След като лятото премина под знака на протести в някои от най-популярните туристически дестинации в Европа, как би могла да изглежда лятната ви почивка през 2025 г. и след това?
Посланието тази година беше ясно – пътуванията се завърнаха. Европейският туризъм достигна нови висоти през 2024 г., но не всички са доволни от това.
През април десетки хиляди хора се събраха на Канарските острови, за да протестират срещу негативните пследици от масовия туризъм, а през лятото имаше отделни демонстрации срещу туризма на различни места в Европа.
Местни пръскаха туристите с водни пистилети в Барселона, а жители на Майорка лягаха върху кърпите на плажа, за да покажат как се чувстват, когато ивиците им са пренаселени от туристи.
Туристите пък станаха обект на редица нови регулации, в това число правила за това къде могат да правят селфита, такси за посещение на градове, глоби за носене на джапанки, като дори имаше кметове на популярни дестинации, които призоваваха пътуващите да стоят надалеч.
С приключването на пиковия летен туристически сезон е ясно, че този въпрос не е затворен. Миналия месец в Рованиеми - столицата на Лапландия в северната част на Финландия, беше организиран протест срещу туризма, който имаше за цел да привлече внимание към въздействието му и върху зимните дестинации.
Проблемите от това лято вероятно ще продължат и през следващата година, освен ако нещо не се промени. Туризмът само в Испания се очаква да отбележи 5% ръст през 2025 г., като прогнозите са за над 90 млн. посещения на чуждестранни туристи. Франция пък се очаква да остане най-посещаваната страна в света и през 2025 г.
Дестинациите ще трябва да променят своя подход
Джереми Сампсън, главен изпълнителен директор на организация с нестопанска цел The Travel Foundation, работи от 2003 г. за преминаването на индустрията към един по-балансиран модел, който облагодетелства и местните жители, и околната среда.
"Това не е първият случай на възход на свръхтуризма," казва той пред BBC. "Точно преди пандемията през 2019 г. проблемът започваше да се засилва. Имаше общности, които бяха разочаровани от туризма и дестинации, които бяха изгубили контрол."
Въпреки това, той не смята, че свръхтуризмът е реалният проблем. Според него, трябва да обърнем внимание на първопричината, която е "лошо, небалансирано планиране. Туризмът е сложен за регулиране и трябва да бъде съгласувана екосистема от хора, която идва първоначално от дестинацията."
Това е нещо, по което много градове и държави работят. Барселона наскоро обнови слогана на своята туристическа кампания от "Посетете Барселона" на "Това е Барселона" в опит да смекчи призива за посещение.
"Посетете Норвегия" пък оттегли предложена кампания, която рекламира страната като дестинация за дейности на открито, за да обърне внимание на въпроси, свързани с управлението на туризма в уязвими среди.
Други места се опитват да управляват по-добре туристите, които пристигат, надявайки се да постигнат победа едновременно за пътуващите, за местните и за дестинациите.
Копенхаген обяви, че пилотният проект CopenPay, който предлага безплатен достъп до културни центрове и музеи на туристи, които демонстрират устойчиво поведение, ще бъде продължен и през 2025 г. Иновативната схема също така е оказала вълнообразен ефект, според Рике Хол Петерсен, директор комуниации във Visit Copenhagen:
"В резултат на CopenPay, проведохме срещи с най-различни организации в цял свят, в това число ЕК, VisitBerlin, градските власти на Цюрих и Токио и Tourisme Montreal."
Туристите трябва да очакват цените да се покачват
Друг начин, по който градовете и държавите регулират броя на туристите, е посредством такси, а пътуващите ще се сблъскват все повече с тях, ако се съди по пилотните проекти от това лято.
Туристическата такса във Венеция, пусната пробно през тази година и задължаваща посетители в рамките на деня да се регистрират и да заплатят 5 евро, ще премине през втора пробна фаза през следващата година, като потенциално таксата ще е по-висока, а периодът, в който ще важи, ще е по-дълъг.
Също в Италия, заместник-кметът на Рим Алесандро Онорато, който отговаря за туризма, иска да въведе билетна система за Фонтана ди Треви, а туристите да плащат по 2 евро, като средствата ще се използват за опазването на емблематичната атракция.
И докато тези градове добавят само по няколко евро към разходите за почивка, на други места по света се налагат по-сериозни такси като бариера пред туристите.
Бутан обмисля да увеличи дневната такса на до 200 долара в отговор на нарасналото търсене, като събраните средства ще се използват за развитието на устойчив туризъм.
Междувременно, в Нова Зеландия входната такса за чуждестранни туристи предстои почти да се утрои от 35 до 100 новозеландски долара на 1 октомври, докато таксите, свързани с круизините пътувания в страната, също ще нараснат драстично. И двете неща са част от стратегията на Нова Зеландия да привлича туристи, "които носят голяма стойност" и да възпира онези с по-малък бюджет.
