
Когато италианският гигант в областта на сладките изделия и храните Ferrero обяви, че ще придобие WK Kellogg, производителят на зърнени храни, който стои зад марки като Froot Loops и Corn Flakes, за 3.1 млрд. долара, това не бе просто една от най-големите сделки в хранителната индустрия за последната година. Това бе и най-голямото постижение на Джовани Фереро, милиардерът, изпълнителен председател и мажоритарен собственик на семейната компания, който ръководи десетгодишна кампания за развитието на италианската марка далеч отвъд европейските шоколадови лакомства и превръщането ѝ в хранителен гигант в САЩ.
От Forbes изчисляват, че компанията е похарчила над 13 млрд. долара (с обявената през миналата седмица сделка), за да придобие най-малко 21 компании в девет държави през последните 10 години, вариращи от производител на закуски в Бразилия до производител на маслени бисквити в Дания.
„През последните години Ferrero разшири присъствието си в Северна Америка, обединявайки нашите добре познати марки от цял свят с местни бижута, с корени в САЩ“, обявиха от Ferrero. „Днешната новина е ключов етап в това пътуване, която ни дава увереност във възможностите, които ни предстоят.“
Джовани поема еднолично управлението на компанията, най-известна със своя шоколадово-лешников крем Nutella и шоколадовите бонбони Ferrero Rocher, след смъртта на баща си, Микеле Фереро, през 2015 г. Като глава на третото поколение, ръководещо компанията, Фереро предприе мащабни сделки, за да разшири бизнеса, като същевременно диверсифицира фокуса на компанията от шоколадовите изделия. Това се оказва печеливша стратегия: от 2015 г. насам компанията почти удвои приходите си до 20.4 милиарда долара за годината до август 2024 г. и почти удвои EBITDA (печалба преди лихви, данъци, амортизация) до 3 млрд. долара в сравнение с отчетени 1.6 млрд. долара през 2015 г.
Всичко това се отрази добре и на семейното богатство на фамилията Фереро. 60-годишният Джовани Фереро, притежава 75% от компанията, а състоянието му в момента се оценява на 41.2 млрд. долара, в сравнение с 23 млрд. долара, когато за първи път се присъедини към класацията на милиардерите на Forbes през 2018 г. В момента той е 6-ият най-богат човек в Европа и 36-ият най-богат на планетата. Останалата част от компанията е собственост на поне петима други наследници на Пиетро Фереро, дядото на Джовани, който основава бизнеса през 1946 г. в Алба, град близо до Торино в северозападна Италия.

Огромната сделка за WK Kellogg ще даде тласък на растежа на компанията в САЩ, където тя вече е осъществила поне осем придобивания от 2017 г. насам, включително придобиването на бизнеса с бонбони на Nestlé в САЩ през 2018 г. за 2.8 милиарда долара, а след това добавянето на бизнеса с бисквити и плодови закуски на Kellogg през следващата година за 1.3 млрд. долара. Тези покупки доведоха до обединението на Ferrero с марки, вариращи от Famous Amos и Keebler до Nerds и Butterfinger. С приходите от 2.7 млрд. долара на WK Kellogg през 2024 г., сделката може да увеличи продажбите на Ferrero с повече от 10%.
Въпреки че е най-богатият човек в Италия, Джовани Фереро, който избягва медийното внимание, живее в Брюксел, Белгия, а централата на компанията е в Люксембург. След като израства около семейния бизнес, той учи в пансион в Белгия с по-големия си брат Пиетро в края на 70-те години на миналия век, преди да напусне Европа през 1980 г., за да следва маркетинг в колежа „Ливан Вали“ в Пенсилвания.
През 1997 г. баща му Микеле назначава двамата си сина, Джовани и Пиетро, да управляват бизнеса като съизпълнителни директори. По това време Ferrero вече е разширила дейността си в Европа и отчита годишни приходи от 4.8 млрд. долара. През следващите 14 години братята развиват собствените марки на Ferrero, като не обмислят придобивания.
През 2011 г. обаче Пиетро умира от сърдечен удар на 47-годишна възраст, докато кара колело в Южна Африка и така Джовани остава единствен изпълнителен директор. Когато Микеле умира четири години по-късно на 89-годишна възраст, Джовани остава напълно сам начело на компанията. Почти веднага той се заема с реорганизация, като разделя дела на Микеле между наследниците на семейството. Той също така започва да търси марки за закупуване, като стартира първо със сделка за британския производител на шоколад Thorntons за 170 млн. долара през 2015 г.
През 2016 г. той създава белгийска холдингова компания, наречена CTH Invest, за да придобива други марки в бизнеса с храни и шоколад. CTH сключва първата си сделка през декември същата година, като придобива белгийския производител на бисквити Delacre за неназована сума. Година по-късно той предава поста главен изпълнителен директор на Лапо Чивилети, първият ръководител извън семейството на тази позиция, като самият той заема позицията изпълнителен председател, отговарящ за дългосрочната стратегия, в това число и придобиванията. Двамата все още ръководят компанията заедно.
Джовани дава едно от редките си интервюта за Forbes през 2018 г. от фабриката на Ferrero в Алба, където компанията все още произвежда едни от най-продаваните си продукти, включително шоколадови десертчета Kinder и Nutella, които я превърнаха в глобален гигант.
