Гърция ще наложи еднократен данък върху печалбите на производителите на електроенергия през следващите два месеца и ще използва приходите, за да субсидира сметките за електроенергия на домакинствата, обяви премиерът Кириакос Мицотакис в интервю за гръцката телевизия SKAI.

Цените на електроенергията на едро скочиха през последните седмици и, според Мицотакис, потребителите ще поемат тежестта, ако правителството не вземе мерки.

Гърция претърпя по-високи температури това лято след най-топлата си зима - метеорологични условия, които учените свързват с изменението на климата.

Потреблението на електроенергия се е увеличило през последните няколко месеца в Гърция и други страни в Европа, което води до недостиг на енергия и по-високи цени.

Мицотакис каза, че по-високите цени отразяват "изкривения европейски енергиен пазар", добавяйки, че Гърция трябва да действа, докато чака общо решение за Европейския съюз.

Миналия месец консервативното правителство удължи данъка върху т. нар. "свръхпечалби" на енергийните компании за 2023 г., като целта е да събере около 300 милиона евро в подкрепа на пенсионерите с ниски доходи. 

Какво предвижда еднократният данък върху свръхпечалбите?

Правителството е решено да се възползва от „неочакваните“ печалби в енергийния сектор поради скока на цените на едро и да ги върне на обществото под формата на субсидии за електроенергия. Това включва разширяване на данъчното облагане на печалбите на всички компании от сектора - от рафинериите до производителите на електроенергия.

Мярката срещна вълна от съпротива от страна на производителите, които критикуват решенията на правителството като "панически". Те смятат, че скокът на цените е временен и че пазарната стабилизация ще бъде постигната в следващите дни.

Извънредният данък, който ще бъде наложен за месеците юли и август, беше обявен в телевизионно интервю от премиера Кириакос Мицотакис. Министърът на околната среда и енергетиката Теодорос Скилакакис се очаква да предостави допълнителни подробности, като целта е облекчаване на тежестта за потребителите, пише гръцкото издание ProtoThema.

Очаква се приходите от извънредните печалби да покрият тежестите за потребителите до определен лимит, например за цена над 15 цента на киловатчас. Това означава, че потребителите ще плащат до тази цена и ако тя се повиши над тази граница, те ще бъдат субсидирани от държавата от фонда за свръхпечалбите.

Субсидиите няма да бъдат унифицирани и ще се предоставят по конкретни критерии, с акцент върху уязвимите домакинства.

Мицотакис аргументира решението си с движението на цените на едро през последните 10 дни не само в Гърция, но и в Югоизточна Европа и Унгария. Той отбеляза, че това изкривяване на пазара ще се отрази на августовските сметки за електроенергия, което ще доведе до неочаквани печалби за производителите.  

Реакциите на пазара

Новият данък изненада пазарните участници през последните 24 часа, като повечето от тях го описват като крайна мярка, която ще наруши политиките на месечни отстъпки на доставчиците и ще повиши цените. Те подчертават, че би било за предпочитане да се наложи временен таван на цената, а не данък.  

Освен облагането на свръхпечалбите, правителството в Гърция разглежда и други мерки, например данък от 5% върху вносния природен газ и налагането на таван, който да е различен за всяка отделна технология за производство на ток. Не е ясно обаче каква част от тези мерки ще бъдат приложени от ресорния министър.

От 7 юли, когато цената на електричеството на едро в Гърция беше 64.67 евро за мегаватчас, до днес, 17 юли, когато тя е 218 евро, повишението е над три пъти.  

Теодорос Скилакакис многократно е споменавал международната ситуация през последните дни, като приписва увеличенията на по-високите цени и засиленото търсене на пазари, като Унгария, както и на проблеми с транспортния капацитет и повредите в електрическите междусистемни връзки, включително и поддръжката в АЕЦ Козлодуй в България. 

Какво представляват свръхпечалбите?

Така наречените „неочаквани“ печалби, както те бяха описани от Европейската комисия, са генерирани по време на енергийната криза и са свързани с функционирането на пазарите на едро в цяла Европа, където сделките обикновено се сключват на нива, равни на най-високата цена за мегаватчас, влизаща в системата. 

В Гърция през повечето часове от деня, поради силната зависимост от природния газ за производство на електроенергия, цената на едро се определя основно от тази на синьото гориво.

Въпреки това, производителите на възобновяема енергия и водноелектрическите централи, които имат много по-ниски оперативни разходи, както и централите за лигнитни въглища, също получават плащания на тази висока цена.

По време на енергийната криза, възникнала след инвазията на Русия в Украйна, както и сега, офертите на производителите на електроенергия на пазара ден напред и на балансиращия пазар се проверяват внимателно, за да се установи дали те са значително по-високи от оперативните им разходи.

Одитът започна миналата седмица от гръцкия енергиен регулатор RAE. Тази седмица някои от големите енергийни компании, като PPC, Heron, Metlen и Elpedison, вече се явиха, за да дадат обяснения на ситуацията.

Източниците на ProtoThema посочват, че досега не са установени спекулативни практики в офертите на доставчиците, но одитът продължава, за да може RAE да състави своя доклад и да го изпрати на политическото ръководство на Министерството на околната среда и енергетиката.

Данък върху рафинериите

Подобна инициатива за облагане на извънредните печалби беше предприета от правителството за петролните компании, облагайки двете рафинерии на Helleniq Energy и Motor Oil с цел събиране на над 300 милиона евро. Тази седмица в парламента беше внесена поправка за налагане на 33% временна солидарна вноска върху свръхпечалбите на рафиниращите компании за 2023 г.

Приходите от извънредната вноска ще се използват за финансово подпомагане на пенсионерите и за увеличаване на държавната инвестиционна програма на Гърция.

Временната вноска за солидарност се изчислява на базата на свръхпечалбите, т.е. 33% от облагаемите печалби за 2023 г., които надвишават 20% от средните резултати за годините 2018 до 2021 г., аналогично на вноската, наложена върху облагаемите печалби за 2022 г. 

Рафинериите трябва да подадат по електронен път декларация до Независимия орган за публични приходи (AADE) до края на септември, така че временната вноска да може да бъде платена до 28 февруари 2025 г., за да бъде отразена в данъчните декларации за фискалната 2024 г.