Почти всички икономисти очакваха глобална рецесия през 2023 г., докато централните банкери се бореха с високата инфлация. Оказа се обаче, че грешат. Глобалният брутен вътрешен продукт вероятно е нараснал с 3% тази година, според предварителните данни. Пазарите на труда издържаха на натиска, инфлацията върви надолу, а капиталовите пазари се повишиха с 20%.
Но това съвкупно представяне крие голямо разнообразие. Класацията на The Economist за най-добре представящата се икономика в света събира данни за няколко икономически и финансови показателя, като инфлация, брутен вътрешен продукт, работни места и представяне на фондовия пазар, за 35 предимно богати държави.
На върха на класацията за втора поредна година е Гърция. Това е забележителен резултат за икономика, която доскоро се беше превърнала в нарицателно за лошо управление. Освен Южна Корея, която е на второ място, някои от другите "отличници" са от Северна и Южна Америка. САЩ са трета позиция, а Канада и Чили - на шеста и седма.
В Топ 10 са още Израел, Люксембург, Португалия, Испания и Полша.
Междувременно много от западно- и северноевропейските страни, като Великобритания, Германия, Швеция и Финландия, са на дъното на класацията.
Инфлационни предизвикателства
Справянето с растящите цени беше голямото предизвикателство през 2023 г. Първият показател на The Economist разглежда т. нар. „основна“ инфлация, която изключва променливите компоненти като енергията и храните и се счита за добър индикатор на общия инфлационен натиск.
Япония и Южна Корея успяват да задържат цените под контрол. В Швейцария основните цени са се повишили само с 1.3% на годишна база. На други места в Европа обаче много държави все още са изправени пред сериозен натиск. В Унгария основната инфлация е около 11% на годишна база. Финландия също има проблеми в тази посока.
В повечето страни обаче инфлацията вече не е чак толкова всеобхватна. Това се измерва чрез т. нар. „ширина на инфлацията“, която изчислява дела на артикулите в потребителската кошница, при които цените се покачват с повече от 2% на годишна база.
Централните банки на места като Чили и Южна Корея повишиха агресивно лихвените проценти през 2022 г., по-рано от много други страни в богатия свят, и сега изглежда, че берат плодовете от това решение. В Южна Корея ширината на инфлацията е спаднала от 73% на 60%. Централните банкери в САЩ и Канада, където ширината на инфлацията е намаляла още по-рязко, също могат да получат похвали за действията си.
Заетост и икономически растеж
Следващите две мерки – ръст на заетостта и брутен вътрешен продукт – изчисляват степента, в която икономиките работят за обикновените хора. Никъде не се наблюдава впечатляващо представяне по тези показатели през 2023 г., но само малка част от страните отбелязват спад на БВП.
Ирландия се представя най-зле със спад от 4.1%, но точно тази държава има известни проблеми с измерването на брутния вътрешен продукт. Великобритания и Германия също се представят слабо. Германия се бори с последиците от шока в енергийните цени и нарастващата конкуренция от вносните китайски автомобили. Великобритания пък все още се опитва да преодолее последиците от брекзит.
САЩ се представят добре както по отношение на БВП, така и по отношение на заетостта. Страната се възползва от рекордно високо производство на енергия, както и от ефектите на щедрите фискални стимули, приложени през 2020 г. и 2021 г. Най-голямата икономика в света може да е "издърпала" със себе си и други страни - заетостта в Канада, например, също се е повишила рязко. Въпреки войната си с Хамас, Израел, който смята Америка за свой най-голям търговски партньор, е четвърти в общата класация.
Печалби и загуби на капиталовите пазари
Логично е да се предположи, че американският фондов пазар, където има най-голяма концентрация на фирми, готови да се възползват от революцията в изкуствения интелект, се е справил добре през изминалата година, но всъщност "постиженията" му, коригирани спрямо инфлацията, са посредствени.
Австралийският фондов пазар, доминиран от добивната промишленост и суровините, чиито цени се сринаха спрямо върховете от 2022 година, се представя по-слабо. Цените на акциите във Финландия също се понижават, докато японските компании преживяват нещо като ренесанс. Фондовият пазар в страната е един от най-добре представящите се тази година, като бележи ръст в реално изражение от близо 20%.
Но най-добра възвръщаемост на собствения капитал предлага Гърция. Там реалната стойност на борсовите активи се е увеличила с над 40%. Инвеститорите отново гледат към гръцките компании, докато правителството в Атина прилага серия от пропазарни реформи.
Въпреки че страната все още е много по-бедна, отколкото беше преди началото на дълговата криза през 2010 г., Международният валутен фонд похвали "дигиталната трансформация на гръцката икономика и увеличаващата се пазарна конкуренция“.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Активите на пенсионните фондове растат с 21% за година
преди 17 минApple иска да превърне Siri в конкурент на ChatGPT
преди 26 минКои са най-добрите държави за създаване AI стартъпи?
преди 1 часAmazon инвестира в три нови ветропарка в Гърция
преди 2 часаЗащо подводните кабели примамват саботьорите?
преди 2 часаНадеждата на Европа в производството на батерии за електромобили обяви фалит
преди 2 часаПрочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgНово 20: Манчестър Сити получава наказанието си през март
dsport.bgБългария ще научи своя съперник в Лига на нациите
dsport.bgНад 400 гости станаха част от магията на 'Денят на жената предприемач 2024'
9meseca.bg11 прости детайла, с които банята ви ще изглежда като 5-звезден хотел
idei.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg