Една от големите дилеми в света на бизнеса през последните четири години се върти около въпроса какво е бъдещето на работното място и как трябва да изглежда то?
В този разговор се приема за очевидно желанието на повечето дизайнери и архитекти да не се връщат там, където са били преди пандемията от COVID-19, а да продължат напред, демонстрирайки нов визуален израз на това какво може да представлява работата в офиса.
В много отношения това означава цялостно преосмисляне на начина, по който изглежда един офис. Успоредно с функциите, трябва да се промени и формата му.
Дизайнерите се обединяват около три универсални истини за преоткритото работно място - масово разпространение на хибридни модели на работа, увеличаване на значението на благосъстоянието на работното място и желанието да се направи то по-смислено.
Тези три приоритета формират нови концепции за проектиране на офисното пространство, пише The Wall Street Journal.
Новото хибридно работно място
Имаше време, в което дизайнът на офиса беше прост и ясен - всеки имаше бюро, срещите се провеждаха в конферентни зали, а социалните моменти бяха разпределени между автоматите за вода, малките кухни и стаите с принтерите.
През последните няколко десетилетия дизайнът на работното място претърпя огромна еволюция, която въведе елементи, като стаи за игри, пространства за медитация, зали за събрания, стаи за прожекции, пълни кухни за кетъринг, кафе барове, подкаст студиа и фитнес зали.
Но в много отношения тези промени са незначителни, в сравнение с това, което трябва да се случи сега. Очакванията на служителите се промениха драстично по време на пандемията.
Те са свикнали с много от удоволствията на домашната среда и искат някои от тях да се пренесат на работното място. По тази причина разделението между това как изглежда работата и това как изглежда домът не може да бъде толкова рязко, колкото някога.
Разликите между поколенията също стават по-очевидни, тъй като най-младите професионалисти започнаха кариерата си, работейки от вкъщи. А това прави очакванията им за работното място различни от тези на предишните поколения.
Освен това домът се е превърнал в място за „самотно“ работно време, което означава, че офисът се превръща в място, което трябва да бъде по-благоприятно за сътрудничество.
Какви могат да бъдат решенията?
В някои случаи бюрата се заменят с меки мебели за сядане и осветление с по-висока температура. Конферентните зали се изнасят на открито, а частните офиси могат да се резервират, така че повече хора да имат достъп до тях, когато имат нужда от дни на фокус в офиса.
Може да изглежда, че тези прости промени няма да имат голямо визуално въздействие върху изградената среда, но всъщност, съвсем не е така.
Извеждайки конферентната връзка на открито, офисите визуално се изместват към по-активно и динамично пространство, където сътрудничеството и дейността са на първо място и в центъра на вниманието.
А цялостната атмосфера бързо се премества от познатия строг офис към визия, наподобяваща оживено кафене.
Приятно изживяване на работното място
По време на периода на възстановяване след пандемията от COVID-19 компаниите изразяват повишена загриженост за безопасността на своя персонал. Хората искат да се чувстват защитени и здрави, когато се върнат на работа.
Това означава инвестиции във вентилационни стратегии, които почистват и движат въздуха в работното пространство, както и в материали, които премахват или намаляват токсините във въздуха и вредните материали от ежедневния допир.
Важен елемент е и подновеното желание на хората за връзка с природата. Това може да бъде хубава гледка, открити тераси или възможности за проектиране, които да пренасят природата на закрито с помощта на зелени вътрешни пейзажи.
Независимо дали става дума за визуална връзка с или за директна способност да докоснете и да се ангажирате с пейзажа, въздействието върху визуалната среда е огромно.
Много компании инвестират в използването на естествена дневна светлина в офис пространствата и намаляване на изкуственото осветление.
Повече от работа
Работата и личния живот често се разглеждаха като две отделни неща в миналото, но през последното десетилетие офисите се разшириха, за да включват повече аспекти от ежедневието.
Постпандемичният офис ускори това разширяване, а днес той има за цел да размие тези граници, като активно приканва ежедневните преживявания и навици в работното пространство.
Наблюдава се съгласувана промяна към превръщането на работната среда в много по-голяма степен на участие с външния свят поради два критични фактора - изобилие от пространство и нужда от енергия на работното място.
За компаниите, които се движат към хибриден модел на работа (както в офиса, така и от вкъщи), общото намаляване на персонала води до усещане за празнота в офиса. А ако едно пространство се чувства празно, производителността и отсъствията се увеличават.
Допреди пандемията работното пространство на една организация беше фокусирано изцяло върху нейната собствена дейност, но днес тези пространства вече приканват събития, общности и начини за събиране на хората, без да са им необходими бюра и конферетни зали.
Изненадата и обновената енергия са отличителните белези на това, което могат да донесат следващите пет години, тъй като дизайнерите на офиси се възползват от забележителната възможност да се отклонят от начина, по който работата им е била дефинирана през последните десетилетия.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Какво прави един лидер добър, според младите хора?
преди 8 часаДжон Ф. Кенеди – най-младият избран и починал американски президент
преди 9 часаШвейцария - европейският лидер по железопътни пътувания
преди 10 часаНовият смартфон Motorola G35 вече е достъпен във Vivacom
преди 10 часаСкромният хит от 90-те, който се превърна в синоним на Коледа
преди 11 часаАктивите на пенсионните фондове растат с 21% за година
преди 11 часаПрочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgСелекционерът на Ейре каза какво да очакваме от мачовете с България и разкри коя е нашата силна страна
dsport.bgВажен футболист се завърна в ЦСКА преди битката с Лудогорец
dsport.bgХора с различни идеи, обединени от една кауза - опазването на българската природа
9meseca.bg11 прости детайла, с които банята ви ще изглежда като 5-звезден хотел
idei.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg