Губи ли инерция най-бързо растящата голяма икономика в света?
Най-новите данни за БВП показват една отрезвяваща картина. В периода юли-септември ръстът на индийската икономика се забавя до най-ниското си ниво от седем тримесечия при 5.4%, което е доста под прогнозата на Централната банка на Индия за 7% ръст.
Въпреки че това продължава да е стабилен растеж, в сравнение с развитите нации, данните са сигнал за забавяне.
Икономистите отдават това на няколко фактора. Потребителското търсене е отслабнало, частните инвестиции са слаби от години, а правителствените разходи, които бяха важен двигател за растежа в последно време, бяха ограничени.
Износът на индийски стоки изпитва затруднения от години като глобалният му дял е бил едва 2% през 2023 г.
Компаниите за бързооборотни потребителски стоки отчитат слаби продажби, а разходите за заплати в публичните компании, които са показател за заплащането в градовете, се свиват през миналото тримесечие.
Дори и оптимистично настроената преди това централна банка на страната ревизира надолу прогнозата си за икономическия растеж за финансовата 2024-2025 г. на 6.6%.
"Адът изглежда се отвори след излизането на последните данни за БВП," казва пред BBC икономистът Раджешвари Сенгупта. "Това обаче се натрупва от известно време. Има ясно забавяне и сериозен проблем с търсенето."
Финансовият министър Нирмала Ситхараман обрисува по-обнадеждаваща картина. Миналата седмица тя заяви, че забавянето " не е систематично", а в резултат на намаляване на правителствените разходи по време на тримесечие, в което фокусът е бил върху изборите.
Тя очаква икономическият растеж през третото тримесечие да неутрализира забавянето. Индия вероятно ще остане най-бързо растящата голяма икономика в света, въпреки предизвикателствата, като стагниращи заплати, които се отразяват на местното потребление, забавящо се глобално търсене и последиците от климатичните промени върху селското стопанство, каза Ситхараман.
Някои официални лица, сред които високопоставен министър във федералното правителство, икономисти и бивш член на комисията на централната банка за определяне на паричната политика, твърдят, че фокусът на централната банка върху ограничаването на инфлацията е довел до прекалено рестриктивни лихвени проценти, което потенциално е ограничило икономическия растеж.
Високите лихви правят кредитите за бизнеса и потребителите по-скъпи и потенциално намаляват инвестициите и потреблението, които са от ключово значение за икономическия растеж.
Централната банка на Индия запази лихвените си проценти без промяна в продължение на близо две години, основно заради нарастващата инфлация.
Показателят в Индия се повиши до 6.2% през октомври, преминавайки целевото ниво от 4% на централната банка и достигайки 14-месечен връх. В основата на това повишение бяха цените на хранителните продукти, които съставляват половината от потребителската кошница.
Цените на зеленчуците, например, нараснаха с над 40% през октомври. Има също така признаци, че повишенията в цените на храните вече влияят върху други ежедневни разходи.
Високите лихвените проценти, сами по себе си, обаче може да не обясняват напълно забавящия се икономически растеж.
"Понижаването на лихвите няма да стимулира растежа, ако потребителското търсене не е силно. Инвеститорите вземат заеми и инвестират само когато има търсене, а това не се случва в момента," казва Химаншу, икономист в университета Джавахарлал Неру в Делхи.
Управителят на Централна банка на Индия Шактиканта Дас, чийто мандат изтича скоро, смята, че "растежът на Индия ще се запази", допълвайки, че "балансът между инфлацията и икономическия растеж е добър".
Икономисти посочват, че въпреки рекордно високото потребителско кредитиране и нарастващите необезпечени кредити, които са индикация, че хората вземат заеми, за да финансират потреблението си, дори на фона на високите лихви, търсенето в градовете отслабва.
Търсенето в селските райони изглежда по-добре, облагодетелствано от добрия мусон и по-високите цени на храните.
Старата и новата икономика
Сенгупта, доцент в Института за изследване на развитието Индира Ганди в Мумбай, казва пред BBC, че продължаваща криза се потвърждава от факта, че икономиката на Индия се движи "по траектория с две различни скорости", в основата на което са разминаващото се представяне на "старата и новата икономика".
Старата икономика, включваща огромния неформален сектор, в който влизат средни и малки индустрии, селско стопанство и традиционния корпоративен сектор, все още чака отдавна предстоящи реформи.
От друга страна, новата икономика, определяна от бума в износа на услуги след пандемията от COVID-19, отчита силен растеж през 2022-23 г. изнесените услуги са ключов двигател, като Индия остава най-големият хъб за глобални центрове за капацитет (GCC), които извършват офшорни услуги от висок клас.
По данни на консултантската компания Deloitte, над 50% от тези центрове в момента са базирани в Индия. Те се фокусират върху развойна дейност, инженерен дизайн и консултантски услуги, като генерират 46 млрд. долара приходи, а в тях работят до 2 милиона високо квалифицирани служители.
