Инвеститорът милиардер Уорън Бъфет нарече биткойн „отрова за плъхове на квадрат“, твърдейки, че криптовалутата „не произвежда нищо“ и няма „никаква присъща стойност“.
В края на краищата, за разлика от традиционните активи - като златото, което може да се използва за бижута или електроника, или петрола, който захранва индустрии и превозни средства, биткойнът няма физическа форма или някакво материално приложение.
Тази липса на осезаемост кара мнозина да вярват, че стойността му се основава единствено на консенсуса между инвеститорите, желаещи да го купят, и продавачите, които го предлагат.
Подобна гледна точка често подхранва скептицизма на критиците, които твърдят, че биткойнът не е нищо повече от Понци схема, в която цената му е обвързана с убеждаването на нови купувачи. При този сценарий, ако вярата в биткойн се поколебае, стойността му може бързо да се срине.
Истината обаче е по-сложна. Тъй като биткойнът става регулиран актив, а в някои случаи дори законно платежно средство, цената му се влияе от редица фактори, пише Coin Telegraph.
Какво прави биткойнът ценен?
Ограниченото предлагане на биткойна е това, което го прави уникален. Само 21 милиона токена от най-популярната криптовалута могат да съществуват, а до ноември 2024 г. вече са били "изкопани" над 19.5 милиона.
Този вграден недостиг е причината мнозина да смятат биткойна за „цифрово злато“, тъй като цените се покачват, когато търсенето нараства, но предлагането остава ограничено.
Освен това трябва да се вземат предвид т. нар. "разполовявания" на биткойна, които намаляват предлагането. Последното беше през април 2024 г., когато наградите за биткойн "миньорите" бяха намалени от 6.25 BTC на 3.125 BTC на блок.
Тези разполовявания се случват на всеки четири години и ограничават количеството на новите биткойни, влизащи в обращение.
Търсенето, от друга страна, също расте прогресивно. Няколко големи играчи, включително инвестиционната компания BlackRock, стартираха борсово търгувани фондове (ETF), базирани на биткойна, през 2024 г., привличайки институционални пари и по-нататъшна масовизация на криптоиндустрията.
Инвеститорите на дребно, използващи платформи като PayPal и Robinhood, също се активизират по време на възходящите трендове. Ограниченото предлагане на биткойн и нарастващото търсене са факторите, които поддържат динамиката на цените на криптовалутата.
Как пазарните настроения влияят върху цената на биткойна?
Когато се намесят институционални играчи, доверието расте. BlackRock, например, подаде документи за своя биткойн ETF през юни 2023 г. Въпреки че не се очакваше да бъде одобрен до януари 2024 г., самото съобщение доведе до скок в цените, като биткойнът се повиши с над 20% за няколко дни.
По същия начин, когато компании - като PayPal или Square, обявяват криптоинтеграции, това засилва легитимността на биткойна, повишавайки търсенето и цената.
И обратно - негативните настроения могат да имат също толкова драматично въздействие, като например когато излязат новини за регулаторни репресии. Забраната за "копаене" на криптовалути в Китай от 2021 г. доведе до поевтиняване на биткойна с близо 50% само за няколко месеца.
Хаковете и пробивите в сигурността също разклащат доверието. След пробива на криптоплатформата Mt. Gox през 2014 г., когато бяха откраднати 850 000 BTC, цената на биткойна падна рязко и ѝ трябваха години, за да се възстанови.
Общественото възприятие усилва тези ефекти. Социалните мрежи, онлайн форумите и публикациите на инфлуенсърите добавят гориво към "емоционалните цикли" на пазара, създавайки обратна връзка, която може бързо да ескалира движението на цените.
Цената на биткойна зависи в голяма степен от пазарните настроения, но те не са единственият определящ фактор.
Макроикономическата роля на биткойн
По време на периоди на нестабилност, като продължаващите финансови кризи в страни - като Турция и Аржентина, децентрализираната природа на биткойна предлага "спасителен пояс".
Например в Аржентина, където годишната инфлация скочи до 193% през октомври 2024 г., криптовалутата се превърна в широко използван инструмент за съхраняване на стойност, тъй като местната валута загуби покупателната си способност.
