
През тази седмица френската логистична компания ID Logistics понесе удар от митата на Доналд Тръмп, като акциите ѝ поевтиняха с 10.7% след обявяването им от страна на президента на САЩ.
Основателят на компанията и главен изпълнителен директор Ерик Емар, който притежава 55% от ID, изгуби 200 млн. долара, приключвайки седмицата с лично състояние в размер на 1.3 млрд. долара. Това не е изненада предвид факта, че ID е в епицентъра на този международен спор.
ID, която управлява потока от стоки към и от складове на компании, като Amazon и Inditex, и опакова артикули, преди те да бъдат изпратени до потребителите, е водещата логистична компания във Франция и също така има присъствие в 18 други държави.
Близо 70% от нейните приходи в размер на 3.6 млрд. долара са генерирани извън Франция, като най-голям дял идва от Полша, следвана от САЩ, Испания и Португалия.
61-годишният Емар обаче не изглежда притеснен. В крайна сметка, той никога не е се фокусирал върху краткосрочни цели, като гледа напред в бъдещето. “Това е неговата сила,” казва пред Forbes Мохамед Мансур, анализатор в IDMidCaps.
“Той мисли по-дългосрочно, в сравнение с много конкуренти, при които мениджърите нямат толкова голямa лична инвестиция.”
Емар отговаря спокойно на въпрос относно митата, като обяснява, че е трудно да се каже. “Моят бизнес е на местно ниво,” казва той.
“Пряко, моят бизнес не е засегнат, аз не отговарям за търговския стокообмен между Европа и САЩ. Това, което ме засяга, е, че моят бизнес е чувствителен на икономическия климат. Ако нещата не са добре, хората няма да купуват толкова много стоки от наши клиенти, като Carrefour, Nespresso, Amazon и т.н. Но нещата са индиректни.”
Никола Делма, анализатор в Portzamparc Groupe BNP Paribas, казва пред Forbes, че евентуален икономически спад би могъл да насърчи компаниите да аутсорсват по-голяма част от своята логистика и да създават повече работа за ID.
Договорната логистична индустрия почти не съществуваше преди няколко десетилетия, когато повечето компании се занимаваха сами с опаковането и доставките на продукти. Сега те осъзнават все повече, че могат да пестят пари, като аутсорсват тези задачи.
Има и допълнителен стимул за това, тъй като веригите на доставки стават по-чувствителни откъм време и по-сложни, особено с възхода на електронната търговия, която изисква справянето с безпрецедентно голям брой продукти, както и с “обратната логистика,” по връщането на стоки от клиенти.
Индустрията се очаква да продължи да расте. От BNP Paribas изчисляват, че пазарът на договорната логистика в САЩ е изграден едва на 20%. Най-зрелият пазар е в Обединеното кралство - 60%.
Amazon, която е най-големият търговец на дребно в света, все още извършва по-голяма част от собствената си логистика, но бавно възлага част от процеса на външни компании, а Емар е човекът, когото компанията е избрала, за да стартира този процес в САЩ.
ID и Amazon започват да си сътрудничат във Франция през 2017 г. и откриват общ обект в Германия на следващата година, а сега си партнират в шест държави, в това число с три склада в САЩ, според BNP.
Amazon възлага на Емар най-сложните си задачи – обработката на редки продукти, които са опасни, тежки или несортируеми, такива, които не могат да бъдат автоматизирани и понякога трябва да бъдат премествани с мотокар.
Логистичните компании, които привличат толкова големи играчи отрано, ще продължат да се възползват от предимствата, тъй като за клиентите често е рисково да сменят изпълнителите си и потенциално да нарушават веригата си на доставки. Според Емар:
“Бизнесът с договорната логистика е малко като брака. Когато клиентът реши да работи с вас, в съзнанието си той смята, че вероятно това ще продължи в много, много дълъг период.”
Над 90% от клиентите на ID подновяват договорите си. Избирането на партньор в логистиката обаче се усложнява от факта, че повечето компании не се различават толкова една от друга.
