Много хора си задават въпроса как ще изглежда Източна Европа, когато приключи войната в Украйна. След близо три години битки, има много неизвестни относно това кога и как конфликтът може да бъде прекратен.
Това, което е сигурно - каквото и да е бъдещето на Украйна след войната, процесът на възстановяване на нейната икономика ще бъде труден.
Основните проблеми, като недостига на работна ръка и щетите по веригата за доставки, вероятно ще продължат да съществуват дълго след спирането на сраженията, пише Euronews.
Несигурното бъдеще за бизнеса
Украинският производител на обувки Olteya притежава фабрика в Житомир, но му е все по-трудно да поддържа дейността си с отлива на мъжете от работната сила.
"Липсата на персонал затруднява фокусирането върху износа. Не виждаме смисъл, защото не можем да планираме предварително. Например, ако вземем летни поръчки за зимни обувки, има твърде много рискове. Може да не ги доставим навреме“, коментира пред Euronews основателката на Olteya Вита Коровина.
В момента във фабриката работят предимно жени и няколко останали мъже. Най-големият страх на Коровина е, че ще трябва да затвори производството, ако тези мъже бъдат изпратени на фронта.
Недостигът на служители остава един от най-належащите икономически проблеми на Украйна. Страната има задължителна военна служба за мъже, започваща от 25-годишна възраст, което накара мнозина да се присъединят към армията.
Други са избягали от страната - въпреки забраната за пътуване на мъжете на възраст от 18 до 60 години зад граница.
Проблеми за износа
Според Султан Баракат, професор по обществена политика в университета Хамад Бин Халифа, войната е създала „изтичане на мозъци“ в Украйна, тъй като много квалифицирани професионалисти са напуснали да работят в чужбина.
Той казва, че тези работници се заменят с чуждестранни консултанти в ключови индустрии и правителството. Това намалява въздействието на недостига на служители, но също така източва пари от икономиката на Украйна.
Друг проблем пред украинската икономика е износът. Въпреки че ЕС отмени повечето ограничения върху вноса на украински продукти, по-късно той отново въведе мита за определени стоки, сред които и яйцата.
Някои страни, като Словакия и Полша, също въведоха допълнителни ограничения върху украинския износ, за да защитят своите икономики.
Но дори да има пазари, за украинския бизнес е трудно да пренеся продукти през границите на страната. "Блокираните пристанища затрудняват износа, а транспортирането през западната граница е много скъпо и бавно и поради честите протести на полските фермери“, обяснява Коровина.
Със или без чужда помощ
Степента, до която икономиката на една страна е зависима от други нации, е решаваща част от следвоенния преход, казва Баракат. Ако се разчита прекалено много на чуждестранна помощ, инвестициите в собствената инфраструктура на страната могат да бъдат затруднени.
Това е така, защото помощта обикновено се предлага за срок от няколко месеца. И тъй като няма гаранция, че тази подкрепа ще бъде подновена, тя не може да се използва за пълно финансиране на дългосрочни проекти.
"Ние планирахме помощта за редица държави и това беше зигзаг, вървящ нагоре и надолу. Той не позволява на правителствата на тези страни да вземат сериозни дългосрочни решения или да инвестират. Трябва да взимат пари назаем, а те идват на много висока цена", обяснява експертът.
За да може Украйна да се възстанови успешно, парите, планирани за реконструкция, трябва да бъдат последователни и предвидими, казва още Баракат.
Вита Коровина казва, че чуждестранната помощ ще бъде важна за подкрепата на определени индустрии след войната, включително информационните технологии и възобновяемата енергия.
Преди икономиката да расте, украинците първо ще трябва да възстановят своите общности с всички налични финансови ресурси. "Домовете, фабриките и инфраструктурата се нуждаят от спешен ремонт. Мисля, че ще е необходима много помощ от чужбина", добави тя.
Буферна зона
Но за Баракат положението на Украйна е особено трудно поради статута ѝ на „буферна зона“.
"През следващите няколко десетилетия ще е малко вероятно някой да инвестира сериозни публични пари в област, която представлява огромен риск и се третира като защитна стена между Русия и Запада“.
Не е ясно как, всъщност, ще изглежда следвоенният сценарий за Украйна. В момента Русия заема големи части от източните територии на страната, включително и индустриалния център Крим.
Тази ситуация се усложнява допълнително от факта, че президентът на САЩ Джо Байдън наскоро разреши използването на американски ракети с голям обсег от Украйна срещу Русия.
Решението идва само месеци преди президентската инагурация на Доналд Тръмп, който обеща, че "ще уреди конфликта за 24 часа".
Въпреки че войната може, в крайна сметка, да приключи, Украйна ще трябва да се възстанови след това. В обществото няма единодушие по въпроса за това какво точно трябва да се направи, но и икономистите, и самите украинци виждат предстоящия път като труден.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Проект за $16 млрд. превръща бивше гето в пристанище, увеселителен парк и писта за Ф1
преди 28 минНередовният сън повишава риска от инфаркт и инсулт
преди 28 минНорвегия - страната, в която почти всички нови коли са електрически
преди 38 минПод заплаха ли е европейският стоманодобив?
преди 1 часИспания въведе платен отпуск по климатични причини
преди 1 часХората или AI – кое е по-важно в телеком сектора?
преди 2 часаПрочети още
Сблъсъци между протестиращи и полиция в Тбилиси
darik.bgРешено: Австралия забрани социалните мрежи за деца под 16 години
darik.bgПутин се закани: Ще използваме всичките ни средства за унищожение, ако Киев се сдобие с ядрени оръжия
darik.bgГенчев: Надявам се атмосферните условия да позволят мачът с Ботев Вр да се изиграе (ВИДЕО)
dsport.bgОфициално: Амос Юга вече не е футболист на ЦСКА
dsport.bgУстойчивата мода е винаги правилен избор, особено ако имаме чувствителна кожа и алергии
9meseca.bgТри уникални интериорни стила, с които ще впечатлите всеки
idei.bgКак да обновите и освежите банята у дома, без да правите основен ремонт
idei.bgКоледни съвети, с които ще направите празника по-хубав
idei.bg