"Този наплив от GCC подсили градското потребление, като подкрепи търсенето на луксозни стоки, недвижими имоти и SUV-та. В продължение на 2-2.5 години след пандемията, той беше в основата на ръста на разходите. След като тези центрове до голяма степен вече бяха създадени, а моделите на потребление претърпяха промени, градските разходи отслабват," казва Сенгупта.
Така на старата икономика изглежда ѝ липса катализатор за растеж, а новата икономика се забавя. Частните инвестиции са от съществено значение, но без силно потребление, компаниите не инвестират.
Без инвестиции за създаване на работни места и повишаване на доходите, потребителското търсене не може да се възстанови. "Това е един порочен цикъл," казва Сенгупта.
Има и други объркващи сигнали. Средните мита на Индия са нараснали от 5% през 2013-14 до 17% в момента и са по-високи от тези на други азиатски държави, които търгуват със САЩ.
В свят на глобални вериги на стойност, където износителите разчитат на вноса от множество държави, високите мита правят стоките по-скъпи за компаниите, които търгуват с тях и ги затрудняват да се конкурират на световните пазари.
Има и нещо, което икономистът Арвинд Субраманиан нарича "нов обрат в приказката".
Слабата рупия
Дори и на фона на засилващите се призиви за понижение на лихвените проценти и увеличение на ликвидността, централната банка подкрепя падащата рупия, като продава долари, което свива ликвидността. От октомври насам банката е похарчила 50 млрд. долара от резервите си в чуждестранна валута, за да предпазва рупията.
Купувачите трябва да плащат в рупии, за да купуват долари, което намалява ликвидността на пазара. Поддържането на силна рупия чрез интервенции намалява конкурентоспособността, като прави индийските стоки по-скъпи на световните пазари и води до по-малко търсене на износа.
"Защо централната банка подкрепя рупията? Тази политика е лоша за икономиката и за износа. Вероятно го правят, защото не искат индийската валута да изглежда слаба," казва Субраманиан, който е бивш икономически съветник на правителството.
Критици казват, че "раздухването на наратива" за Индия като най-бързо растящата икономика пречи на провеждането на съществено важни реформи за повишение на инвестициите, износа и създаването на работни места.
"Ние все още сме бедна държава. Нашият БВП на глава от населението е под 3 000 долара, докато в САЩ е 86 000 долара. Ако казвате, че растем по-бързо от тях, това няма никаква логика," казва Сенгупта.
С други думи, Индия има нужда от значително по-голям и устойчив растеж, за да генерира повече работни места и да повишава доходите.
Повишаването на икономическия растеж и потреблението няма да е лесно в краткосрочен план. Тъй като частни инвестиции липсват, Химаншу предлага вдигането на заплатите чрез държавни схеми за заетост за увеличение на доходите и стимулиране на потреблението.
Други, като Сенгупта, се застъпват за намаляване на митата и привличането на експортни инвестиции, които се изнасят от Китай и се насочват към страни като Виетнам.
Правителството остава оптимистично настроено относно развитието на Индия – банките са силни, резервите от чуждестранна валута и финансите са стабилни, а крайната бедност е намаляла. Главният икономически съветник В Ананта Нагесваран казва, че последните данни за БВП не трябва да бъда интерпретирани прекалено много.
Ясно е, че темпът на растеж може да се ускори в известна степен. По тази причина скептицизмът остава.
"Няма нация, която да е толкова амбициозна толкова отдавна, без да е предприела адекватните стъпки за реализирането на тази амбиция," казва Сенгупта. "Междувременно, в медиите се говори за ерата и десетилетието на Индия – чакам това да се материализира."
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Epix.AI е победителят във финалното събитие на Dare2Scale
преди 2 часаЕксперти: Подаръците за празниците не са задължителни
преди 3 часаМ. Моравенов, БФБ: През 2025 г. търсенето на капитал ще се увеличи
преди 3 часаТой спечели испанския шампионат по скрабъл, но не говори испански
преди 3 часаКое е европейското летище с най-силна турбуленция?
преди 4 часаИзносът за първите 10 месеца бележи спад, вносът нараства минимално
преди 4 часаПрочети още
Премиерът на Словакия прогнозира, че Украйна няма да получи покана за НАТО
darik.bgШенген: Какви ще са ползите в цифри
darik.bgЦената на кафето на световните пазари достигна исторически връх
darik.bgТеглят жребия за Sesame Купа на България в средата на следващата седмица
dsport.bgИзключително! Кареца отново е щастливото място за Радо Янков, история за българския сноуборд
dsport.bgСписък с подаръци или онзи, без когото не можем – грижа за дълга и здрава коса
9meseca.bgТова са коледните сладки, с които ще впечатлите всеки гост
idei.bgКолко дълго можете да оставите мръсни чинии в мивката
idei.bg9 опции за обзавеждане, с които ще направите малкия апартамент визуално по-голям
idei.bg