Емар дори признава, че ID и нейните най-големи конкуренти, като GXO и DHL, имат на практика едни и същи ценови и технологични предложения и стратегии за привличане на клиенти.

Как обаче ID изпъква без очевидно конкурентно предимство?
“Ние разбрахме, може би малко по-добре от някои конкуренти, че реалната добавена стойност на компания като ID Logistics е услугата, а не активите,” казва Емар.
Компанията не притежава своите складове (наема ги), нито роботизираните технологии, които използва за пакетиране (има подизпълнители за създаването на роботите, като обикновено си осигурява 6-месечен период на ексклузивност преди производителите да ги продават на други места).
Това позволява на ID да приспособява складовете към нуждите на всеки клиент и още по-важното - да променя системите бързо, когато те имат нужда от промяна. Емар обяснява:
“Фокусираме се много върху иновациите. Предлагаме да използваме това решение всеки ден, но след три години решението вероятно няма да е точно същото.”
Емар посещава клиенти всяка седмица. Наскоро се е срещнал с Amazon в Люксембург. В седмицата преди това е посетил Испания заради гиганта в бързата мода Inditex (компанията майка на Zara и няколко други вериги), за която ID изпълнява поръчки на клиенти и някои връщания на стоки.
Той опитва да посещава всяка страна, в която ID има складове поне по веднъж годишно и често пътува през уикендите. Освен това, Емар прекарва поне по два дни всяка седмица в Париж, където живее, както и два дни в Оргон - малкия град в Южна Франция, в който е централата на ID.
Историята на Емар
Емар е роден в Париж, но семейството му от Бретан, регион в Северозападна Франця, където хората, според него, са известни с упоритостта си. Прекарва много от ранните години в кариерата си в изкачване по традиционната стълба на успеха.
Отличните оценки му позволяват да се запише в Националното висше училище по администрация на Франция (ENA). Сред неговите бивши възпитаници има 13 френски президенти и премиери, както и много бизнес ръководители.
Училището беше критикувано, че допринася за продължаването на доминацията на елита в управлението на Франция и беше закрито през 2021 г. от президента Еманюел Макрон (също негов възпитаник).
Емар е още дете, когато научава за ограниченията на това да бъде “просто” главен изпълнителен директор. Тогава неговият баща се издигал в йерархията на международния конгломерат Suez Group, но вкъщи често се оплаквал пред семейството си от това, че трябва да се придържа към интересите на акционерите и обсъждал какви инвестиции би направил, ако има властта да взема крайните решения.
До началото на 90-те години баща му е повишен до ръководител на ISM - подразделение на Suez, което контролира няколко имотни компании. Той обаче бил принуден да гледа безпомощно как собствениците, изправени пред финансови проблеми и нужда от ликвидност, преструктурират Suez и продават голяма част от активите на ISM, си спомня Емар.
В крайна сметка, той се пенсионира по-рано, а Емар решава, че иска сам да си бъде шеф.
“Винаги съм си казвал, че ако мога да създам моя собствена компания, ще го направя. Имах късмет, защото в логистиката човек може да го направи, тъй като нивото на инвестиции не е толкова огромно и можете да растете част по част.”
След като се дипломира от ENA, Емар прекарва четири години в националния одитен съд на Франция, работи за кратко в министерството на транспорта, където се заражда интереса му към тази сфера, след което започва в подразделение на държавната железопътна компания SNCF.
През 1995 г. SNCF отделя активите си, които не са свързани с железопътния транспорт, като създава Geodis и опитва да привлече Емар в ново логистично подразделение в компанията. Неговият шеф му казва директно, че никой друг не иска работата.
“Никой не се интересуваше от логистика. Те я считаха само за начин за увеличаване на обемите на транспортната дейност.”
Той обаче решава да опита.
Онези пет години в Geodis, в това число четири като заместник-директор, представляват обучението на Емар в индустрията. Geodis обаче изпитвала финансови проблеми и когато идва ново ръководство през 2001 г. и заплашва да преструктурира бизнеса (предизвиквайки спомени за проблемите на бащата на Емар преди десетилетие), той решава най-накрая да преследва мечтата си да създаде собствена компания.
