пловдив няма пари за автобуса
dsport.bgДо 15 май: Шанс за вдъхновяващи жени в науката да спечелят 5000 евро и национално признание
9meseca.bg