По същия начин геополитическото напрежение подчерта ролята на биткойна като финансово убежище. По време на нахлуването на Русия в Украйна той позволи на хората да прехвърлят богатство през границите, въпреки санкциите и финансовите ограничения.
Биткойнът обаче не винаги действа независимо от традиционните пазари. След президентските избори в Съединените щати през 2024 г. той се повиши заедно с широкия борсов индекс S&P 500, тъй като инвеститорите реагираха на стабилността, донесена от края на изборния цикъл, а криптоентусиастите отпразнуваха обещаната от Доналд Тръмп благоприятна за сектора политика.
Това паралелно движение показва как цената на биткойна може да отразява макроикономическите настроения, движейки се в крак с по-широките финансови пазари, когато има условия за това.
Как глобалните регулации влияят върху цената?
Регулациите също оказват влияние върху цената на биткойна, като оформят доверието на инвеститорите и пазарните настроения. През 2024 г. регулаторните промени оказаха значително въздействие, отразявайки подходите на отделните държави.
В Съединените щати преизбирането на Тръмп в Белия дом донесе вълна от оптимизъм за криптоиндустрията. Той обеща да позиционира САЩ като „крипто столицата на планетата“ и дори предложи идеята за създаване на национален резерв за биткойни.
Тази про-крипто позиция стимулира институционалния интерес и интереса на дребно, помагайки на биткойна да достигне нови исторически върхове в края на 2024 г.
От другата страна на Атлантическия океан, Европейският съюз заема по-предпазлива позиция. Въвеждането на регламента за пазарите на криптоактиви (MiCA) има за цел да регулира цялостно цифровите активи, като се фокусира върху защитата на потребителите и стабилността на пазара.
Въпреки че MiCA е стъпка напред, нейните строги правила за спазване и докладване правят работата в ЕС по-предизвикателна за криптобизнеса. Няколко стартиращи компании или забавиха експанзията си, или изместиха фокуса си към по-малко регулирани региони, смекчавайки инерцията на биткойна на европейските пазари.
В същото време, Азия се движи по свой собствен регулаторен път. Някои региони, като Хонконг, възприемат благоприятни за крипто рамки, докато други, като Индия, остават скептични и рестриктивни относно своите политики.
С течение на времето регулирането може да осигури усещане за автентичност и легитимност на биткойна в рамките на по-широката финансова система, потенциално издигайки дигиталните активи до статут на законно платежно средство, както се случи в Ел Салвадор през 2021 г. Това би помогнало за преодоляване на пропастта между традиционното и децентрализираното финансиране.
Освен това, тъй като цифровите валути на централните банки (CBDC) също придобиват значение, регулирането може да играе решаваща роля за стабилизиране на колебанията на цените чрез насърчаване на доверие и стандартизация на целия пазар.
Биткойнът се използва все повече за ежедневни плащания и трансгранични парични преводи. Много услуги за парични преводи в Латинска Америка, например, са приели биткойн, за да намалят таксите и времето за транзакции.
През 2024 г. PayPal разшири своята функция за разплащане с биткойн в световен мащаб, което улеснява потребителите да използват биткойн за покупки.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
ЕС ще санкционира китайски фирми, подкрепящи руската армия
преди 11 минПродават на търг Mercedes за $50 млн. и Ferrari за $30 млн.
преди 14 минGoogle предлага нови промени за търсачката си в Европа
преди 28 минАрхеологически съкровища крие метрото на Солун
преди 1 час50-те най-добри места за пътуване през 2025 г.
преди 1 часЖилищните кредити с нов рекорден ръст
преди 1 часПрочети още
Магията на празника: Кои са топ местата с най-впечатляващи коледни светлини по света
darik.bgНеобичайно модно ревю превърна деца от бедните квартали на Индия в звезди
darik.bgДежавю за феновете на Адел: Певицата отново излиза в дълга певческа ваканция
darik.bgПознат съдия на Лудогорец ще ръководи мача с Лацио
dsport.bgКарагър остана разочарован от Салах и го нарече ''егоист''
dsport.bgКак да стартирате собствен онлайн бизнес по време на майчинство?
9meseca.bgНай-ефективните начини за отопление през студените месеци
idei.bg6 грешки в интериорния дизайн, които могат да повлияят на съня ви
idei.bgНеща, които трябва да изхвърлите от дома си сега
idei.bg