„Чувствам, че сме длъжни да растем“, казва той тогава, визирайки плана си да увеличава продажбите на компанията със 7.33% всяка година в опит да удвои размера ѝ за десет години.

Седем години по-късно, той е на път да надмине тази цел. Ferrero увеличи приходите си с 84% между 2017 и 2024 г., което означава, че компанията може да реализира под 7.33% ръст на продажбите през следващите три години и въпреки това да постигне целта си. Със сделката с WK Kellogg, Ferrero може да се възползва от по-голямо присъствие в магазините за хранителни стоки в САЩ.
Последното десетилетие на сделки също така доближи Ferrero до най-големите ѝ конкуренти. С придобиването на WK Kellogg, приходите на Ferrero се очаква да надминат, поне засега, тези на Mars, която генерира приблизително 21.3 млрд. долара през 2024 г. от продукти, вариращи от M&Ms и Snickers до барчета KIND и дъвки Orbit. Mars все още чака европейските регулатори да одобрят предложеното ѝ за придобиване на Kellanova, друго подразделение на бившата компания Kellogg, за 36 млрд. долара, с марки като Rice Krispies Treats и Pringles. Когато и ако това се осъществи, вероятно компанията отново ще изпревари Ferrero, благодарение на продажбите на Kellanova в размер на 13 млрд. долара за миналата година. Базираната в Чикаго Mondelez, която притежава Cadbury и Ritz, също е по-напред от Ferrero, с приходи от 36 млрд. долара през 2024 г.
Не, че това ще обезпокои Джовани Фереро. Чрез по-малки, но все пак значителни придобивания, Фереро успява да сключва сделките си бързо и постоянно да разраства бизнеса си.
Има и потенциални препятствия под формата на постоянно променящите се мита на президента Доналд Тръмп и кръстоносния поход на министъра на здравеопазването на САЩ Робърт Ф. Кенеди-младши срещу изкуствените оцветители за храни, вероятно използвани във всичко от Froot Loops, до Laffy Taffy. WK Kellogg произвежда някои от продуктите си в Канада и Мексико, като компанията подчерта заплахата от тарифи за тези страни в последния си годишен доклад през февруари. Предложените от Тръмп 50% мита за Бразилия, откъдето Ferrero доставя голяма част от захарната си тръстика, също биха могли да представляват проблем за компанията, ако влязат в сила. Това е в допълнение към нарастващите цени на какаото, които достигнаха исторически връх през 2024 г.
Ferrero работи за диверсифициране на доставките си на ключови съставки, инвестирайки 340 000 долара в изследователски грантове през ноември миналата година, за да направи отглеждането на лешници по-ефективно в Орегон, който произвежда 99% от лешниците в САЩ. (Ferrero си доставя лешници и от Аржентина, Чили, Турция и Италия.) Проучване на Института Джордж за глобално здраве, публикувано през юни, установи, че 60% от продуктите на Ferrero в САЩ съдържат синтетични оцветители, което е повече от всяка друга компания в проучването, но администрацията на Тръмп все още не е въвела никакви обвързващи разпоредби, които биха принудили производителите на храни да се откажат от изкуствените оцветители. (WK Kellogg, от своя страна, заяви, че 85% от продажбите ѝ на зърнени храни не съдържат никакви изкуствени оцветители и че ще ги премахне от зърнените храни, сервирани в училищата, считано от учебната 2026-27 година.)
През 2018 г. Джовани Фереро заяви пред Forbes, че е убеден, че индустрията е на път да навлезе във фаза на консолидация, която ще остави малък брой ключови играчи да се борят за контрол. На пазар на стойност 620 млрд. долара, който все още е силно фрагментиран, според доставчика на пазарни данни Statista, Ferrero вече притежава все по-голяма част от пая. „Някой ще се очертае като фаворит“, казва Джовани пред Forbes през 2018 г. Сега той е по-близо до изпълнението на това обещание.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Още по темата
- Как куклите Labubu се превърнаха в международен символ на статус?
- Как инвестира милиардите си потайната фамилия зад Tetra Pak?
- От бонбони до корнфлейкс: Ferrero придобива производител на зърнени закуски за 3 млрд. долара
- Технологичен гигант с офис в България е най-скъпата европейска публична компания
ИНТЕРИОРНИ ВРАТИ HÖRMANN
Калкулатори
Най-ново
Италианският милиардер, който ръководи Ferrero
преди 2 часаВ Швеция строят дървен град на стойност $1 млрд.
преди 3 часаКак Индия става суперсила в пържените картофки?
преди 3 часаХерая - дамската олимпиада на Древна Гърция
преди 4 часаЯпония създава правителствен орган за справяне със свръхтуризма и невъзпитаните чужденци
преди 4 часаСтойността на банкнотите в обращение с второто си най-голямо понижение в историята
преди 5 часаПрочети още
Кристина Петкова, ПП-ДБ: От Пеевски ЗАВИСИ колко време Коцев ще е в АРЕСТА!
darik.bgАдвокатът на Коцев: Целта е той да бъде отстранен от поста кмет на Варна!
darik.bgЦончо Ганев за кмета на Варна: Коцев работеше с ГЕРБ и е изтъкан от корупция!
darik.bgИма сделка: Ливърпул се изръсва с 95 милиона евро за новия си нападател
dsport.bgЯсна ли е следващата битка на великия Олександър Усик?
dsport.bgНеделята се познава по палачинките с шоко…мед
9meseca.bg