Основаването на ID Logistics
Емар забелязва възможност да привлече първия си клиент - френската верига супермаркети Carrefour, като придобива малка логистична компания в близост до Авиньон, която работела с веригата.
Той основава ID Logistics там с първоначална инвестиция от около 1.2 млн. долара – една трета от средствата са от негови спестявания, а останалите две трети са на неговия баща и тъст (Емар уверява, че след това им е върнал средствата)
Необичайно е голяма международна компания да бъде базирана извън Париж, но той остава в региона, в който започва и все още работи с Carrefour.
През 2002 г. ID Logistics открива първото си подразделение в Тайван, като последва Carrefour там. До 2012 г. ID вече развива дейност в над 10 държави, навлизайки в тях почти винаги по молба на свой клиент, който разширяват дейността си.
През същата година компанията листва 25% от акциите си на борсата в първично публично предлагане (IPO), което набира около 35 млн. долара. През 2013 г. Емар придобива CEPL - конкурентна френска компания, която специализира в изпълнение на поръчки в търговията на дребно.
Други негови придобивания включват базираната в Атланта Kane Logistics (2022) и полската Spedimex (2023).
Една от сферите, върху които е фокусиран Емар в момента, е изкуственият интелект, въпреки че той не очаква технологията да революционизира бизнеса. ID експериментира с AI технология, която създава “дигитален близнак” на склад, показвайки стокооборота в реално време.
Моделът изпраща незабавно известия, когато забележи проблеми и анализира начини за оптимизиране на ефективността. Няколко особено сложни за управление складове на ID го използват в момента.
Като цяло обаче, Емар очаква по-голям ефект от увеличаването на автоматизацията, което означава, че той ще разчита повече на роботи за опаковането и съхранението.
Той не смята, че някога ще има складове, които се управляват изцяло от роботи —около 60% от процесите са много трудни за автоматизиране, според него. Въпреки това, не се притеснява, че автоматизацията ще доведе до значителни загуби на работни места, защото логистиката отдавна страда от недостиг на служители.
Въпреки напрежението в световен мащаб, разширяването на дейността в Северна Америка е един от основните приоритети на Емар. Той казва, че ID наскоро е навлязла в Канада, но засега не може да сподели с кой клиент и че също така обмисля навлизане в Мексико.
Компанията също така вижда да голям потенциал в САЩ, където приходите ѝ са нараснали с над 40% през миналата година и все още притежава по-малко от 2% пазарен дял.
Растежът на пазара в Северна Америка е от съществено значение, ако ID иска да поддържа практиката си да удвоява приходите на всеки пет години, което, според Емар, е неговата цел. За щастие, разширяването на портфолиото на ID е една от любимите части от работата му:
„Когато спечелим нов клиент, това означава, че можем да го убедим, че сме добри. Това носи истинско удовлетворение.“
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Български град - втори в Европа за достъпни уелнес пътувания
преди 11 часаСамо днес: БДЖ пуска най-стария възстановен за движение парен локомотив от София до Банкя
преди 11 часаЦелувката Shinkansen: Едно от най-любопитните съкровища на Япония
преди 11 часаПроизвеждаме 150 000 тона консерви на година
преди 12 часаFitch потвърди дългосрочния кредитен рейтинг на България
преди 12 часаМондиал 2030: На 3 континента и с 64 отбора?
преди 13 часаПрочети още
Инвестиция за бъдещето: Нов високоскоростен влак в Италия свързва по-бедните южни части със севера
darik.bgХеликоптер се разби в река Хъдсън (ОБНОВЕНА)
darik.bgСлед объркани ембриони, жена в Австралия роди чуждо бебе
darik.bgКолко заплати се дължат в Ботев Пловдив и може ли да бъде уволнен Керкез? (ВИДЕО)
dsport.bgБУТОНКИТЕ: ЦСКА би леко, но остава в странна ситуация
dsport.bgЛазаровден в България – празник на пролетта, плодородието и надеждата за нов живот
9meseca.bg