Също в круизната индустрия, Гърция предлага 20 евро такса на пътник за корабите, които акостират на най-популярните ѝ острови Санторини и Миконос. Преди това Санторини приемаше по над 10 000 пътници на ден. Допълнителната такса би могла да послужи като спирачка за големите круизни лайнери.
Евтините имоти под наем ще се намират по-трудно
Изборът при местата за настаняване също се свива. Местните жители на популярни места за почивка изразяват ясно мнението си по отношение на индустрията на краткосрочните наеми, която, според тях, има отрицателно въздействие върху жилищния пазар и предлагането на жилища като цяло.
Властите вземат това под внимание, като дестинации, като централната част на Атина и Майорка, планират да намалят броя им.
След като Ню Йорк вече забрани краткосрочните наеми, Барселона ще го направи през 2029 г., а новата регулаторна рамка в Единбург ги ограничава, изглежда все по-вероятно повечето от нас да отсядат в хотели и да плащат повече за това.
Ако искаме да отсядаме в местни жилища, те вероятно ще се намират извън градските центрове.
Замислете се за посещение на ново място
И докато някои части от Европа се огъват под тежестта на туризма, други са отворени за бизнес и с радост посрещат туристи. Втори и трети най-големи градове в съответните държави, както и не толкова посещавани дестинации, привличат повече внимание, а това е добра новина за туристите.
През тази година, вместо да изпрати списък с популярни дестинации, които хората би трябвало да посетят, като по този начин подхрани прекомерния туризъм, туроператорът Intrepid създаде списък с "Не толкова горещи" дестинации, които заслужават място под светлината на прожекторите.
Тяхната цел е да насочат ползите от туризма към места, които имат нужда от тях. Това е добър пътепоказател за всеки, който планира пътуванията си през следващата година.
Вместо Аржентина, която е най-посещаваната страна в Южна Америка, туроператорът предлага природните чудеса и културните изживявания на Гвиана, която е най-малко посещаваната държава на континента. Вместо по-известния Стокхолм, от Intrepid предлагат Осло като един от аутсайдерите на скандинавската туристическа сцена.
Въпросът е искат ли хората да се откажат от своите мечтани класически туристически дестинации, за да отидат на други места? Специалистът по маркетинг на дестинации Самира Холмс работи с различни дестинации от Бразлия до Испания, като набляга особено на устойчивия туризъм и счита, че това е сложен въпрос.
"На този етап повече хора, които вече са били на тези популярни места и са пътували доста, започват да изследват и други дестинации, но много посетители продължават да се стичат към горещите точки".
Тя също така отбелязва, че различните култури имат различни навици и модели на пътуване. Европейците са по-отворени към посещението на подценени места, докато туристите от пазари, като Китай и ОАЕ, се придържат към класическите дестинации.
Какво трябва да направите, когато планирате следващата си почивка?
Сампсън има един съвет за хората, които искат да бъдат част от решението, а не от проблема.
"Бих насърчил хората да направят известно проучване и да задълбаят под повърхността," казва той.
"Представителите на поколението Z имат процес на вземане на решения, който се базира на стойността и това е добър подход, който можете да копирате. Замислете се, ако едно място е задръстено от хора, това добро изживяване ли ще е за местните? А за вас?"
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Музей на невъзможното откриват в Бургас
преди 12 минВ центъра на Варна: Откриха 400-килограмова запазена скулптура
преди 20 минРумънски коледен базар на второ място сред най-добрите в Европа за 2024 г.
15.10.2024Google ще захранва AI центровете си за данни с ядрена енергия
15.10.2024Когато вагон-ресторантите са върхът на лукса в Европа
15.10.2024Годишната инфлация на най-ниски нива от март 2021 г.
15.10.2024Прочети още
България си взима последно сбогом с легендата Кирил Маричков (СНИМКИ)
darik.bgЗапочва работа по план на строеж на тунел под Петрохан
darik.bgМария Бакалова разкрива как се подготвя за ролята си в „Стажантът“ и споделя мнението си за Тръмп
darik.bgИлиан Илиев: Следващите два мача са решаващи за бъдещето ми в националния отбор (ВИДЕО)
dsport.bgКапитанът Десподов: Срамна загуба
dsport.bgЛекари спасиха 8-месечно бебе с чуждо тяло, престояло 5 дни в гърлото му
9meseca.bgКак да обзаведете дизайнерска детска стая
idei.bg5 необичайни рецепти с тиква за октомври и Хелоуин
idei.bgТенденции в обзавеждането на дома през 2025
idei.bg