На фона на високата инфлация през последната година, сред икономистите и политиците се водеха ожесточени дебати за това откъде идва и какво трябва да се направи, за да бъде овладяна.
След като централните банкери започнаха да повишават лихвените проценти и индексите на потребителските цени започнаха да спадат, дискусията за инфлацията може би вече изглежда все по-академична, но всъщност, тя е все по-важна, пише The Economist.
Инфлацията намалява, най-вече защото цените на енергията падат, а това е тенденция, която няма да продължи вечно. Базовата, или т. нар. „основна“ инфлация, е по-упорита.
А историята показва, че дори и да надвишава с малко средните си стойности, може да бъде изключително трудно да бъде намалена.
Затова управителите на водещите централни банки сега предупреждават, че работата им далеч не е свършена, което означава и че икономическият дебат за инфлацията съвсем не е приключил.
Чия е вината за инфлацията - на потребителите или на бизнеса?
Първият фронт в тази битка отчасти е идеологически и е свързан с това кой трябва да поеме вината за нарастващите цени. Една нетрадиционна, но популярна теория предполага, че "алчният бизнес" е основният виновник.
Тази идея се появява за първи път в САЩ в средата на 2021 г., когато маржовете на печалбите в корпоративния свят бяха необичайно високи и инфлацията започна да нараства.
Наскоро Международният валутен фонд отново повдигна тази тема, като установи, че нарастващите печалби генерират почти половината от увеличението на инфлацията в еврозоната през последните две години.
Управителят на ЕЦБ Кристин Лагард заяви пред Европейския парламент, че някои сектори са се „възползвали“ от икономическите сътресения и че е важно органите за защита на конкуренцията да "разгледат това поведение“.
Алчността е утешителна идея за хората с леви политически убеждения, които смятат, че вината за инфлацията твърде често се приписва на работниците и тяхното потребление.
И все пак би било странно да се мисли, че фирмите изведнъж са станали по-алчни, карайки цените да се ускорят нагоре, пише изданието. Обикновено инфлацията е резултат от превишаване на търсенето над предлагането - ситуация, която предлага изобилие от възможности за печалба.
"Тезата за алчността като генезис смесва симптомите на инфлацията с нейната причина“, според Нийл Ширинг от консултантската компания Capital Economics.
Заплатите имат тенденция да догонват цените, а не обратното, защото, както отбелязват икономистите на МВФ, реагират по-бавно на шоковете, в сравнение с ценовите равнища.
Различни държави, различна инфлация
Вторият фронт в инфлационните войни засяга географията. Инфлацията в САЩ първоначално беше предизвикана в по-голяма степен от вътрешни фактори, в сравнение с тази в еврозоната.
Американското правителство похарчи 26% от брутния вътрешен продукт за фискални стимули по време на пандемията от COVID-19, в сравнение с между 8% и 15% в големите европейски икономики.
Освен това Европа беше изправена пред по-лош енергиен шок от Америка, след като Русия нахлу в Украйна, както поради зависимостта си от руския природен газ, така и поради по-големия дял от приходите ѝ, които отиват за енергия.
В анализ на главния икономист на МВФ Пиер-Оливие Гуринша се посочва, че само 6% от инфлацията в еврозоната се дължи на икономическо "прегряване", в сравнение с 80% от тази в САЩ.
Това означава, че Европа може да се "отърве" с по-свободна парична политика. Трите процента от БВП, които еврозоната наскоро одобри като допълнителни фискални стимули чрез субсидиране на сметките за енергия, не са допринесли за "прегряване" и чрез намаляване на измерените цени на енергията може дори да са спрели част от инфлационния натиск, смятат от МВФ.
Лихвените проценти са по-ниски в Европа, а финансовите пазари очакват те да достигнат връх от около 4% в еврозоната, в сравнение с 5.5% в Америка.
Въпреки всичко, проблемите с инфлацията и от двете страни на Атлантическия океан, всъщност, изглежда стават все по-сходни с течение на времето, пише The Economist. И на двете места инфлацията все повече се движи от цените на местните услуги, а не от храните и енергията.
Покачването на цените и на двете места вероятно се движи от силните вътрешни разходи. Изчислена на сравнима база, базисната инфлация е по-висока в еврозоната, като същото важи и за ръста на заплатите.
Според Goldman Sachs, средните възнаграждения растат с годишен темп от средно 4-4.5% в Америка и близо 5.5% в Европа.
Как пазарът на труда влияе върху цените?
Оттук идва и важността на последния "фронт" в дебатите за инфлацията - пазара на труда. Дори ако маржовете на печалба спаднат, централните банки не биха могли да постигнат своите цели за инфлация от 2% на устойчива основа, без търсенето и предлагането на работници да достигне по-добър баланс.
Миналата година икономистите обсъждаха дали в САЩ това изисква по-висок процент на безработица. В минали икономически цикли броят на отворените работни позиции е намалявал само при нарастване на безработицата.
В момента обаче свободните работни места са намалели достатъчно, така че, според Goldman Sachs, ребалансирането на пазара на труда е завършено на около три четвърти. Безработицата обаче остава забележително ниска - 3.7%.
Някои икономисти, сред които е и бившият управител на Фед Бен Бернанке, изчисляват, че достигането на целевото ниво на инфлацията от 2% ще изисква нивото на безработица в САЩ да надхвърли 4.3% за определен период от време.
Други пък очакват, че тя може да нарасне до 5.5% през 2024 г., което ще доведе до спад на инфлацията до 3% за една година и след това до 2%, но с много бавни темпове.
Евентуалното увеличение на безработицата с подобни темпове не е огромно, но в миналото обикновено е свързвано с рецесии.
Междувременно, в еврозоната свободните работни места не са се повишили особено, в сравнение с безработицата, което прави пътя към безболезнената "дезинфлация" още по-труден.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
ЕЦБ се готви за последно понижение на лихвите за 2024 г.
преди 1 часГримьорът, който стана милиардер
преди 1 часПланините– хит в пътуванията през 2025 г., според Pinterest
преди 2 часаЦената на кафето скочи до нов рекорд
преди 2 часаGeneral Motors спира разработката на роботаксита
преди 3 часаБюджетът на ЕС: Внасящи vs. получаващи
преди 3 часаПрочети още
Цената на кафето на световните пазари достигна исторически връх
darik.bgМексико вписва в Конституцията формите за женски род на висши политически длъжности
darik.bgЕС готви пакет от санкции срещу Грузия
darik.bgИгор Йовичевич разкри кой няма да играе и кой ще пази срещу АЗ Алкмаар
dsport.bgВиктория Томова пред Дарик и dsport: Искам да вляза в топ 30 следващия сезон, сменям ракетата и облеклото
dsport.bgПроф. Милена Георгиева: С ежедневния си начин на живот родителите променят бъдещата епигенетика на децата си
9meseca.bg9 опции за обзавеждане, с които ще направите малкия апартамент визуално по-голям
idei.bgНови приложения на кофичките от кисело мляко
idei.bg6 мита за разчистването
idei.bg